Ztráta identity – změna režimu, skoncování s PPP

Dnešní díl je věnován všem ženám, protože každá z nás se občas ocitne v situaci, kdy přibere, zhubne, nesedí jí kalhoty nebo jí oblečení připomíná nějakou vzpomínku, ke které by se chtěla vrátit.

Tím, že změníte svůj život, může dojít ke změně těla. Možná přiberete, možná nejste tak štíhlá jako dříve, nebo vaše tělo už nezapadá do oblečení, které jste nosila několik let.

Změny v životě jsou obtížné, ale stojí za to

Vypadáte jinak, to není nic špatného. Změny na těle mohou vyvolávat různé pocity, včetně obav. Možná cítíte potřebu něco udělat, ale zároveň vás brzdí nejistota a strach z nepředvídaných situací. To je přirozená reakce.

Představte si například sportovce, který potřebuje zhubnout nebo změnit svůj stravovací režim. Nebo ženu, která ztratila menstruační cyklus kvůli dietě a teď musí najít novou rovnováhu. Změny v životě jsou obtížné, ať už jde o jídlo, cvičení, nebo jiné aspekty.

A já vám prozradím něco osobního. Při vytváření obsahu se vždy snažím co nejvíce vzdělávat a poslouchat příběhy žen z různých perspektiv. Změny v těle mohou být fyzické, ale mohou také ovlivnit naši identitu a pohled na sebe.

Ztráta identity

Ztráta identity může být spojena s pocitem, že se ztrácíte nebo měníte v důsledku životních změn. Je to normální reakce, a často to souvisí s hledáním nového smyslu života a rovnováhy.

Ztráta identity, o které mluvím, není jen o oblečení nebo vnějším vzhledu. Je to o hlubších aspektech, které mohou ovlivnit, jak se cítíte a jak vnímáte svůj život. Může to být spojeno s obavami, strachem z nereálných očekávání okolí a ztrátou stability.

Například, když přibíráte na váze, může to způsobit obavy z toho, jak budou ostatní reagovat, a strach z toho, jak to ovlivní vaši identitu. Změny ve stravovacích návycích a cvičení mohou také znamenat změny ve vašem životním stylu a vnímání sebe sama.

Pocit, že už nejste ta samá, může být spojen s vnitřními změnami a změnami ve vašem přesvědčení o sama sobě.

Příležitost k objevování samy sebe

Je důležité uznat, že každý prochází změnami, a to nemusí nutně znamenat ztrátu identity, ale spíše příležitost k objevování nových aspektů sebe sama.

Je klíčové soustředit se nejen na vnější projevy, ale také na vnitřní pohodu a sebepřijetí. Uvědomit si, že změny jsou přirozenou součástí života, a hledat způsoby, jak se s nimi vyrovnat a postavit se jim čelem, aniž byste ztratily to, co vás dělá jedinečnou a autentickou.

Je to o tom, co chcete dělat vy

Ale co teď, chcete jít jinou cestou a potřebujete změnit ten zajetý cyklus v sobě samé. Rozumíte tomu, že pokračování ve stále stejném prostředí s tím samým zaměřením na jídlo vám nepomůže.

Možná se ptáte proč. Proč to musí být tak těžké?

Možná útočíte na své ego a tím pádem i na sebe sama. Tak nějak ztrácíte samy sebe a vytváříte novou identitu. Přesto jste stále ta samá osoba, ale máte pocit, že budete jiný člověk, protože nebudete vypadat jako váš ideál. Během několika měsíců budete muset měnit své návyky a možná se i omezit v aktivitách, které máte rády. Neberte to ale jako prohru. Právě jste vyhrály bitvu, protože jste se rozhodly udělat jednu z nejtěžších věcí – změnit se. Strukturovat svou identitu trochu jinak.

Chcete být zdravé a vytvořit něco, co vám bude více prospívat. Víte, že jste se rozhodly změnit tento koloběh. Už nechcete být závislé na jídle nebo se přejídat. Chcete být zdravé, šťastné a dosáhnout cílů, které jste si stanovily.
Tělo si musí zvyknout na nový pohyb a novou stravu, což může být výzva. V této době procházíte také změnami v hladině estrogenu, což může ovlivnit chuť k jídlu.

Nemohu vám nabídnout konkrétní řešení, ale chci vás povzbudit k tomu, abyste si byly vědomy své identity a byly kritické vůči tomu, jestli vám váš současný životní styl skutečně prospívá. Ztráta identity není pouze o ženách, které trápí stravování, ale také o těch, které mají práci, která je nenaplňuje, nebo studují kvůli někomu jinému než kvůli sobě.

Je důležité neustále pracovat na sobě, rozvíjet se a mít kritický pohled na to, zda aktivity, kterým se věnujete, a váš životní styl skutečně odpovídají vašim potřebám. Ztráta identity může postihnout každého z nás v různých obdobích života, ale uvědomění si toho a aktivní práce na sobě může usnadnit proces změny a růstu
Není to vůbec špatná věc a není se čeho bát. Důležité je upřednostnit určité věci, které jsou pro vás důležité ze zdravotního hlediska.

Je to opravdu o tom, co chcete dělat vy, co vás udělá šťastnými.

Zdraví není o fyzickém vzhledu

Jsou ženy, které už nechtějí být v kalorickém deficitu, přestávají se omezovat a možná nabírají pár kilogramů navíc. Postupně si uvědomují, že nejsou tak štíhlé, jak si představovaly. Některé se dokonce mohou léčit z anorexie a bulimie. Tento proces bude trvat déle, a v některých případech může být vyčerpávající. Budete se cítit, jako byste byly stále unavené, ale ve skutečnosti tělo potřebuje několik let k regeneraci a nabrání síly. Pokud jste dlouhodobě omezovaly kalorie nebo nadměrně cvičily, mohlo

dojít k atrofii v některých částech těla, zejména v trávicím systému. Buňky ztratily schopnost plnit své funkce, a vše musí projít obnovou, včetně kostí, svalů, šlach a centrálního nervového systému. Je důležité dát tělu čas a nepřemýšlet pouze o vzhledu. Zdraví není jen o fyzickém vzhledu, ačkoli to mnozí lidé mylně předpokládají. Pokud váš zdravotní stav vyžaduje, abyste přibraly nějaká kila navíc, dejte tomu čas a vyhněte se různým dietám. Je to investice do vašeho dlouhodobého zdraví.

Přiznejte si, že se učíte, že děláte chyby. I já je dělám. Ale rozdíl je v tom, že já si je umím přiznat, umím přijmout kritiku, a dokážu se zamyslet nad tím, jestli mi opravdu slouží, nebo ne. Jsem ochotná se změnit, i když se to nelíbí mému egu.

Buďte odvážné a nebojte se měnit. Každá zkušenost vás posune vpřed.

Z podcastu #51

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.