Samozrejmosť alebo tabu intímneho života?

Dnes ti prezradím 5 samozrejmostí intímneho života, ktoré nie sú pre každú z nás tak samozrejmé. Ale mali by. A dúfam, že po dnešnej epizóde zlepšia nielen Valentínske rande, ale i tvoje zdravie.

5 oblastí intímneho života

Dnešný článok bude krátky, ale za to praktický. Vybrala som 5 bodov (oblastí), ktoré sú bežnou súčasťou intímneho života, ale žial nehovorí sa o nich dostatočne. Vybrala som schválne tie, ktoré sa týkajú najmä nášho zdravia a ženstva. V minulom článku (a epizóde #138) sme si hovorili o zdraví vaginálneho mikrobiómu a krčka maternice. Ak si ho ešte nečítala, odporúčam, pretože tam sa dozvieš veľa informácii, ktoré som dnes vynechala, nech sa neopakujem.

Cyklické libido

Prvým z nich je prístup k našemu libidu. Vedela si, že naše libido je tiež cyklické? Presne tak, jeho prejav je odrazom hladín našich hormónov. Už len táto informácia, že pred menštruáciou potrebuješ viac času, nežnosti a predohry, či zas v okolí ovulácie je to skôr rýchla záležitosť s obrovským výnosom, ti razantne zmení vzťah k sebe samej. Koľkokrát si si vyčítala, že nemáš náladu, chuť…Ale partner chcel. A občas to zas máš naopak. A to je proste normálne. Vo všeobecnosti naše libido ovplyvňuje hladina našich pohlavných hormónov. Súčastne hrá veľkú rolu, najmä u nás žien, i miera stresu, ktorú zažívame. Nie, nie si jediná s hlavou inde, v práci, v povinnostiach, čo asi deti čobia, kým…áno, kým vy máte spoločnú chvíľku. Potom niet divu, že sa neuvoľníme a orgazmus sa začne predstierať. Sme v strese, kvôli myšlienkam. Nehovoriac o tom, koľko ďalších myšlienok počas tejto chvíle dokážeme mať. O sebe, ako vyzeráme, ako nás vidí partner, proste máme pocit, že je na nás viac očí, ktoré hodnotia. Ak ťa tento bod zaujal a rada by si vedela viac o cyklickom libide, vypočuj si epizódu #124 alebo sa zapoj do našeho členstva, kde sme sa tejto téme pozreli poriadne na zuby.

Lubrikačný gél

Ďalším bodom je výber lubrikačného gélu, ktorý sa stáva čoraz väčšou súčasťou intímneho života. Vo všeobecnosti je pomocníkom v časoch, kedy potrebujeme dodať lubrikant. Naše telo prirodzene tvorí tekutinu, tkorá sa správa ako lubrikant, a to pri vzrušení a pri optimálnych hladinách pohlavných hormónov. V čase nízkeho estrogénu, či určitých obodbiach života je jeho tvorba veľmi nízka. Je teda logické, že po ňom siahneme v predmenštruačnom období, v období bez menštruácie, či v menopauze. Ale vráťme sa ku gélu. Prečo som ho zaradila do týchto oblastí. Nie je totiž jedno, aký gél sa dostane do našeho vaginálneho mikrobiómu. Opäť by som sa pre viac detailov vrátila k minulému článku. Jednoducho povedané, naša vagína je sliznica, ktorá absorbuje ale i produkuje sekrét, tak podobne ako naše ústa, či iné časti tela. Vaginálna sliznica je pokrytá svojim špecifickým vaginálnym mikrobióm, ktorý udržiava kyslé pH. Nevhodným výberom gélu alebo i iných produktov, môžeme pH narušiť a tak si nabehnúť na kvasinky, či oslabenú mikrobióm v tejto oblasti. Pri výbere lubrikačného gélu siahni po veganskom výrobku, bez alergénov, bezpečný pri tehotenstve, bez parfému, farbív, sladidiel, silikónu, parabénov. Svoj výber lubrikačného gélu zvážili už desiatky našich zákazníčok na e-shop bagniaristore.cz, kde takéto gély nájdeš.

