Vaginální zdraví

Dnešní článek bude na téma vaginálního zdraví, cervikálního hlenu a vaginálního výtoku. Vysvětlím vám, co se děje tam dole, jak by to tam mělo vypadat a vonět.

Téma vaginálního zdraví je velmi důležité a zaslouží si celý článek. Zmíním zde dnes pár bodů, které jsou za mě nejdůležitější, ať už jste v jakémkoliv věku.

Přijměte vůni své vagíny

Abych na začátek začala stručně a jednoduše, tak vaše vagína nemá vonět jako růže, ani jako konvalinka. Ženy v poslední době používají velké množství intimní hygieny, která ale škodí vaginálnímu zdraví. Kvůli různým parfémovaným výrobkům učíte i své partnery, že vůně vaší vagíny je jiná, než by být měla. Nadměrná hygiena narušuje pH a mikroflóru vagíny a způsobuje další problémy.

Vagína je sama o sobě samočistící orgán. S tím také úzce souvisí váš trávicí systém, který má velký vliv na to, co se bude dít tam dole. Problémy mohou nastat, když pijete mnoho alkoholu, máte vysokosacharidovou stravu nebo máte všeobecně problém s trávením. Trávicí systém je zrcadlem vaginální mikroflóry.

Cervikální hlen

Vagína je napojena na děložní krček, který je schopen ve svých kryptách vytvořit cervikální hlen. Cervikální hlen slouží k tomu, aby spermie mohly přežít v těle ženy a poté se dostaly do vejcovodů, kde dojde k oplození. Cervikální hlen je také odrazem toho, jak jsou na tom vaše hormony.

Pokud máte pocit, že máte kvasinky nebo se každý měsíc s vámi něco děje a vy se cítíte nekomfortně, tak se prvně ujistěte, že vás netrápí svědění, začervenalá vulva či jiné atypické problémy. Jestli se u vás nic takového neděje, jedná se pouze o váš cervikální hlen, který tam mít chcete.

Cervikální hlen se mění se změnami hladin vašich hormonů. Můžete si všimnout, že v období menstruace je minimální množství cervikálního hlenu, po menstruaci může nastat období sucha nebo se začne objevovat hlen v malém množství, který může mít konzistenci tvarohu. Ovulace je čas, kdy se vyskytuje cervikální hlen v největším množství. Z tvarohovité konzistence se stává hlen více tekutý a vy máte pocit vlhka. Po samotné ovulaci se hlen ztrácí díky působení progesteronu.

Cervikální hlen by neměl být zabarvený do šeda, růžova, zelena či žluta. Tyto barvy mohou naznačovat různé formy onemocnění nebo infekcí. Během cyklu by měl být hlen bílý a mění se pouze jeho konzistence.

Vůně výtoku je závislá na hormonech, pohlavním styku, stresu, stavu trávicího systému, kvasinkách, infekcích a na oblečení. Nejčastějšími problémy u žen jsou vulvovaginitidy (zánětlivé postižení vulvy a vagíny), kvasinkové infekce nebo sexuálně přenosné onemocnění.

Hygiena

Základ, který by měla každá z vás mít, je hygiena.

Vyplachování, které známe z minulosti, není správná metoda, na čištění vaší vagíny. Do těla by se mohly dostat nevhodné látky či bakterie, které naruší přirozené prostředí.

Čištění vagíny také není vhodnou volbou. Pokud používáte různé hygienické pomůcky, které se aplikují na oblast vulvy, vyměňte je radši za čistou vodu. Umývejte se čistou vodou a ušetřete peníze na intimní hygieně, která z větší části obsahuje parfém, alkohol či jiné škodlivé látky.

Ideální je, aby vaše vagína nepřijímala nic, kromě údu vašeho partnera nebo kalíšku, který by měl být vyčištění a hygienicky optimální. Jestli používáte tampóny, tak by měly být organické, aby pro vás nebyly škodlivé.

Vaše vagína je jako vaše ústa. Je to sliznice, které posbírá vše, co se na ní objeví.

Pokud používáte velmi parfumované hygienické pomůcky, tak může nastat na konci menstruace zápach, který se připodobňuje k odéru amoniaku. Je to z toho důvodu, že se kombinuje vaše krev, moč a složky, které jsou v hygienických prostředcích.

Utírání na záchodě může být také věda. Jestli máte velkou potřebu, vždy se utírejte zepředu dozadu, nikdy ne naopak. Zabráníte tím vniknutí bakterií, které ve vaginálním prostředí nechcete.

Spodní prádlo je také téma. Mimo menstruační dny, noste spodní prádlo, které vám je příjemné, které vám není těsné a nejlépe, aby bylo z bavlny. Jestli jste doma, klidně spodní prádlo odhoďte, aby vaše vagína mohla dýchat.

Při pohlavním styku si dávejte pozor, aby nedošlo ke kontaktu konečníku s vagínou. Pokud budete mít anální sex nebo provozujete jiné praktiky, nesmí se stát, že bakterie z konečníku přijdou do styku s vaším vaginálním prostředí.

Hygienické pomůcky pro šťastnou vagínu

Abych vám pomohla najít ty ideální prodkuty, které jsou vhodné pro vaší hygienu, tak jich zde pár zmíním.

Jeden z prvních produktů, je intimní gel, který je založený na přírodní bázi a v jeho složení najdete samé bylinky. Jedná se o intimní gel značky HUPKA a nalezente ho na našem e-shopu https://www.bagniaristore.cz/jemny-zensky-intimni-gel-hupka/.

Dále vám doporučuji pořídit si vhodné spodní prádlo. Já nosím kalhotky od značky La Malina, což je česká značka, která kalhotky vytváří s láskou a pro naše vaginální zdraví (https://lamalina.cz). V čase menstruace, používám menstruační kalhotky od značky SAYU, které jsou vyrobené z vhodného materiálu.

Jako poslední bod zmíním obchod Femvie, kde najdete vložky a tampóny, které jsou zdraví nezávadné, neobsahují žádné bělidla ani chemické látky (https://femvie.com).

Z podcastu #130

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.