Podnikání v kostce

Když jsem nedávno sdílela na svém instagramu různé podniky nebo různé projekty, které dělají ženy, které podnikají, nebo ženy, které se rozhodly vybudovat svůj projekt, ať už jsou to maminky, nebo jsou ještě zaměstnané, tak jsem je tím chtěla podpořit. Chtěla jsem, aby se o nich dozvědělo více lidí a abyste je podpořily i vy, v rámci vzájemné podpory.

My ženy se můžeme navzájem podporovat, ale nikdo nás to neučil a spíše nás naučily brát se jako konkurenci.

Já jsem si uvědomila, že jsem neměla tolik možností, co se týče mého podnikání. Je to jasné, protože to není ani součástí toho, co dělám, ani tématu, kterému se věnuji. Možná jsem se s vámi párkrát podělila na instagramu o to, jaké to je být podnikatelkou, nebo jsem měla různé otázky na toto téma. Co chci ale říct, tak podnikání je obrovská část mého života. Není to pouze o povídání o menstruačních cyklech. Mám pocit, že mě nejvíce naučilo podnikaní a díky němu mám mnoho zkušeností.

Říkala jsem si, že tu mám mnoho žen, které chtějí začít podnikat nebo chtějí začít dělat něco svého, ale bojí se nebo neví jak na to. Proto je tu dnes tento článek, který by vám mohl pomoci realizovat své sny a cíle.

Dnes se dozvíte, jaké je to být podnikatelkou a co to obnáší. Za mě je podnikání velmi zajímavé téma, protože se díky podnikání podepisujete, říkáte o sobě, kdo jste. Podnikání je touha něco vytvořit a to se mi na něm tak líbí. Musíte mít odvahu a touhu do toho jít, protože nikdo jiný to za vás neudělá.

Jaké jsou začátky podnikání?

Tato otázka je velmi široká, ale v podstatě je to pouze vaše rozhodnutí, že do toho chcete jít a že to berete vážně.

Když vezmu příklad sebe, tak jsem si prvně udělala webové stránky, kde jsem provozovala poradenskou činnost. V té době jsem stále studovala a měla jsem velké obavy, jestli do toho mám jít či nikoliv. Díky studiu jsem měla mnoho výhod, protože jsem nemusela platit tolik věcí a neměla jsem tolik povinností.

Největší krok byl zakoupení domény a svých webových stránek. Až když jsem do svého podnikání vložila první peníze, začala jsem to brát vážně. Byl to přesně ten krok, který jsem musela udělat. Pracovala jsem na tom, abych nemusela mít další 4 brigády, které by mě živily, ale veškerou důvěru jsem vložila do svého podnikání.

Abyste se někam posunuly, musíte udělat první krok. A je jedno, jestli jste student, zaměstnanec nebo matka na mateřské. Nejlepší za mě je investovat své sotva našetřené peníze, které možná budou trochu bolet, ale budou vás motivovat a budete k podnikání také jinak přistupovat.

Takže za mě nejdůležitější bod je, brát své podnikání vážně. Pokud to nevyjde, aspoň si nemusíte vyčítat, že jste to nezkusily a pouze si potvrdíte, že tohle není vaše cesta. Nejhorší za mě je, že se ani nepokusíte něco vybudovat, protože máte například strach. Pak přijdou výčitky, které vás mohou dohánět celý život.

Možná jsem neodpověděla na to, co je důležitý první krok nebo jaké jsou první kroky pro budování podniku, ale jde pouze o to, abyste se rozhodly. Reálné se to stane až když to začnete dělat.

Může mě můj koníček živit?

Nemyslím si, že jsem jediný človek, kterého živí koníček nebo to, co je jeho vášní.

V rámci podnikání člověk prochází osobním rozvojem a myslím si, že osobní rozvoj je nesmírně důležitou součástí podnikání. A pokud na něm někdo nepracuje, tak si troufám říct, že se nikam neposune. A co vám například osobní rozvoj otevírá? Vaše silné a slabé stránky. To je to, co si musíte stoprocentně uvědomit, musíte si uvědomit, na co máte a na co nemáte talent, kde jsou vaše ideální prostory, místa, kde vytváříte nápady, co vám funguje a nefunguje, protože vy chcete dělat věci efektivněji, chcete dělat věci dlouhodobě, chcete, abyste se opravdu cítily naplněny a aby to lidi bavilo. Pokud budete dělat něco, co vás nebaví a nenaplňuje, nebude to fungovat. Většina lidí žije koníčkem, je to něco, co je pro dnešní dobu možné. Možná to nechápou naši rodiče, možná to nechápou naši prarodiče, protože kdysi to možné nebylo.

