Jaký vliv má kofein na ženské zdraví?

Tento článek bude hlavně pro ženy, které kávu milují a rády si ji vychutnávají. Mnohým z vás se může ale stát, že denní dávka kofeinu je větší, než by být měla, i když to na svém těle nepociťujete. Pojďme si dnes říct, jaký vliv má káva, konkrétně kofein, na vaše hormonální zdraví.

Informovanost

Vědecky podložených informací, o tom, jaký vliv má kofein na ženské zdraví, je málo. Co se ale zjistilo je, že ženy, které mají kratší menstruační cykly, mají větší příjem kofeinu. Další studie zjistila, že pokud je větší příjem kofeinu primárně z kávy, snižuje se hladina estradiolu, což je ženský steroidní hormon. Stále je ale málo dat a málo studií, které by řešily tuto problematiku.

Díky neprozkoumanosti, může dojít k různým dohadům o tom, jestli je kofein pro ženské zdraví škodlivý či nikoliv. Jak víme, tak kofein má vliv i na jiné orgány v našem těle, které mají dopad zase na jinou orgánovou soustavu, to je nutné si zapamatovat.

Dnes se tedy nebudeme bavit vyloženě o studiích, které byly na tuto problematiku vykonány, ale o věcích z praxe, které můžeme vidět i u sebe a svých známých. Vezmeme to tedy z jiného soudku a vy si z toho vemte to, co si myslíte, že je pro vaše ženské zdraví důležité. Nejde o to, abych vás kázala, jde o to, abych vás informovala o tom, jak předejít různým komplikacím s vaším zdravím.

Kofein

Kofein je stimulant, který můžete konzumovat v různé podobě, například v kávě, čokoládě, sycených nápojích nebo černém čaji. V našem těle působí tak, že blokuje receptory pro adenosin, což je neurotransmiter, který způsobuje pocit únavy. Dochází k tomu, že se nám zvedne krevní tlak a srdeční frekvence, ale také hladiny stresových hormonů. V těhotenství toto může způsobit špatný odtok krve směrem k dítěti, tím pádem se omezí množství potřebných živin pro plod.

Studie zjistily, že kofein zvyšuje hladiny kortizolu, takže dochází k interakci mezi metabolismem a nervovou soustavou. Tím pádem, dojde k tomu, že máme krátkodobě zvýšen stresový hormon. Tady je nutné podotknout, že na kofein budou jinak reagovat ti, kteří už jsou vystresovaní nebo lidé, kteří užívají kofeinové nápoje ve velkém množství.

Každý z nás metabolizuje kofein jinak. Buď kofein metabolizujeme rychleji, to znamená, že se v našem těle bude vyskytovat kratší dobu, naopak, když je metabolizace dlouhá, kofein v těle zůstává déle.

Káva

O tom jaké benefity pro nás káva má, se dnes bavit nebudeme, protože to najdete na mnohých stránkach na internetu. Začíná se zahlazovat to, že by nám káva mohla i škodit a vše se točí okolo prospěchu, který pro nás má. Nemyslím si, že je toto správná cesta, protože neexistuje žádná super potravina, která vás spasí, a musíte si uvědomit, že každá věc, kterou do sebe dáváte, má určitý dopad na vaše zdraví, ať už kladný nebo záporný.

Není káva jako káva

Když se budeme bavit o kávě, tak je zde důležitý zdroj a kvalita kávy. Je rozdíl jestli pijete Robustu nebo Arabicu. Robusta má v sobě o mnoho více kofeinu, je velmi zpracovaná, více zpražená a cenově lépe dostupná. Arabica je přeci jenom kvalitnější, ale faktem je, že často oba dva druhy kávových zrn, bývají ve styku s plísní.

Při pití kávy se tedy otvírá téma, jakou kávu pít a z jakého zdroje. Pokud pijete kávu z automatů nebo chodíte do klasických kaváren, které mají převážně napraženou Robustu, která je často nekvalitní, uvědomte si, že do sebe dostáváte kávu z nekvalitního zdroje, která je velmi zpracována a prošla dlouhým transportem.

Když přeskočíme k Arabice, která v dnešní době zažívá boom, a je velmi oblíbená i v lepších kavárnách, tak se bavíme o kávě, která je přeci jenom kvalitnější. Její zrnka se berou převážně od lokálních farmářů, která se o kávu starají. Arabica je v menším množství vystavěna plísni a je lépe zpracována.

Instatní kávy v sobě mají o mnoho více kofeinu než dvě předešlé. Je to z toho důvodu, že se více zpracovávají. Instatní káva má na vás o dost větší vliv a dá vám více energie, stejně jsou na tom kávy z automatů nebo například z benzínky. Bavíme se tedy o nejméně kvalitním zdroji kávy, proto vždy berte ohled na to, z jakého zdroje kávu vybíráte.

Káva a ženské zdraví

Kdybychom všechny pily kvalitní kávu, bylo by na místě ptát se, jestli na nás má opravdu káva neblahý vliv. Ale protože vím, že konzumace nekvalitní kávy je veliká, tak na vašem místě bych se prvně zamyslela nad tím, jakou kávu pijete a případně zdroj změnit.

