10 mýtů o PCOS

Dnes se budeme věnovat syndromu PCOS neboli syndromu polycystických ovarií. Nadešel měsíc září, který je určený k tomu, aby se zvyšovalo povědomí právě o PCOS.

Dnes se budeme konkrétně věnovat deseti mýtům, které jsou spojované s PCOS. Jestli si náhodou myslíte, že trpíte PCOS nebo naopak se vás vůbec netýká, tak je tento článek právě pro vás.

Diagnóza

Největším mýtem, který se mezi ženami šíří je, že pokud máte cystické vaječníky, což znamená, že vám našli cysty na vaječníkách, tak máte syndrom polycystických ovarií. Není to pravda. Proto si nechte diagnostikovat správně problém, který vás trápí. Pouze ultrazvuk vám od vašeho gynekologa nestačí, proto se nenechte odbýt. Měly byste projít kompletními krevními testy, které ukáží, co se s vámi děje a případně odhalí další symptomy vašeho problému.

Úplným základem je, udělat hormonální profil, aby si byl gynekolog jistý, že se jedná o PCOS. Pokud nemáte udělané tyto testy, PCOS to být nemusí, i když vám gynekolog řekne opak.

Cysty nerovná se PCOS

Mezi cystami na vaječníkách a syndromem polycystických ovarií, je velký rozdíl. Cysty se tvoří z různých důvodů. Cysty se mohou tvořit po ovulaci, před ovulací, ale nemají spojitost s tím, že by byly součástí PCOS.

Rozdíl je také v tom, že ženy, které nemají PCOS, ale pouze cysty, mají o mnoho větší šanci počít než ženy, které nemají řešené PCOS. Syndrom polycystických ovarií, je soubor symptomů, které se dějí ve vašem těle neboli jedná se o změnu metabolismu. Cysty jsou pouze útvary, které má každá žena v těle, ale dělají problém, když zvětší svoji velikost.

Pouze ženy s nadváhou mají PCOS

Často se setkávám s názorem, že jakmile má žena nadváhu, tak trpí PCOS. Tady bych vás chtěla upoznornit, že se opět jedná o lež. To, že máte nadváhu nebo svoji určitou hmotnost, neznamená, že trpíte syndromem polycystických ovarií. I ženy, které mají BMI v normě mohou trpět PCOS. Poté máme také ženy, které mají nadváhu či obezitu a nemají PCOS.

Musím držet dietu, abych se zbavila PCOS?

Mnoho ženám se doporučuje restrikce kalorií, kardio a určité diety, aby se zbavily PCOS. Je to velmi častá chyba. To, že budete držet diety a zhubnete, neznamená, že se zbavíte PCOS. Nezáleží na tom, jaké máte rozložení tuku a jak jste stavěné, důležité je, jak vám funguje metabolismus, protože od něho se všechno vyvíjí. Možná vám lékař bude radit, abyste méně jedly, dělaly hodně kardia nebo cvičily, ale poté budete velmi unavené a jdete proti sobě.

Tím, že budete mít malý příjem kalorií, do toho budete dělat hodně kardia, může přerůst v to, že se vaše tělo bude cítit ještě hůř a to není to, co chcete a jak vyřešit PCOS.

Bezlepkové a bezlaktózové diety

Na internetu se setkáte s radami, že pokud vyřadíte lepek a laktózu ze svého jídelníčku, zbavíte se syndromu polycystických ovarií. To ale neplatí pro každou ženu, kterou PCOS trápí. Je velmi zásadní pochopit celý kontext a to, co se děje s vašim tělem.

Jsou ženy, u kterých je vhodné tyto suroviny vyřadit, ale všeobecně to není platné pro všechny z vás. Naopak si tím některé ženy mohou ublížit. Pohlížejte na vaše trávení a hlavně mikrobiom. Trávicí systém má vliv na váš hormonální systém. Bakterie estrobolom, která sídlí ve vašem střevě, má vliv na metabolismus estrogenu. Metabolismus prochází různými fázemi, jestli je ve třetí fázi estrobolom narušený, vzniká problém.

Za tímto vším stojí to, jak je váš trávicí systém vyživený a v jakém je stavu. Zde bych vám doporučila naše probiotika https://www.bagniaristore.cz/probiotika-pro-tebe/, které nemyslí pouze na kvasinky, správné trávení, ale také na gynekologické problémy.

V jedné studii se dokonce zjistilo, že určité kmeny bakterií, dokázaly zredukovat BMI a snížit hladinu lipidů a séra cukru v naší krvi.

Ochlupení

Dalším mýtem, s kterým se setkávám je, že ženy, které mají ochlupení v intimních partiích, trpí PCOS. V dnešní době je ochlupení na ženách bráno velmi negativně.

