Bikini medicine

Prvním krokem k jakékoli změně je uvědomění. Tento článek je inspirován Alyson J. McGregor, která byla lékařkou na pohotovosti. Rozhodla se zaměřit čistě na ženy, a vychází z genderové specifikace. Chce získat dostatek informací a položit základy pro ostatní lékaře a zdravotníky, aby byli schopni poskytovat odpovídající péči ženám. Začala si nejen všímat, ale i klást otázky, proč její pacientky reagují na léčbu jinak, proč mají jiné příznaky nebo jinak reagují na léky než pacienti mužského pohlaví.

Chci, aby tento článek byl pro vás inspirací, aby byl inspirací pro vaši práci nebo pro cokoliv, co budete dělat, abyste pomohli svým klientům nebo svým pacientům. Není to dnes o tom, jestli jsem nebo nejsem lékař, jestli mám právo o tom mluvit nebo nemám, chci pouze informovat a dát do éteru informace, které mohou být pro kohokoli z vás užitečné.
Ať už děláte jakoukoli práci, berte tento článek jako inspiraci, možná návrh pro svou práci, jak ji můžete zlepšit a jak mohou mít vaši pacienti a klienti lepší péči tím, že se budou více zajímat, protože nemůžete být zodpovědní za to, co vás učili ve škole, ale můžete být zodpovědní za to, co s tím uděláte dál tím, že se budete ptát.
Vzdělávejte se a chtějte nabízet lepší a kvalitnější služby, protože nakonec všichni jeden den přijdeme k lékaři a budeme očekávat tu nejlepší péči.

Ve většině případů dostáváme, zejména my ženy, péči, která je založena na polovině populace, což jsou muži. Všechny laboratorní testy nebo většina studií, se provádí především na mužích, protože muži nemají cyklus, nemají hormonální změny, nemůžou být těhotní a hlavně fungují o dost snáz než my ženy.
Většina léků se testuje na mužských buňkách.

Co je to bikini medicine?

Název tohoto článku nese slovní spojení bikini medicine, které bych ráda na začátek ujasnila.

Ženské tělo je považováno v podstatě za mužské, až na to, že v oblasti hrudníku máme prsa, která jsou více vyvinutá, mohou kojit a obsahují mléčné žlázy. Poté, v oblasti pánevního dna, máme různé genitálie, kde máme dělohu, vagínu, stydké pysky, klitoris, různé tvarované genitálie, ale hlavně máme něco navíc a to je právě ta děloha, která nám umožňuje, abychom mohly počít a mít potomka.
Přistupujeme k našemu tělu tak, že tyto části jsou typicky ženské, ale zbytek našeho těla, trávicí soustava, břicho, nohy nebo ruce a hlava, jsou mužské.

Každá buňka v našem těle má svou vlastní informaci v závislosti na chromozomech. Ve skutečnosti jsou tyto chromozomy v každé buňce po celý náš život aktivní, takže naše pohlaví na nás má určitý vliv a dopad neustále. Proto by bylo také vhodné léčit ženy tak, jak se začaly léčit děti, kdy si medicína uvědomila, že děti budou reagovat jinak než dospělý jedinec.

My ženy také potřebujeme jinou péči, jiný přístup než muži. Samozřejmě jak čas půjde dál a dál, budeme se stále více bavit o případech, kdy člověk přechází z jednoho pohlaví na druhé, takže budou v podstatě součástí transgender populace, a budou moct přecházet z muže na ženu. Ale stále dotyčný bude mít pohlaví, se kterým se narodil, typ buněk, se kterými se narodil, a to je třeba stále mít na paměti a stále k tomu tak přistupovat, protože, i když je to chlap, stále může mít buňky svého těla ženské. Na základě toho bude tělo reagovat. Ale tyto podrobnosti necháme už na lékařích a my se teď podíváme na pár největších problémů, kterým jako ženy musíme čelit.

Kardiovaskulární onemocnění

Ženy ve Spojených státech jsou na prvním místě v žebříčku důvodů, proč populace umírá. Zejména u ženské populace je číslo jedna infarkt. Británie uvádí, že na kardiovaskulární onemocnění umírá dvakrát více žen než na rakovinu prsu.

Příznaky, které žena s kardiovaskulárním onemocněním pociťuje, když prodělá mrtvici nebo infarkt, mohou být zcela odlišné, nebo je lze často označit za atypické než ty, které zažívá muž, a proto se často může stát to, na co upozorňuje doktorka Alyson J. McGregor. Žena je poslána domů, a přesto může mít infarkt, nebo může mít příznaky kardiovaskulárního onemocnění a mrtvice.

Důležité je také zmínit, že kardiovaskulární onemocnění u žen má určitou specifikaci, hlavně proto, že jsou příčiny kardiovaskulárních onemocnění vyloženě specifické pro ženy, a to je například to, že bereme hormonální antikoncepci, bereme exogenní hormony, hormony, které si nevytváříme, případně riziko kardiovaskulárních onemocnění může být způsobeno samotným těhotenstvím nebo různými problémy po porodu.