Vaginálny mikrobióm a optimálne pH

Naviažem tretím bodom, ktorý doplňuje túto skladačku. Stav vaginálneho mikrobiómu a optimálne pH vo vagíne. Tejto téme sme venovali veľkú pozornosť v minulom článku, ale je tak dôležitá pre zbavenie sa opakovaných problémov v oblasti vulvy a vagíny, či krčka maternice, že sa radšej opakujem. Vaginálny mikrobióm pokrýva sliznicu vagíny a je takzvaným strážcom ďalších orgánov ako je krčok maternice, maternica, vajcovody, vaječníky. Chráni nás pred vstupom patogénov, či čohokoľvek, čo nechceme aby narušilo zdravie našich pohlavných orgánov, či prípadne potenciálneho potomka. A to tým, že je dostatočne vytvorené kyslé pH. Ktoré môže spôsobiť aj to, že pár tvojich nohavičiek už nikdy nevyberieš do ich pôvodného stavu. Tento mechanizmus môžeme denne narušiť rôznymi spôsobmi. Od toho, že sa holíme v intímnych partiách a nechráni nás ochlpenie, používanie nevhodnej intímnej hygieny s látkami, ktoré nemajú byť ani v lubrikačnom gély, bielené menštruačné pomôcky či napríklad mikrobióm partnera. Od momentu, čo sme s daným partnerom, i v prípade rýchlej známosti, sa vaše mikrobiómy spoja. A ovplyvnia. Horšie je, že väčšinou si to odnesieme my ženy a zdá sa, že chlapom nič nie je, čo taktiež nie je úplná pravda. Udržiavať si optimálny mikrobióm vo vagíne je nielen o týchto bodoch, ale i o tom, v ako stave je náš mikrobióm v črevách. Ktorý ovplyvňuje i vylučovanie pohlavných hormónov a to zas má vplyv i na libido.

Hygiena po styku

Štvrtým bodom je hygiena po intímnom styku. Jedna zo samozrejmostí, ktorá sa ale moc neučí či nevysvetlí prečo. Po intímnom styku sa doporučuje ísť na malú toaletu a umyť oblasť vulvy, či prípadne zvoliť sprchu. K tomu ešte doplním, že vždy je potrebné sa utierať od vaginálnheo vstupu smerom dopredu, pri veľkej potrebe zas od konečníka preč, aby sa do vagíny nezaniesli baktérie. O tomto sme sa rozprávali aj v epizóde 115 s MUDr. Peťou Kňažekovou, teraz už Milko, ktorá odkryla i dôležité informácie k téme pohlavne prenosných ochorení. Skvelý rozhovor! Ale späť k hygiene. Prečo sa to robí. Je to práve preto, aby sa predišlo vzniku infekcií močovej trubice ale i v oblasti vagíny. O to viac to prizvukujem pokiaľ ste vo fáze, kedy sa snažíte o bábätko. Ejakulát neobsahuje iba spermie a pri mikroskopickom vyšetrení sa môže zistiť prítomnosť baktérii ako je E.coli, enterokoky či streptokoky. S tým musí náš vaginálny mikrobióm pracovať. Či prípadne sa vystavujeme infekciám močovej trubice. V tomto momente dúfam vidíš, ako dôležitá je vo všeobecnosti imunita a podpora mikrobiómu v tele a taktiež optimálna hygiena. Nadmerná hygiena môže taktiež veľmi škodiť a narušovať vaginálny mikrobióm, preto ak ťa to zaujíma, určite si o tom vypočuj v epizóde 130138.

Bolesť pri pohlavnom styku

A posledným bodom dnešnej epizódy je bolesť. V 134 epizóde podcastu Bagniari radio som rozprávala práve o bolesti počas styku, ktorá sa medzi nami ženami znormalizovala. Ale ani v tejto oblasti nemá bolesť čo hľadať. Ak sa ťa táto tématika týka, rozhodne si túto epizódu vypočuj, môže ti byť veľmi prínosná. Mám v nej ďalšie tipy pre teba.

http://www.bagniaristore.cz

V tomto momente dúfam, že niektorý z týchto bodov ti zacinkal do uší a zlepší nielen tvoje zdravie, ale i tak intímny život. Určite sa mrkni na epizódy podcastu Bagniari radio, ktoré som ti odporúčila, nájdeš v nich mnoho praktických rád.