Ženy by chtěly, aby jim ideálně ochlupení nikde nerostlo. Všimněte si, jak vnímáte své tělo, případně muži okolo vás. To, že je ochlupení špatné, vytvořila společnost okolo nás. Ženy kvůli tomu mají stigma a mají potřebu se o sebe velmi starat , s tím, že nevyjdou ven s neoholenými nohami.

Jsou ženy mezi námi, které mají tmavý pigment a to se odráží i na jejich ochlupení. Mají pocit, že jsou příliš mužské, ale zde bych doporučila, podívat se na to z pohledu anatomie, kde je ochlupení přirozené věc, která je geneticky daná.

Chci se dostat k tomu, že i když vám roste více ochlupení a je tmavé, neznamená to, že máte syndrom polycystických ovarií. Máte určitou genetiku, nějaké predispozice a podle toho se chová vaše tělo. Vaše ochlupení tedy nemusí hned znamenat, že máte zvýšenou hladinu androgenů, které jsou symptomem PCOS.

K tomu se váže, že na našem e-shopu https://www.bagniaristore.cz, v měsíci září, chceme zvýšit povědomí o PCOS, takže ke třem sadám YUNY https://www.bagniaristore.cz/yuna-sada/, která je vytvořena pro harmonizaci vašeho menstruačního cyklu, dostanete Myo-Inositol, jako dárek.

Přirozené oplodnění s PCOS

Dalším mýtem je, že žena, která trpí syndromem polycystických ovarií, nemůže přirozeně otěhotnět a musí jít na umělé oplodnění. Žena s PCOS určitě může zažít těžší cestu za oplodněním, protože se v těle dějou změny, které ovlivňují přirozené početí, ale není to zábrana.

Žena by měla změnit svoji stravu, pohyb, spánek, stres a měla by umět pracovat s metabolickými změnami, které se dějí v jejím těle. Pokud bude žena sledovat svůj menstruační cyklus a zjistí, kdy má ovulaci, najde východisko k tomu, aby nemusela na umělé oplodnění. Rozhodně není pravda, že nemůžete otěhotnět s PCOS, bude to náročnější, ale jde to.

Pravděpodobně máte dlouhé menstruační cykly, proto musíte svůj cyklus pochopit a zároveň vyživit svůj cyklus tak, aby měl dost živin jak pro plodnost, tak pro vaše hormonální zdraví.

Nepravidelný cyklus neznamená PCOS

Jestli máte nepravidelný cyklus, určitě máte syndrom polycystických ovarií. Další mýtus, o kterým můžete slýchat okolo vás.

Nepravidelný cyklus neexistuje, protože každá z vás má cyklus variabilní a to, že máte ovulaci po čtyřiceti či padesáti dnech, je pouze známka toho, že se ve vašem těle něco děje. Ale fyziologicky cyklus máte, protože ovulujete a máte krvácení.

Nepravidelnost se těžko definuje, ale i tak to neznamená, že trpíte PCOS. Můžete mít amenoreu nebo se vám z jiného důvodu cyklus vypíná, ale opakuji, že z toho nevyplývá, že máte PCOS. Nepravidelnost cyklu by neměla vést k diagnóze PCOS, může to být pouze jeden z dalších symptomů.

Hormonální antikoncepce

Většina lidí, lékařů a gynekologů, vám řekne, že jediným řešením PCOS, je uživání antikoncepce. Tady opět patří jedno velké NE. Pokud užíváte antikoncepci, tak do svého těla dostáváte syntetické hormony, které vám zastavují vaše vaječníky a regulují cyklus, tak jak chtějí ony. Antikoncepce zmenšuje vaječníky, zabraňuje tvorbě cervikálního hlenu a výstelky. Každé 4 týdny menstruujete, ale uvědomte si, že to krvácení je uměle nastavené a je zbytkové.

Hormonální antikoncepce neumí léčit PCOS, protože to ani nikdy nebylo jejím cílem. To, že zpravidelňuje váš cyklus, je pouze efekt toho, že 3 týdny pilulky berete a týden ne.

Abyste se zbavily například akné, většího ochlupení nebo dalších symptomů, které vás trápí, tak se může zdát, že vám antikoncepce pomáhá. Ale ona pouze potlačuje vaše hormonální stavy a tím pádem, máte možná pleť jako miminko, ale jakmile ji vysadíte, tak přijde velmi nepříjemná část, které může být ještě horší.

Extremní pohyb

Extremní pohyb, velká dávka kardia nebo nadměrné cvičení vás nespasí. Právě naopak. Pohyb je pro nás důležitý, ale jak už jsem psala na začátku, všeho příliš škodí a vám jde o to, abyste byly dostatečně vyživené a měly také dostatek odpočinku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.