33 % žen v Americe uvedlo atypické příznaky při infarktu, které mohou být například: změna duševního stavu, pocit na omdlení, ztráta vědomí, případné mdloby, celková slabost, dušnost a problémy s dýcháním.
Žena může být zmatená, dezorientovaná nebo nereagovat na otázky či na rozhovor obecně. Když se někdo na něco zeptá, neodpovídá, vůbec neslyší a najednou se její chování změní nebo se změní její psychický stav. Ženě může být nepříjemně nevolno nebo může dokonce zvracet. Může mít škytavku, může utíkat nebo ji může bolet hlava.

Buďte informované

Nejdůležitější je mít informace, zjišťovat si informace, vědět o tom, co se děje, a hlavně důvěřovat také své intuici. I když můžete mít vedle sebe opravdu profesionálního lékaře nebo odborníka, vždy musíte poslouchat samy sebe.

My ženy často nezvládáme, nemáme sílu a je nám opravdu špatně, ale bojíme se a stydíme si to přiznat nebo to potlačujeme, protože nechceme být slabé. Ale myslím si, že jakmile budete informované, toto zcela vymizí.

Je velmi důležité být vzdělaný, být informovaný a opravdu si stát za svým, protože pak se můžete opravdu zeptat, na základě čeho mi tu diagnózu dáváte? Z jakých informací vycházíte, když zpochybňujete to či ono nebo naznačujete, že jsem žena, že mám ty a ty problémy? Pokud mluvíme i o jiných problémech, je opravdu důležité postavit se za sebe, případně informovat i svého partnera.

Léky

Mějte někde napsané všechny léky, které užíváte, včetně hormonální antikoncepce, či tělíska. Když přijde situace, kdy budete muset být hospitalizováné a budete mít tyto informace u sebe nebo na nějaké kartičce, lékaři podle toho k vám budou přistupovat a nebudete se muset bát nežádoucích příznaků.

Také je velmi důležité zmínit, že metabolismus léků je u nás žen odlišný a mění se zejména během menstruačního cyklu.
V podstatě jinak metabolizujeme léky ve folikulární fázi a jinak v luteální fázi nebo během samotné menstruace. Takže to je také velmi důležitá informace, která se také neuvádí do praxe.

Co se týče léků, je důležité zmínit, že jsou některé léky, které ženám nevyhovují nebo jim nedělají dobře, to jsou například statiny, které mohou ženám škodit. Mluví se také o aspirinu, který při vyšších dávkách způsobuje problémy s ovulací.

Myslím si, že bylo zcela jasně řečeno, že je třeba poukázat na to, že mnoho léků, ne-li většina léků, nebyla studována na ženách, takže nevíme, jaké budou mít účinky na ženy. Nevíme, jakou dávku by ženy měly dostávat, a co je důležitější, nevíme, zda jsou tyto léky pro ženy vůbec vhodné, případně pro jejich plodnost.

No a nakonec bych k této problematice dodala, že několik léků najednou může způsobit kardiovaskulární onemocnění, kdy prodlužujete intervalovou dobu, což může způsobit další kardiovaskulární příhody u žen.

Vím, že by bylo jednodušší, kdybyste opravdu dostaly veškerou péči, kterou potřebujete, od lékaře, ale to se bohužel neděje.

Najděte si informace, abyste dokázaly formulovat, co skutečně potřebujete a jakou péči potřebujete. A hlavně se přestaňte omlouvat. Nikoho neobtěžujete, přestaňte se omlouvat, že jste něco způsobily, není tomu tak.

Bolest

Ženy vnímají bolest jinak než muži a celkově popisují bolest jinak. Bylo prokázáno, že my ženy máme mnohem nižší toleranci bolesti, ale zároveň máme také nižší úroveň prožívání bolesti. Škála bolesti u nás a u mužů, je úplně jiná. Proto je důležité provádět další výzkum a zkoumat bolest, protože se zjistilo, že oblasti mozku, které řídí ženské vnímání bolesti, mají receptory pro estrogeny i androgeny. To jistě bude hrát velkou roli v tom, jak ženy vnímají bolest a jak ji vnímají muži.

Takže je důležité zdůraznit, že nejenže máme menstruační cyklus, ale máme v těle zejména estrogeny, které způsobují, že vnímáme bolest jinak, protože celkově naše tělo reaguje jinak na informace vysílány přes naši centrální nervovou soustavu ve srovnání s muži.

Teď si možná říkáte, že je to celé nefér a že to nedává žádný smysl a je to fakt.
Nedostává se nám dostatečné péče a naprosto nerozumíme svému tělu. Ale já věřím, že tím, že se budeme informovat, budeme šířit informace dál, aby se na nás lékaři dívali jako na muže, tak se medicína začne měnit. Ten přístup se začne měnit a nakonec to bude o nás, jakou péči chceme dostávat. Pojďme si navzájem pomoct.

