Proč až 90 % žen trpí PMS?

O předmenstruačním syndromu jste už určitě slyšely. Pokud čtete naše články, dozvěděly jste se mnohé o menstruačním cyklu, hormonech, PCOS či o cykličnosti. Dnešní téma bude zmíněný předmenstruační syndrom, který je všeobecně známí v ženském světě.

Předmenstruační syndrom je soubor symptomů, které přichází v období před menstruací. Dnes si o tomto syndromu povíme více a vysvětlím vám, co se ve vašem těle děje. Pro mnoho z vás budou tyto informace zcela nové, pro někoho budou pouze opakováním, ale i tak věřím, že pro vás bude článek přínosný.

Co je to PMS?

Až 90 % žen trpí PMS. Symptomů, které vás mohou trápit je mnoho. Řadí se mezi ně například změny nálad, úzkost, bolest prsou, chutě na sladké, nespavost, zmatenost, deprese, případně bolesti jiných částí těla. Symptomů je až 107, ve zkratce, jsou to určité aspekty, které vás ovlivňují v běžném životě. Mohou narušit vaše vztahy, chod domácnosti, práci a necítíte se ve svém těle tak, jak byste měly.

Jak funguje váš cyklus?

V čase menstruace, začíná váš cyklus. Jedná se o první den, kdy krvácíte. Krvácením vstupujete do první fáze vašeho menstruačního cyklu, která se nazývá folikulární, protože se v tomto období začíná zvětšovat folikul, ve kterém se nachází vajíčko. Vaše tělo se zbavuje staré výstelky a postupně, změnou vašich hormonů, se dostáváte do období ovulace. Pokud nejsou v čase ovulace ve vašem těle přítomny spermie, tak se vajíčko vstřebává.

Po ovulaci přecházíte do fáze luteální, protože se vajíčko dostalo z folikulu ven, zbyde tedy pouze folikul neboli obal, který se krátkodobě mění na sekreční žlázu. Tato sekreční žláza produkuje progesteron.

Předmenstruační syndrom je tedy období, kdy jste v luteální fázi. Není to ale pravidlem. Jsou mezi námi ženy, které mají anovulační cykly. Pokud je žena v takové situaci, nemůže přejít do luteální fáze, protože nemá dostatek progesteronu. Nachází se tedy v dlouhé folikulární fázi, kde převažuje hormon estrogen, protože se progesteron nemá kde tvořit.

Nedostatek progesteronu

Důvodů, proč ženy trpí PMS, je několik. Jedna z hlavních příčin je nedostatek progesteronu v těle. Progesteron je hormon, který vás uklidňuje, zvyšuje teplotu těla, mění trávení a připravuje vás na těhotenství. Tělo se chce přirozeně reprodukovat a vše okolo, to jak funguje vaše tělo, je tomu přizpůsobené.

Nedostatek progesteronu může vznikat v období ovulace, kdy vám ho něco, ve vašem těle, krade. Poté tato situace nastává, když není přítomna ovulace a tím pádem není ani přítomné žluté tělísko, které progesteron tvoří. Progesteron, který je tvořen nadledvinkami, je velmi nízký a nedokáže zajistit zdraví vašeho menstruačního cyklu. Navíc, pokud se nacházíte ve stresové situaci, tak se progesteron, tvořen nadledvinkami, mění na kortizol (stresový hormon).

Jedná se o PMS nebo jste pouze cyklické?

V předmestruačním období můžete cítit takzvané předmenstruační napětí. Cítíte, že nemáte dostatek síly, potřebujete jiné tempo, jinou stravu, více spánku nebo jinak přistupovat samy k sobě. Uvědomíte si, že v této fázi fungujete hormonálně jinak. V této situaci se nemusí nutně jednat o PMS, ale o vaši fyziologii, která se přirozeně, v různých fázích vašeho cyklu, mění. Progesteron vás v tomto období utěšuje a vy pouze potřebujete jiný režim. Je zcela normální, že jste více unavené a že potřebujete ztišit své tělo.

