Ako zmierniť PMS

Vo svojich instastories som vám neraz ukázala, že PMS sa stáva pre mňa tabu. Také PMS aké ho poznáte vy. Bolesti brucha, nafúknuté brucho, chute na sladké, zjedi by ste aj slona a načo pokračovať, keď to zažívate (inak by ste tento článok asi nečítali). Aby som tento článok nenatiahla moc, pokúsim sa vám to pekne v bodoch zaznamenať, čo všetko môže prispieť k spokojnejšiemu priebehu cyklu.

1.Pitný režim – „No to sme nikto nečakali Katy!“ Ale popravde? Dodržujete ho? Pijete tak, aby ste nepocitovali suchosť v ústach? A čo pijete? Sladké vody alebo kávu? Takže denne 2-3 litre čistej vody a ideálne ak ju máte prefiltrovanú (ťažké kovy, chlór,estrogény, fluoridy, pesticidy-o tom zas inokedy), množstvo záleží na vonkajšej teplote, vašej potreby s ohľadom na fyzickú záťaž a veľkosť vášho tela. Ak chceš vylepšiť svoj pitný režim o filtrovanú vodu tak na brainmarket máš na môj kód zľavu: bagnari10.

2.Energetický príjem – V skratke aby ste dostatočne jedli podľa potrieb vášho tela. Akonáhle viete, aký príjem denne potrebujete snažte sa si jedálniček zložiť z čo najčistejších potravín, ktoré neprešli „nekonečným“ procesom spracovania. Až to nemá dôvod sa volať jedlo.

3.Zloženie jedálnička – sklamem všetkých, ktorí milujete sacharidy 365 dni v roku. My ženy lepšie zvládame sacharidy, o tom žiadna, ale z mojej osobnej skúsenosti a skúsenosti mojich klientiek, sa znížený príjem sacharidov (rozumej pod 150-180 g) osvedčil, rovnako s dostatočným energetickým príjmom ako riešenie nafúknutého brucha.

4.Tuky – Je na čase z tvojho nepriateľa spraviť najvernejšieho sluhu. Tuk ťa zasýti, jeho dostatočné množstvo vedie k tvorbe cholesterolu– čiže tvorbe pohlavných hormónov a tuk ti napomáha k prijmu vybraných vitamínov ( vitamíny A,D,E,K). Tieto vitamíny sú veľmi dôležité. Vitamín A –  správny rast a delenie buniek, kvalita a funkciu slizníc okrem ďalších známych účinkov, vitamín D – spolu s hormónmi (!) sa zúčastňuje vstrebávaní a ukladaní vápnika, podieľa sa na tvorbe kostnej hmoty (ženy – pozor na osteoporózu), vitamín E – antioxidant, tvoj ochranca, ktorý ak je v nedostatku tak sa zníži imunita, zhoršení sa tvorba červených krviniek (!) a posledný vitamín K – kedy jeho nedostatok sa prejavuje modrinami, krvácaním z nosa a ďasien, či silným menštruačným krvácaním (!)

5.Kozmetika – ja osobne používam čo najmenej kozmetiky, zmenila som klasickú na antiestrogénovú a verte či nie, aj moja pokožka sa chová inak. Ženy obzvlášť sú vystavené nadmernému množstvu estrogénov, ktoré teda s tými vlastnými nemajú nič spoločne a predsa sa chovajú ako jedny z nich. Takže sa zamysli nad zdrojom, ktorý na svoje telo dávaš denne a niekoľkokrát. Táto téma si zaslúži vlastný článok, ale viac môžete zistiť na : https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/parabeny-v-kosmetice–skryty-zabijak/ a ak sa rozhodneš nakupovať, tak využit moju zľavu na kód bagniari10

6.Spánok – to je ako s pitím vody, vždy je toho rozhodne dosť a myslíte na to. Reálne? Ak začnem zisťovať od klientiek ich týždenný režim v spaní, same sa zhrozia ako často „zabudnú“ , že nešli spať včas a nespali dlho. 7-9 h hodín, najmä týždeň pred začiatkom menštruácie.

7.Denné svetlo – už načisto mi šibe? O nie… Sme zavretý v byte, v kancelárií, ideme do a z prace po tme, prípadne volný čas zabijeme vo fitku kým sa nezotmie. Deprivácia z neostatku denného svetla nie je rozhodne banálna záležitosť. Vymeniť posilovanie či sálovú lekciu za prechádzu na svetle a spojiť to s prirodzenou chôdzou #krokying, ver mi urobíš oveľa viac. Nemusíš každý deň, ale snažiť sa na dávku denného svetla myslieť a dopriať si ju.

8.Pohyb – Máme 2 extrémne skupiny. A/ cvičím každý deň, niekedy aj dvakrát denne alebo B/ necvičím vôbec, prípadne ako sa podarí. Ani jedna skupina čo sa týka žien na tom nie je „hviezdne“ z pohľadu menštruácie, ale aj povedzme iných aspektov. Prehnané cvičenie vysiluje telo, môže viesť k zníženiu estrogénov a navýšeniu testosterónu, zníži sa % tuku, ktoré ohrozí cyklus alebo z hormonálnej nerovnosti naruší ženské organy napríklad cystami. Extrem druhý, kedy sa nehýbete či to flákate. Asi často sedíte, z toho vas boli celé telo a keď príde menštruácia tak sa ani nepostavíte. Trpíte možno nadváhou, takže o tom asi žiadna ďalšia debata ako to vplýva na vaše telo, či naopak máte nízku hmotnosť, ktorá taktiež nie je výhrou (článok 1článok 2). Kombinujte prirodzenú chôdzu a 2-3x týždenne silový tréning, prípadne aktivity, tkoré vás bavia-plávanie, bedminton, tenis, bicykel.

9.Malý pomocníci – tými myslím potraviny, ktoré obsahuju vitamíny skupiny B, ktoré PMS môžu zmierniť. Nakoľko v tomto období je naša náladička na horskej dráhe a chýba nám serotonín a dopamín, tak si ich môžete doplniť horkou vysokopercentnou čokoládou, orieškami, ľanovými semienkami, či vločkami.

10.Psychika – tá je podľa mňa aj tak kľúčová. Nastavenie hlavy, mať zmysel života, vedieť prečo niečo robíš, si užitočná, plníš si sny a máš dôvod ráno vstať. S tým sa spája pochopenie, že cely mesiac nie si 100% a to je ok. Su týždne kedy si 150% a týždne kedy ťaháš na 70%. S tým sa treba nuačiť pracovať.

Bodov by mohlo byť oveľa viac, ale je tu jeden, ktorý si zaslúži byť zvlášť:

Mať zdravý tráviaci systém.

Najdôležitejšie je byť v súlade

Tak ako akákoľvek iná téma aj pri tejto musím potvrdiť, že je dôležité byť v súlade. V súlade so svojim ženským telom, hľadieť na psychickú časť seba, socializovať sa a myslieť na zdravie. Zdravé telo nebolí. Dúfam, že aj vy pocítite, že mať svoje dni nemusí byť každomesačným koncom sveta. Stačí pochopiť ako fungujeme a prijať to. Všetko ide potom ľahšie.

Je toho oveľa viac, čo by som vám chcela povedať na túto tému a nie je tu všetko. Určite mi nechajte spätnú väzbu v komentároch na instagrame, v prípade záujmu sa pozrieme tomu oriešku viac na zúbky na spoločnej konzultácii alebo sa prihlás do programu Preprogramuj svoj cyklus® .


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.