Nyní si představte, že bychom měly takovou pozornost, takovou péči a takové diagnózy nebo informace o našem těle, které mají muži o sobě, a mohly bychom si pomoci ještě více. Pojďme do toho, pojďme do toho dát tu energii.

Hormonální terapie

Jeden z dalších bodů, o kterých chci mluvit, je hormonální terapie nebo celkově jakákoliv terapie, která zahrnuje užívání syntetických hormonů, které si nevyrábíte. Buď proto, že užíváte hormonální antikoncepci, hormonální substituční terapii, procházíte menopauzou, nebo jste dokonce lidé, kteří se rozhodli změnit své pohlaví.

Pokud jde o korektnost v tomto bodě, chtěla bych konstatovat, že my ženy přijímáme mnohem více syntetických hormonů do svého těla než muži, a bereme je z různých důvodů. Muži si syntetické hormony v podstatě nepřidávají, pokud si z nějakého důvodu nezvyšují hladinu testosteronu kvůli cvičení.

My ženy dostáváme do těla syntetické hormony denně, aniž bychom z toho dělaly vědu. Mnoho z nás věří, že nás to zachrání. Zatímco estrogen je pro naše tělo důležitý, velké množství estrogenu nám taky neprospívá, a syntetické hormony se chovají jinak než naše vlastní hormony, zejména pokud jde o hormonální terapii a celkový příjem exogenních hormonů. Lékaři na tuto problematiku nejčastěji upozorňují, zejména když procházíte hormonální léčbou.

Transgender populace je nejvíce ohrožena, kvůli užívání buď estrogenů, nebo některých hormonů podle toho, jakého pohlaví jsou. Existuje zde vysoké riziko při užívání hormonální terapie s exogenními syntetickými hormony, které mění tělesný organismus a zvyšují rizika různých onemocnění a problémů. Často je nutné užívat i další léky, které situaci komplikují. To není problém pouze u této populace, ale může to ovlivnit i ženy, které užívají exogenní hormony tak často a denně, na rozdíl třeba od mužů, kteří zpravidla syntetické hormony nepoužívají, pokud neprovádějí nějaký specifický režim, jako třeba sportovci.

Je důležité zdůraznit, že je třeba lépe zvážit důsledky a provádět pravidelné testy u žen, které prochází hormonální léčbou, a zvážit, zda je tato léčba vhodná pro jejich zdravotní stav. Nemělo by se jednat o něco, co se považuje za běžné a typické.

Kultura

Poslední bod, který pro vás mám, se týká celkové otázky kultury, rasismu a případně i pohlaví a identity, kterou člověk vyjadřuje.

Myslím si, že se to týká více lidí, protože stále migrujeme a populace se stále mění. V Americe můžete vidět v poslední době obrovské problémy, zejména s afroamerickou komunitou, Hispánci, Mexičany a dalšími. Problémem je to, že nedostávají skutečně dostatečnou péči a pozornost, kterou by měli, ve srovnání s bílými ženami a muži. Hlavním problémem je rasismus. Často nejsou správně chápáni a neposkytuje se jim vhodná péče. Často mají složité případy a jsou stigmatizováni jako slabší a často se na ně pohlíží jako na méněcenné. Proto je důležité tuto problematiku řešit a upozornit na ni.

Ukázalo se, že když je pacient afroamerického původu, dostává lepší péči, pokud je lékař také afroamerický, než pokud je lékař bílý. To jsou hlavní myšlenky zachycené v tomto bodě. Toto téma neplatí pouze pro nás, Ameriku nebo západní civilizaci. Týká se nás všech, protože v naší zemi žije mnoho menšin, které stále potřebují péči a pochopení. V naší zemi jsou také ženy, které pocházejí z afrických zemí a mají různý typ pleti.

Je velmi důležité, abychom se postarali o ženy z těchto národností a prostředí trochu jinak, protože musíme pochopit, že tyto ženy mají odlišná rizika, vyšší rizika v souvislosti s různými nemocemi. Například v těhotenství mohou mít více komplikací, gynekologické problémy a potíže s trávením. Kromě toho musíme zohlednit různé formy intolerance, jako je intolerance laktózy, a tak dále. Musíme brát v úvahu, že jsme odlišní, pocházíme z různých míst a můžeme mít sklony k různým onemocněním nebo rizika vůči různým nemocem.

Mějme na paměti, že nejsme všichni homogenní, a mezi námi existují odlišnosti.

Je čistě na vás, abyste rozhodli, zda vás tento článek povede k tomu, abyste se více zajímali o ženské tělo a abyste získali lepší péči, ať už jste ženy, zdravotníci, nebo nezdravotníci pečující o své blízké. My ženy si tuto pozornost zasloužíme.

Z podcastu #118

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.