Nejčastějším typem infekce v intimních partiích jsou kvasinkové infekce a bakteriální vaginóza. Na začátek si připomeňme, že zápach nebo atypické výtoky může způsobit i pohlavní přenosná nemoc.
Kvasinková infekce je vaginální infekce, způsobená přemnožením kvasinky, která nese název candida. Candida je v našem těle běžná, jak ve vaginálním prostředí, tak například ve střevě. Když ji máme ale větší množství, může způsobovat určité problémy, které mohou trápit i tebe.
Příznakem je například svědění v intimních partiích, začervenání, bolesti, bílý vaginální výtok s hrudkovitou konzistencí, bolest při pohlavním styku, bolest při močení, vyrážka nebo kvasinkově kyselý zápach.
Důvodů kvasinkové infekce je několik, ale abychom to ucelili, je to přerůstání vaginálního mikrobiomu, který způsobuje zmíněná kvasinka candida. Ta svoji nadvládu mohla získat i v trávicím systému, který bude vždy zrcadlit to, co se děje v naší vagíně. Což znamená, že jestli vás trápí vaginální problémy, je vhodné pohlížet i na stav vašich střev.
Vaginální mikrobiom je všeobecně kyselý a je potřeba, aby se udržoval v tomto kyselém pH, protože má ochranný účinek.
Dané pH nám může narušit například partner při orálním nebo pohlavním styku, protože má svůj určitý mikrobiom a je možné, že má zmíněnou kvasinkovou infekci nebo pohlavní přenosnou chorobu a nemusí se to u něho projevovat, takže si toho není vědom. Dochází tedy k tomu, že se ženy snaží dělat, co mohou, aby se kvasinkové infekce zbavily, ale zdrojem může být právě jejich muž.
Dalším faktorem je například spodní prádlo ze syntetických látek, které je moc obepnuté a oblast vulvy nemůže dýchat. Případně užívání antibiotik nebo farmak, která narušují trávicí mikrobiom. Dále vystavování se syntetickým látkám, kosmetice a produktům, které užíváme na své intimní partie, které nám škodí kvůli svému složení.
Pití alkoholu je dalším důvodem, který narušuje naše pH nebo nadbytek cukru v naší stravě, který je nekvalitní nebo je ho velké množství. Kvůli tomuto všemu se může candida přemnožit.
Celkový náš životní styl, třeba to, jak spíme, jak se stravujeme, kolik máme stresu bude ovlivňovat stav našeho trávicího traktu, tedy i stav našich intimních partií.
Všeobecně se doporučuje návštěva gynekologa, s kterým proberete svoje symptomy a co se v intimních partiích děje. Gynekolog může udělat testy, kde zjistí, jestli tam není nějaký problém, jako je například přítomnost pohlavní přenosné nemoci.
Poté bude hrát velkou roli také kvalitní strava, protože se kvasinky rozmnožují ve velkém množství cukru nebo ve velmi zpracovaných sacharidech. Volba kosmetiky je taky závazná, takže můžete případně změnit produkty, které nyní užíváte, protože mohou obsahovat alergeny nebo látky, které jsou velmi parfémované. Změna vašeho spodního prádla, na prádlo, které není ze syntetických látek a není vám těsné, bude také hrát roli.
Případně můžete užívat probiotické kultury, které získáte ze své stravy nebo z doplňků stravy. Zde bych doporučila naše probiotika, která minimalizují kvasinkové infekce, ale také brání problémům s močovým měchýřem a celkově problémům v intimních partiích. Naše probiotika pomohly už nespočetně ženám, které se zbavily svědění v intimních partiích, zlepšilo se trávení a nemají pocit nefouknutého břicha. Probiotika najdeš zde: https://www.bagniaristore.cz/probiotika-pro-tebe/
Bakteriální vaginóza je stav přemnožení oportunistických bakterií ve vagíně. Téměř 30 % žen dostane vaginální vaginózu a mnoho lékařů tento stav často nediagnostikuje. Důvodem je, že na základě příznaků si myslí, že jde například o zmíněnou kvasinkovou infekci nebo o něco jiného, proto ji netestují.
V jedné studii se zjistilo, že 80 % kvasinkových infekcí bylo určených nesprávně a 60 % diagnóz bakteriální vaginózy bylo taktéž diagnostikovaných mylně. Takže až se budete bavit se svým lékařem buďte dostatečně přesné a ověřte si, co se s vámi vůbec děje.
Vaginální mikrobiom tvoří ochranné bakterie. Nachází se zde bakterie, které jsou více prospěšné, ale i ty, co jsou méně prospěšné a je důležité mezi nimi udržovat určitý balanc. Když se určité bakterie přemnoží, jako je například bakterie gardnerell, tak vytlačují ven ochranné bakterie a tím pádem nastává dysbalance v oblasti mikrobiomu.
Pokud máme více méně prospěšných bakterií než těch více prospěšných, dochází k abnormálnímu výtoku, který je sivobílý, sivý, ale může být až do zelena. Může být velmi řídka konzistence výtoku, rybí zápach a bolestivost se svěděním.
Při nedostatku estrogenu v těle se bakteriální vaginóza vyskytuje poměrně často. Je to hlavně z toho důvodu, že estrogen ovlivňuje velkou část našeho zdraví. Tento hormon je pro nás velmi důležitý, stejně jako progesteron. Estrogen spolupracuje s laktobacily neboli s těmi dobrými bakteriemi, které vytvářejí prostředí z kyseliny mléčné neboli pro naše vaginální zdraví to ideální prostředí.
Při hormonálních výkyvech, což je například těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo při menopauze, mohou nastat právě problémy s bakteriální vaginózou.
Připomeňme si ještě na závěr, že bakterie v našem střevě ovlivňují stav našich intimních partií. Proto je důlěžité zamyslet se nad tím, jakou máme hladinu cukru v krvi, jaké máme složení stravy, jestli máme dostatek mikronutrientů, vlákniny a probiotických kultur.
Jak kvasinky, tak bakteriální vaginóza není záležitost lokální, ale ovlivňuje celé naše tělo.