Být průměrným podnikatelem je o dost horší než být průměrný zaměstanec. Pokud jste průměrný či neúspěšný podnikatel, zruinuje vás to. Podnikání je neustálý osobní rozvoj, neustálé poznávání sebe sama a stále budete narážet na to, co vás nebaví, co vám nejde, ale také na to, co vám naopak jde a v čem vynikáte.
Osobní rozvoj je něco, čeho si neustále všímáte a na čem pracujete, a pro mě je to velmi důležitá součást podnikání, že neustále zjišťuji, co mě baví. Ujasňuji si, jakým směrem se ubírám, ujasňuji si, že jsem s těmito věcmi v souladu, že jsem v souladu se svými hodnotami a že to dělám způsobem, který je mi vlastní, protože mohu své podnikání dělat diametrálně odlišně. Já chci jít tímto směrem a chci to dělat jinak a jde mi o určité hodnoty, které by někdo třeba nepreferoval.

Můžete být úspěšná podnikatelka, ale taky zaměstnatkyně, které je naplněna svojí prací, má hezký plat a má dostatečnou kompenzaci za to, co dělá.
Živit se tím, co nás baví, není o podnikání a není to o tom být zaměstnaná. Je to o neustálém hledání a zjišťování, ujasňování, posilování a rekapitulaci našich hodnot a všímání si, jestli se naše energie posouvá, jestli se někam posouváme vnitřně, jestli jsme šťastní i v osobním životě.

Pracovní doba a plánování času

Plánování času je za mě velmi těžké, protože já jsem v podstatě 3 roky online doma a nechodím do školy ani na brigádu. Mám na plný úvazek online podnikání a musím říct, že jsem si prošla různými rozvrhy, různými režimy, různými systémy, které jsem si nastavila.

Každý z nich určitou dobu fungoval. Průběžně si kontrolujte, co vám funguje, co vám nefunguje, jaké máte cíle, protože bylo období, kdy jsem 3 měsíce pracovala jen na jednom projektu. Pak jsem měla dlouhé období, kdy jsem pracovala jenom na instagramu nebo jsem dělala poradenství.

Je to o tom, že neustále zkoušíte, co vám dneska funguje nebo nefunguje a myslím, že to je jedna z dalších nejtěžších věcí na online podnikání nebo podnikání obecně, pokud nejste vázáni časem.
Poté to může být problém a je náročné si ten rozvrh naplánovat, pokud podnikáte a máte pevné hranice, kdy máte schůzky, tak je to podle mě mnohem jednodušší. Mohou nastat situace, kdy pracujete extrémně a nemáte žádný osobní život, další týden zase zjistíte, že jste toho neudělaly dost.

Důležité je mít místo, které je vyhrazené pro práci, a místo, které je pro váš volný čas. Ideální je, mít kancelář nebo místo, kam budete chodit s tím, že tam budete jenom pracovat.

Další podstatnou věcí je, začít chodit opravdu brzy ráno do práce, protože pokud budete spát a budete pracovat dlouho do noci, opět to bude narušovat vaše zdraví. Určitě je důležité při respektování vaší pracovní doby a času, vyhradit si v první řadě čas pro sebe. Zejména na pohyb, kroking, čas na přípravu jídla, kdy jdete na oběd a podobně. Musíte si stanovit pevné body, které budou každý den podobné.
Co mi asi nejvíc pomohlo, je mít rozdělené aktivity na dny nebo alespoň na půl dne. To znamená, že v jeden den dělám čistě jen tu jednu aktivitu.

Například mám vyhrazené dny, kdy mám konzultace, kdy mám konzultace se svými klientkami a kdy mám konzultace se ženami, které ještě nejsou mými klientkami, tedy úvodní konzultace. Pak mám v podstatě den, kdy dělám čistě jenom byznys, zpracovávám programy webinářů a věci za tím, jako maily a instagram.
Pak je čas na vzdělávání a pak zase čas, kdy dělám podcast. Snažím se týden rozdělit podle toho, jaké aktivity tam mám. Většinou se opakují, takže dám třeba pondělí typické pro tohle a středy typické pro něco jiného. Snažím se hlavně spojovat podobné aktivity.

A pro mě vzácná věc, kterou mě podnikání naučilo, co se týče respektování času, je to, že se taky musím natáhnout a odpočinou si, abych neničila své zdraví.

Nemám jasný a přesný návod, protože si myslím, že to, co mi teď funguje, co mi v posledních týdnech funguje velmi dobře, je otázkou času, než mi to nebude fungovat, takže je to neustálé učení se o sobě a přizpůsobování se.

