Deň matiek pre každú z nás

Či si matkou, alebo ešte nie, či ňou necítiš, že chceš niekedy byť, tento príspevok s cvičením je pre každú z vás.

Každá máme jedinečný vzťah so svojou matkou, či svojimi deťmi. Sú krásne ale i komplikované, však ☺️?
Ty, tvoja matka i tvoje deti potrebujú lásku aby sme sa cítili v tomto svete naplnení a chcení. Či nám to naše mamky dali a či to dávame našim deťom úplne nezmeníme, pretože každý máme vnímanie svojej reality subjektívne. Viem ale iste, že ty i tvoja mama ste urobili to najlepšie, čo ste vedeli. Neobviňujme, že to nebolo „lepšie“. Svoje detstvo nezmeníš, ale čo môžeš zmeniť je pohľad na situácie, ktoré vidíš dnes očami dospelej verzie teba.

Určite bolo mnoho situácii, ktoré by si chcela ako dieťa inak, možno i dnes si žiadaš aby ti to bolo dané. Ale vráťme sa na začiatok, ak chceš vyliečiť svoje okolie, byť lepšia mama, či zlepšiť vzťah so svojou mamou, musíš začať u seba. Stretnúť sa so svojím mladším ja a porozumieť mu a súčastne mu ukázať, že to bolo možno inak. A že bolo vždy milované.

Dnes tu mám pre teba malé cvičenie, ktoré by mohlo mnoho zahojiť.

Hovor k sebe samotnej tak, ako by si si priala, aby na teba rozprávali rodičia (či konkrétne mama)

Sedíš zúfala u počítača, nedarí sa, nestíhaš, či si nevieš rady. Už nevieš ako ďalej. Čo by naše maminy urobili? Čo by urobil náš milujúci rodič? “ Daj si na pár minút oddych, choď sa prejsť alebo si urob teplú vaňu, uvidíš, že prídeš na lepšie myšlienky“.
Alebo v situácii, ke’d sa ti v skutku darí, oslavuješ? Pochváliš sa? Milujúca mamka by určite povedala „si šikuľka, som na teba moc pyšná“. Povedz to sama seba tak, ako by si si priala, aby k tebe rozprával milujuci rodič. Nehodnoť akých máš, či by to povedali, ale dopraj si milujúcich rodičov v tvojich ústach. Slovo tvorí a ty to vieš. Z tohto miesta dokážeš dať i lásku ty im. Láska nie je výmenný obchod, to náš svet nás naučil, že tak to má byť. Láska je nezištná, bezpodmienečná a nehodnotí.

Zavolaj si o pomoc

Zavolať si o pomoc nie je bežné ešte v našom svete. To žiaľ nastavil patriarchát. A tak sa bezhlavo vešiame do všetkého samé. I muži. Dovoľme si požiadať o pomoc. A možno ani nemusíš vždy fyzicky, ale zavolaj si na pomoc strážnych anjelov, komiksovú postavičku, či superhrdinku, ktorá ti dodá silu na čokoľvek čo potrebuješ. Nebráň sa fantázii, ja netuším čomu veríš, či si veriaca, alebo naopak nie. Ale koho by si požiadala o pomoc, ak by to bol ktokoľvek na svete, reálny alebo vymyslený?

Uzemni sa

A toto posledné cvičenie je moje najobľúbenejšie. Nájdi si miesto, kde sa môžeš bosími nohami (prípadne celým telom) dotýkať trávy, Matky Zem. To je tá naša spoločná veľká mama, ktorá nás miluje vždy, bezpodmienečne a nezištne. Nech sme ktokoľvek, sme jej dieťa. Napoj sa na ňu dotykom nôh, či celého tela. Zavri si oči a len dýchaj. Nechaj ju, aby k tebe prehovorila. Možno to bude ticho, možno to bude nová myšlienka, ktorá je presne tá, po ktorú si si prišla. To už zistíš ty sama.

Ak máš ešte mamu, skús aspoň dnes v sebe nájsť nezištnú, bezpodmienečnú lásku i cez všetky bolesti tvojho dieťaťa v sebe, a napísať jej (či ju fyzicky objať) a povedať jej, že ju ľúbiš takú aká je. Čokoľvek čo medzi sebou máte, nezabudni, že i ona bola dieťaťom, ktoré možno nevedelo ako viac, či inak ľúbiť svoje dieťa. Dovoľ si porozumieť tomu, čím si ona prešla. Vylieč seba aby si pomohla jej.

Prajem Ti krásny Deň Matiek

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.