„To-do“ list pri syndróme polycystických vaječníkov

„Ako vyriešili ženy s PCOS tento problém? Poviete mi už niekto konečne čo mám robiť?“

Ak sa v tejto vete vidíš, tento článok je hlavne pre teba.

PCOS alebo syndróm polycystických vaječníkov je syndróm zahrňujúci metabolické zmeny v tele ženy. To je veľmi dôležitá informácia. Pretože na tom tkvie aj správna diagnóza.

PCOS nie je to isté čo PCO

PCO čiže polycystické vaječníky je diagnóza, ktorá sa ženám diagnostiku skôr náhodou pri vyšetrení, než by ženy „pociťovali“, že niečo v ich tele nie je ok. Nemajú problém s otehotnením a folikuli sa môžu časom vstrebať. Môžeš mať nepravidelná MS alebo amenoreu, ale zvýšené androgény nemáš v krvi. Problém je, že ale pravdepodobne neovuluješ a komunikácia medzi vaješníkmi a mozgom pre produkcou hormónov, či samotnú ovuláciu je minimálna.

Naopak pri PCOS kedy sa jedná o syndróm, čiž súhrn symptómov, ktoré sú úzko spojené s metabolickými zmenami v tele ženy, už žena pociťuje na pravidelnosti a priebehu menštruačného cyklu, či pri rôznych aktivitách a bežnom živote. U PCOS je už problematickejšie otehotnieť či hrozí neplodnosť (1).

PCOS – zvýšené mužské hormóny v krvnom obraze (androgény/testosterón) a zväčšené folikuly na vaječníkoch. Pokiaľ by tomu tak bolo je možné, že zažívaš aj tieto symptómy (bez krvného obrazu však nemá zmysel robiť predčasné diagnózy) amenorea, nepravidelný cyklus (nechodí po určitej dobe ale mešká aj 45-50 dní), akné, ochlpenie na tvári, nadváha či náhle priberanie, panvová bolesť, tenké a nadmerne vypadávajúce vlasy a iné.

Názov PCOS podľa NHI je nevhodným termínom, pretože PCOS nemá nič spoločné s vaječníkmi. Nakoľko diagnóza PCOS je komplexom metabolickej, hypotalimickej,hypofyzárnej,adrenálnej a ovárijnej interakcii.PCOS je hormonálny problém. U PCOS nemusíte mať skutočne cysty.⁠
V júly 2016 bol definovaný nový názov “metabolický reproduktívny syndróm”. ⁠

Preto je tak dôležitá aj správna diagnóza. PCO čiže polycystické vaječníky môže váš lekár objaviť pri prehliadke ale prejavy nemusíš mať žiadne, či nezasahujú ti do života.

Aby sa potvrdili PCOS nestačí ultrazvuk. PCOS je metabolický problém. Aby sa PCOS potvrdili je nutný aj hormonálny profil, či ďalšie dodatočné testy, ktoré potvrdia aj príčinu PCOS, čo sa v tele deje.

Najčastejšie sa u žien s PCOS objavuje aj inzulínová rezistencia.

Zameniteľnosť PCOS

1. U mladých dievčat Je normálne mať nepravidelný cyklus, kym sa nahodí na pravidelnosť,vyššie androgény(mužské hormony) i dokonca mierna inzulínova rezsitencia. ako krátkodobý stav tela počas vývinu. Preto diagnóza PCOS v puberte je obzvlášť k zamysleniu.⁠

2. PCOS môžu byť chybne zamenené s Hypotalickou amenoreou, kedy sú príznaky podobné ale u PCOS je vysoký LH(luteizačný hormon)⁠

Diagnostika ultrazvukom nie je relevantná.(https://www.monash.edu/medicine/sphpm/mchri/pcos/guideline)⁠

PCOS môžete mať aj bez cýst.⁠
PCOS znamená, že máte zvýšenú hodnotu mužských hormónov (androgénov), keď sú vylúčené všetky ostatné možné dôvody ich navýšenia (napr.kongenitálna andr.hyperplazia), ktoré si preveríte krvným testom.⁠

Čo robiť?⁠

1. Sú androgény zvýšené z krvných testov?⁠
2. Sú vylúčené iné príčiny zvyšenia androgénov (napr. kongenitálna andr. hyperplazia)⁠
3. Nájdi príčinu PCOS.⁠

Rozoznávame 4 typy PCOS

Vypočuj si epizódu nižšie, kde sa dozvieš viac.

12 faktov o PCOS

12 faktov o PCOS

Ako postupovať ak mám PCO/PCOS?

Rozdiel medzi PCO/PCOS už vieš. I tak majú spoločné menovatele ako riešiť neovuláciu, nepravidelnosť či nekomunikáciu vaječníkov a mozgu, kde hormóny ako nositelia informácie sa niekde flákajú.

PCOS to-do list

Ako to uviesť do praxe?

Tie hlavné a najdôležitejšie body, ktoré sa ťa týkajú sú vypísané vyššie. Chápem, že sa môžeš cítiť stratená a nevieš ako a kde začať. Kedže každá z vás je jedinečná, žije si svojim jedinečným životným štýlom, nejde určiť presne na čo u seba dbať viac a menej, prípadne čo ešte do „to-do“ listu zahrnúť a hlavne, nechcem ťa zahltiť informáciami naraz. PCOS/PCO vyžaduje čas, trpezlivosť a postupnú zmenu životného štýlu aby si v ňom zotrvala. Toto nie je diéta ani režim, ktorý stači raz splniť a je vyriešené.

Tvoje telo niečo potrebuje a jeho reč sú symptómy.

Preto som vytvorila online program Preprogramuj svoj cyklus® , kde praktické kroky šité na teba si postupne nastavíš do svojho životného štýlu. Začať môžeš už dnes! V programe ťa čakajú nie len informácie, videoprednášky, texty a protokoly ale aj skupina žien s podobnými problémami, ktoré našli riešenie a žijú svoj život plnohodnotnejšie a ty sa môžeš s nimi spojiť.

Prípadne sa môžeme vidieť na online konzultácii, ktorú si zaregistruješ tu:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.