Uvědomte si, co je pro vás prioritou a podle toho zařiďte zbytek vašeho času.

Klady a zápory podnikání

Opravdu netuším, jaké jsou konkrétní klady a zápory, protože si myslím, že podnikání je životní styl. Takže v podstatě rozdíl mezi podnikáním a zaměstnáním je pro mě hlavně v tom, jaký životní styl si vyberete. Jdete do zaměstnání, protože to splňuje to, že chcete mít jistotu, že chcete, aby někdo převzal zodpovědnost za vás, že máte každý měsíc určitou částku peněz.

Druhá část je to podnikání, které stojí na vás. Co se týká administrativy, tak tam vidím určitě nevýhodu. Platíte zdravotní a sociální, daně, DPH a různé položky. To mohou být věci, které vás vyděsí, ale vždy vás to mnoho naučí. Je spousta podnikatelů, kteří začínali tam, kde vy, a všichni jsme se naučili, jak v tom chodit. Postavte se tomu čelem a učte se, případně od zkušenějších, lepších, kteří vás vše mohou naučit.

Podnikání spočívá ve výrobě spousty věcí, které nikdo nevidí. Máte na hlavě spoustu pozic, které zastáváte na začátku, takže se učíte být nejprve manažerem. Musíte být dobré v tom daném oboru nebo v té dané činnosti, kterou potřebujete, pak zase přijde něco nového, s čím se budete muset naučit. Byznys je neustále v pohybu, stále se něco děje a pořád se s něčím potýkáte a zároveň vás to baví a to vás staví na první stránku.

Když jsem byla zaměstnanec, dělala jsem vždy práci navíc, ale nikdo mě za ni nikdy neocenil. Nespokojila jsem se s tím, že budu dělat práci od nevidím do nevidím a nebudu za to adekvátně ohodnocena. Proto jsem žila z dýšek a výhod, které jsem jako zaměstnanec měla.

To, že jsem dělala práci navíc, že jsem v práci zůstala déle, že jsem se na někoho usmívala nebo jsem se k němu lépe chovala, nikdo neviděl. Ale v podnikání se vám to vrátí, protože se to sčítá, nemusíte to vidět, ale vždycky se sčítá ta práce navíc, kterou tam dáte.

Je důležité vědět, co v životě chcete. Pokud jste například rodinný typ, chcete hypotéku, dvě děti a dům, tak sehnat hypotéku, pokud jste zaměstnanec, bude snazší. Jako zaměstnanec máte určitou jistotu, u podnikání to funguje tak, že když neuděláte dostatek práce nebo nebudete chodit do práce, nepřijdou vám peníze, protože jste je nevydělaly.

Na začátku je podnikání velmi složité, je to opravdu životní styl, se kterým musíte počítat. Musíte se
rozhodnout neustále na sobě pracovat
. Celé je to vlastně na vás, musíte pochopit spoustu věcí a zjistit, jak to vlastně funguje, a to vás naučí hodně o firmě, o systému, o lidech.

Nepočítejte s tím, že budete mít typickou pracovní dobu, nepočítejte s tím, že budete mít podobný přístup k práci, jako když jste zaměstnanec. V podnikání nemáte velkou jistotu a počítejte s tím, že si budete práci brát domů.

Nastavení mysli

Každý chce životní styl jako mají ostatní. Chcete jezdit na dovolené, chcete luxusní byty a luxusní život. Ale nejste toho fyzicky schopni, protože nemáte takto nastavené hodnoty. Je velmi důležité, abyste byly v souladu samy se sebou, musíte vědět kde jsou vaše hranice, jaké jsou vaše výdaje, co potřebujete pokrýt a také vědět, kam se chcete dostat. Jestli opravdu potřebujete mít každý měsíc na účtu milion nebo 10 milionů, nebo jestli vám stačí 100 tisíc.
S tím souvisí fakt, že si musíte říct o peníze. Dejte si cenovku, která je v souladu s vašemi hodnotami a nedělejte nic proti sobě.

Pracujte na sobě, posouvejte se dál, edukujte se a nezapomínejte na to, proč to děláte.
Na závěř chci pouze říct, ať se toho nebojíte. Začít určitě není nejjednodušší rozhodnutí, ale rozhodně to udělejte tak, abyste nelitovaly toho, že jste to nikdy nezkusily. Nemáte co ztratit, nemáte se čeho bát, i když to nevyjde, budete mít stále obrovskou zkušenost.

Z podcastu #125

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.