Měly byste vědět jestli do sebe nedostáváte plíseň a máte dobrý zdroj kofeinu. Pokud chcete benefitovat z kávy, například antioxidanty, tak se naučte pít kvalitní kávu a dávejte si pozor na to, co vlastně do svého těla vpouštíte.

Ženšen

Pokud chcete zlepšit své zdraví a dodat svému tělu energii, místo kávy, tak bych vám doporučila ženšen. Na našem eshopu https://www.bagniaristore.cz/reborn-cerveny-zensen/, můžete najít vysoce kvalitní korejský ženšen, který má největší množství saponinů, což jsou látky, které mají mnoho benefitů pro naše tělo.

Ženšen pomáhá proti únavě, zvyšuje energii, bojuje proti vyčerpání a taktéž udržuje stabilní hladinu cukru v krvi. Je to také silný antioxidant, podporuje vaši imunitu, odbourvá stres, zlepšuje krevní oběh a zvyšuje libido.

Ženšen má významné místo v životě žen. Při menopauze pomáhá vaší mozkové činnosti, brání vyschnutí vaginálního výtoku, tím si zvyšuje naše libido, zabraňuje tvoření vrásek, protože má regenerační vliv na vaši pokožku a přispívá k tomu, aby ženy nezažívaly takové návaly tepla.

Ženšen se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, však vše závisí na vašem zvážení.

Vliv kofeinu na těhotensví

U žen, která jsou těhotné a pijí kávu, může dojít ke komplikacím. Pokud žena, která je těhotná, pije kofeinové nápoje, zvyšuje pravděpodobnost potratu, hlavně v první trimestru. Bavíme se zde o vícě než 200 mg denně, protože v mnoha studích je dokázané, že do 200 mg/denně, byste měly být v pořádku. To znamená, že je velmi diskutabilní, jestli neriskujete, pokud užíváte více než 200 mg kofeinu za den.

Není jasně dané, jaké množství je kritické, ale velmi dobře zvažte, jestli musíte konzumovat kofeinové nápoje v tomto období.

Dítě, ani placenta, nejsou schopny metabolizovat kofein, to znamená, že kofein prochází přes ně, ale dítě ani placenta ho nejsou schopné zpracovat, protože na to nemají vhodné enzymy, jako my dospělí.

Vliv kofeinu na spánek

Pro zdraví vašeho těla potřebujete dobře spát a potřebujete mít dobře nastavený rytmus, kdy se probudíte a nejste unevané, a kdy jste unavené a jdete spát.

Cirkadiánní rytmus funguje tak, že když je tma, tak spíme, když je světlo jsme čilé. Pokud je ale narušen tento systém, například nočními směnami, spaním přes den, nebo právě konzumací velkého množství kofeinu, odráží se to na vašem celkovém zdraví.

Poločas rozpadu kofeinu je u každého jiný, někomu trvá metabolizovat hodinu někomu až devět hodin. Proto si dávejte velký pozor v jakou dobu kávu pijete. To, jak metabolizujeme kofein, ovlivňují i vaše geny, vliv má ale i vaše hmotnost, výška, návyky, kouření či hormonální antikoncepce. Proto se doporučuje dávat si kávu nejpozději do druhé hodiny odpolední, abyste měly dostatek času na to, dostat ze svého těla kofein pryč.

Kvůli kofeinu můžete trpět nedostatečným spánkem. Může dojít ke krátké REM fázi, k nedostatečně hlubokému spánku a nedostatečnému vyplavování melatoninu. Hormon melatonin nemá pouze vliv na vaše celkové zdraví, ale i na to, zda budete ovulovat.

Káva společně s jídlem

Dalším fakorem je, jestli pijete kávu společně s jídlem. Pokud pijete kávu a u toho jíte nebo si dáte kávu před nebo po jídle, má to velký vliv na to, jak budete zpracovávat živiny, hlavně železo. Železo je pro nás ženy velmi zásadní a ovlivňuje celou naši menstruaci, ale i období těhotentsví a kojení.

Vliv kofeinu na kortizol

Jak už víme, tak kofein zvyšuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon. Kvůli kávě nebo jiným kofeinovým nápojům, si kortizol zvyšujete několikrát denně. Pokud nejdete dělat nějakou aktivitu, například nejdete cvičit, tak hladina vašeho cukru v těle se zvyšuje a poté hned spadne, což může způsobit i cukrovku typu 2, pokud takhle budete žít dlouhodobě. Zkrátka si můžete postupně tvořit inzulínovou rezistenci, kvůli těmto malým krokům.

Vliv kofeinu na ženský cyklus

Ve folikulární fázi můžete cítit, že na vás kofein až tolik nepůsobí. Dávejte si však pozor, jestli kofein nesnižuje váš apetit, stejně jak to dokáží cigarety.

Začíná se mluvit o tom, že vysoká hladina estrogenu a kofein mají něco společného. Je to hlavně z toho důvodů, že kofein musí projít metabolismem ve vašem těle, přes vaše játra. Pokud toho mají vaše játra dost, tak se může stát, že vás oberou o možnost metabolismu estrogenu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.