Zdraví štítné žlázy

Trpíte bolestivou menstruací, občas vynechá ovulace nebo ovulace není tak pravidelná, jak by být měla? Máte bolestivé prsa během cyklu a byla vám diagnostikována neplodnost, endometrióza, nebo vám dokonce našli cysty, nebo se vám cysty opakují? Zažíváte velmi velké výkyvy nálad, nebo máte strašně studené ruce? Pokud se něco takové děje, určitě čtěte dál, protože dnes budeme mluvit o štítné žláze. Řekneme si, jak štítná žláza ovlivňuje váš menstruační cyklus a co to dělá s ženským tělem.

Štítná žláza a její hormony

Co je to vlastně štítná žláza? Štítná žláza je jedna z endokrinních žláz vašeho těla. Je to takový dvoulaločný orgán, který vypadá jako motýl a nachází se v oblasti krku. Štítná žláza jako endokrinní žláza a má za úkol produkovat hormony. Konkrétně štítná žláza produkuje hormon T3, hormon T4 a spoustu dalších.

Hormon TSH

Hormon TSH (tyreostimulační hormon) je produkován hypofýzou, která je další endokrinní žlázou umístěnou v mozku. TSH stimuluje štítnou žlázu k produkci hormonů T3 a T4.

Hormony T3 a T4

Hormony T3 a T4 jsou hlavními hormony štítné žlázy. T3 je aktivní forma, která má na tělo nejsilnější účinek. T4 je neaktivní forma, která se v těle musí přeměnit na T3.

Reversní T3

Reversní T3 je forma T3, která nemá žádný účinek na tělo. Je produkována v játrech a ledvinách.

Další hormony štítné žlázy

Kromě TSH, T3 a T4 produkuje štítná žláza také další hormony, například T1 a T2. Tyto hormony hrají také roli v regulaci funkcí těla, ale jejich role v menstruačním cyklu není zcela jasná.

Hormon TRH

Hormon TRH (tyreoliberin) je produkován v hypotalamu, který je součástí mozku. TRH stimuluje hypofýzu k produkci TSH.

Hormony štítné žlázy jsou důležité pro správné fungování menstruačního cyklu. Pokud máte problémy se štítnou žlázou, může to mít negativní dopad na váš menstruační cyklus.

Hypotyreóza a hypertyreóza

Pokud vaše štítná žláza nefunguje tak, jak by měla, máte buď, hypotyreózu nebo hypertyreózu. Hypotyreóza znamená, že se vám nedostatečně produkují hormony štítné žlázy, což do značné míry ovlivňuje váš cyklus. A naopak hypertyreóza znamená, že se vám tyto hormony produkují nadbytečně.

Co se týče diagnózy, nebo spíše toho, jak mají testy probíhat, co mají zjistit, chci, abyste se zajímaly o to, že až půjdete na testy, rozhodně se nenechte odradit tím, že vám někdo řekne, že máte pouze zvýšené nebo snížené hodnoty TSH. To není dostatečně relevantní informace. Hormonů štítné žlázy je více a samozřejmě je potřeba se podívat i na ty ostatní hormony.

Jak konkrétně štítná žláza ovlivňuje menstruaci?

Pojďme se podívat na to, jak funkce štítné žlázy ovlivňuje váš menstruační cyklus. Stav, ve kterém je vaše štítná žláza, jak vážný je stav vaší štítné žlázy, je velmi klíčový, protože určuje, jak moc vážné budou vaše menstruační problémy.

To znamená, pokud máte nárazově sníženou funkci štítné žlázy nebo někde v počátečních stadiích, tak vaše menstruační problémy nebudou tak vážné, jako u žen, které již mají diagnózu.

Hypotyreóza

Hormon TSH spouští produkci prolaktinu. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) může způsobit zvýšení hladiny prolaktinu, což může vést k nepravidelnosti menstruačního cyklu nebo jeho vynechání. Protože prolaktin brání ovulaci, může hypotyreóza také snížit plodnost.