Velmi mnoho žen se bičuje za to, že nemohou pracovat celý měsíc na plný výkon a že jsou dny, kdy nemají tolik energie. Uvědomte si ale to, že je to pouze váš cyklus, který vám ukazuje, že taky potřebujete odpočívat, být samy se sebou, dát nohy nahoru. V tomto vám mohou pomoci i naše kartičky https://www.bagniaristore.cz/psc/, které vám řeknou, jak k sobě máte přistupovat s ohledem na ženskou fyziologii.

U žen, které doopravdy zažívají PMS, dochází k bolestem hlavy, k depresím, bolestem prsou, zkrátka neví, co se sebou a ovlivňuje to jejich každodenní život. Dochází k absenci antiestrogenového účinku vůči progesteronu. Estrogen by měl mít, v tomto období, nižší hladinu než progesteron. Pokud máte nízkou hladinu progesteronu nebo není progesteron přítomný vůbec, tak váš estrogen přebírá hlavní funkci, která v předmenstruační fázi není prospěšná. Vy tedy nechcete, aby v této fázi estrogen dominoval, protože budete v napětí, podrážděné a nebudete vědět, jak uchopit své emoce.

Premenstruační dysforická porucha

Premenstruační dysforická porucha je velmi závažná a měla by se řešit. Jedná se o PMS stav, kdy jste ve velmi kritickém stavu. Ženy s touto poruchou mají sklony k sebevraždě, sebepožkozování, jsou velmi psychicky oslabené a mají pocit, že se jim rozpadá život.

Může se jednat o ženy, které trpěly anorexií, bulimií, byly týrané nebo zneužívané. Obecně není žádná kategorie žen, která trpí tímto onemocněním. Premenstruační dysforickou poruchou mohou trpět i ženy, které braly silné léky, zažily trauma nebo se narušil jejich trávící systém, kde sídlí i imunitní systém.

Znaky nízkého progesteronu

Jak už jsme si řekly, tak nízký progesteron nastává, když máte krátkou luteální fázi.

Pokud máte nízkou bazální teplotu těla před menstruací, je to náznak toho, že se vám netvoří dostatek progesteronu.

Jestli se vám v čase, mezi koncem menstruace a začátkem nové menstruace, neobjevil cervikální hlen, byl velmi suchý, hrudkovitý, měly jste pocit sucha nebo jste špinily na konci menstruačního cyklu, je to opět tím, že máte nízkou hladinu progesteronu.

Jak řešit PMS?

Základem a řešením PMS je ovulace. Anovulační cykly byste neměly mít víckrát než třikrát do roka. Jak ale dosáhnout ovulace? Jednoduše se vaše tělo musí cítit v bezpečí. Každá žijete jiné životy a tím pádem každá z vás musí změnit něco jiného. Může se jednat o situaci, kdy pijete kávu nalačno, máte nízký kalorický příjem, velké množství fyzické aktivity, onemocnění nebo problémy v domácnosti či v práci. Psychické zdraví je mocné a bude mít vždy vliv na vaše fyzično.

Pokud ovulujete a chcete si udržet zdravé hladiny progesteronu, tak je hlavní vyhnout se stresu. Dejte tělu vždy to, co potřebuje. Jezte kvalitní potraviny, hýbejte se, dostatečně spěte, protože i melatonin má velký vliv na vaše menstruační zdraví a mějte samu sebe na prvním místě. Podívejte se na svůj život, na způsob jakým žijete a zohledněte vše, co každodenně prožíváte.

Řešení má každá jedna z vás v sobě. Poznejte své menstruační cykly a začněte být vědomé, co se vašeho cyklu týče. Edukovat vás mohou i příspěvky na instagramu, Bagniari radio, webináře nebo tyto články.

Jako poslední bod zmíním YUNU. YUNA https://www.bagniaristore.cz/yuna-sada/, je sada pro harmonizaci vašeho cyklu. Obsahuje čtyři lahvičky, které jsou rozdělené podle čtyř fází cyklu. Je nastavená tak, abyste si byly vědomé vašeho cyklu a harmonizuje celý menstruační cyklus, ne pouze jednu fázi, která vás trápí.

YUNA vám dá mikronutrienty, které vaše tělo potřebuje, nevyřeší ale problém, který se děje ve vás. Vždy musíte najít hlavní problém, který způsobuje vaše trápení.

Z podcastu #136

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.