Nadbytek prolaktinu ve vašem těle produkuje více FSH. FSH je hormon, nezbytný pro to, aby se ve vaječnících dostatečně vyvinuly folikuly. Když máte zvýšenou hladinu FSH, může se stát, že se vytvoří více folikulů, ale nedozrají, protože ne všechny přejdou do ovulace.

Hypotyreóza může zhoršit inzulinovou rezistenci. Ženy, které mají problém se štítnou žlázou, mají často také diagnostikované PCOS, tedy syndrom polycystických vaječníků. Pro přesnost také hypotyreóza může způsobit, že se zhorší metabolismus estrogenu, což pak může způsobit nadbytek estrogenů v těle, tedy estrogenovou dominanci. Ve zkratce, váš estrogen se nedostává z těla ven.

Pokud jste zažily estrogenovou dominanci, tak víte, že vám to bere velmi mnoho energie. Cítíte se strašně unavená, máte zapadlé oči, kruhy pod očima a podobné věci.

Hypotyreóza je také velmi často spojena se sníženou funkcí těla srážet krev. To znamená, že máte velmi silnou menstruaci

Kromě toho může hypotyreóza ovlivnit i další aspekty menstruačního cyklu, jako je délka menstruace, množství krvácení nebo bolestivost prsou.

Co se týká hypotyreózy příznaky mohou být následující:

  • Vaše stolice je velmi řídká a chodíte často na záchod
  • Máte velmi časté otřesy, bušení srdce nebo nepravidelné bušení srdce
  • Hubnutí
  • Problémy se spánkem
  • Pocity horka
  • Výkyvy nálad
  • Bolest svalů

Hypertyreóza

Výše uvedené platí i pro zvýšenou funkci štítné žlázy (hypertyreózu), ale v tomto případě je mechanismus ovlivnění menstruačního cyklu jiný. Hypertyreóza může způsobit snížení hladiny estrogenu, což může vést k nepravidelnosti menstruačního cyklu nebo jeho vynechání.

Zde je shrnutí toho, jak štítná žláza může ovlivnit menstruační cyklus:

Hypotyreóza může způsobit:

  • Nepravidelnost menstruačního cyklu nebo jeho vynechání
  • Snížení plodnosti
  • Zvýšení hladiny prolaktinu
  • Změny v délce menstruace, množství krvácení nebo bolestivosti prsou

Hypertyreóza může způsobit:

  • Nepravidelnost menstruačního cyklu nebo jeho vynechání
  • Snížení hladiny estrogenu
  • Změny v délce menstruace, množství krvácení nebo bolestivost prsou

Pokud máte obavy z toho, že byste mohly mít problém se štítnou žlázou, je důležité, abyste se obrátily na lékaře. Lékař vám provede krevní testy, které určí, zda máte sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy. Pokud ano, bude vám předepsána léčba, která pomůže upravit funkci štítné žlázy a zlepšit vaše příznaky.

Jak se starat o štítnou žlázu:

  • Nechte si udělat testy: Pokud máte obavy z toho, že byste mohly mít problém se štítnou žlázou, nechte si udělat krevní testy, které určí, zda máte sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy.
  • Pečujte o své játra: Játra jsou důležitá pro metabolismus hormonů, včetně hormonů štítné žlázy. Dobře fungující játra pomáhají zajistit, aby vaše tělo mohlo správně využívat hormony štítné žlázy.
  • Pečujte o své nadledvinky: Nadledvinky produkují hormony, které regulují stres. Chronický stres může vyčerpat nadledvinky a způsobit problémy se štítnou žlázou.
  • Udržujte zdravé hladiny železa: Železo je důležité pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Pokud máte nedostatek železa, může to vést k problémům se štítnou žlázou.

Další tipy pro péči o štítnou žlázu:

  • Jezte zdravou stravu, která obsahuje dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků
  • Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu
  • Pravidelně cvičte
  • Dostatečně se hýbejte
  • Snažte se snížit stres
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.