Ako vyzerá menštruácia v puberte?

Ako vyzerá menštruácia vo veku dospievajúceho dievčaťa je veľmi dôležitou témou, ktorá si zaslúži taktiež svoju pozornosť. Z radosti a nadšenia, že prvá menštruácia (menarche) už nastala sa môže razantne zmeniť v obavy, či je všetko v poriadku. Aby sa ďalšej generácii nestalo to, čo mnohým z nás, otvorme túto diskusiu pre skvalitnenie menštruačného života mladých žien a ochráňme ich pred neadekvátnym postojom k menštruačným cyklom v puberte. Žena počas puberty nie je tou istou ženou ako v dospelosti. Menštruačný cyklus dospelej ženy medzi 20.-35. rokom života by mal mať dĺžku 21 – 35 dní, počas ktorej sa udeje ovulácia i optimálna dĺžka luteálnej (predmenštruačnej) fázy. Krvácanie (menštruácia) by malo trvať 3-7 dní o intenzite krvácania aspoň 25-80 ml celej menštruácie. Ideálne bez závažných PMS a bolestí počas menštruácie. Menštruačný cyklus v puberte sa však častokrát líši.

Text o menštruácii v puberte.

Začiatok reprodukčného života ženy

Aby sa z dieťaťa stala dospelá žena, musia prebehnúť dôležité zmeny a signály v mozgu. Ten spúšťa nielen rast pŕs ale i samotnú menštruáciu. Prvá menštruácia prichádza najčastejšie medzi 10.-15.rokom života ženy, samozrejme sa to môže stať i mimo tento rozsah. Za príčinu skorého menarche sa považuje vysoká energetická dostupnosť (nadváha, obezita) či vystavenie sa látkam podobným hormónom, ktoré proces dospievania spustia skôr. Naopak príčinou vyššieho veku menarche (po 15.roku) sa javí nízka energetická dostupnosť z dôvodu extrémneho výdaju (profesionálny šport) alebo nízkeho príjmu – najčastejšie poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia), či samozrejme i prípady, ktorých príčina sú zdravotné problémy. 

znaky cyklu v puberte

“Dostať” prvú menštruáciu ale nie je všetko. Menarche je začiatok nášho reprodukčného života ako ženy. Tak ako sa vyvíjame ako ľudská bytosť, tak rovnako sa vyvíja aj náš cyklus. Endokrinologička a doktorka Jerylinn Prior tvrdí, že trvá až 12 rokov aby náš menštruačný cyklus (konkrétne luteálna fáza) dozrel do podoby dospelej ženy. Čo to znamená v praxi? Priemerný vek menarche je 12.5 roku, takže môžeme očakávať, že priližne až do 24. roku života sa dĺžka menštruačného cyklu, a obzvlášť luteálnej fázy, bude vyvíjať do jej optima. To však nie je vždy pravidlom. Na čo týmto chcem poukázať je problém v podobe pozastavenie tohto procesu vývoja braním hormálnej antikoncepcie. Tá sa i v kruhoch lekárov začína javiť ako nevhodná pokiaľ je žena ešte vo vývoji. Dôvodom je narušenie vývoja a funkcie mozgu (najmä hypofýzy). Žiaľ najčastejšie riešenie pre ženy nielen v puberte pri problematických menštruačných cyckloch je predpísanie hormonálnej antikoncepcie. Tá sa môže zdať ako skvelým riešením pre pravidelnosť a ochranu súčastne. Skôr než sa pre ňu akákoľvek žena rozhodne, mala by vedieť nasledovné.

Hormonální antikoncepcia ako riešenie symptómov?

Cieľom hormonálnej antikoncepcie je zabrániť počatiu, a to tým, že narušuje rast sliznice (endometria), aby sa nemohlo uhniezdiť oplodnené vajíčko, naruší sa konzistencia cervikálneho hlienu, vďaka ktorému prežívajú spermie a dostanú sa tak až do vajcovodu a taktiež sa snaží o pozastavenie procesu samotnej ovulácie. Foriem hormonálnej antikoncepcie je niekoľko, ale najčastejšia forma je monofazická, kedy žena dodáva telu dávku syntetických estrogénov a progestínov počas 21 dní a 7 dní prijíma placebo tabletky (alebo si “dá” pauzu). V tomto postupe vyzerá, že sa menštruačný cyklus “upravil” na optimálnu dĺžku, žiaľ opak je pravdou a pravý menštruačný cyklus na hormonálnej antikoncepcii nemáme. Menštruácia je umelo navodená, aby všetko vyzeralo normálne. Keďže telo ženy nie je cyklické, hormonálne sa nemení, zabraňuje sa počatiu, je i logické, že mnohé symptómy vymizne. Ani to nie je pravidlo u každej ženy berúcej hormonálnu antikoncepciu. Tá môže u niektorých žien vyvolať nepríjemné vedľajšie účinky. Vysadení hormonálnej antikoncepcie sa môžu symptómy vrátiť, a to práve preto, že sa nerieši zdroj problému. Pokiaľ si zvolíte formu hormonálnej antikoncepcie ako riešenie, je potrebné toto zvážiť a prípadne sa nechať otestovať.

Odlišnosť menštruácie ženy vo vývoji

Vráťme sa k menštruačným cyklom ženy vo vývoji. Ako som už trošku prezradila menštruačné cykly v puberte môžu byť odlišné. Prečo?

Telo dievčaťa si postupne zvyká na príliv vyšších hladín hormónov v tele. Najmä estrogénu. Zvyšujúci sa estrogén v tele spôsobuje rýchlejšie dospievanie u dievčať než u chlapcov, rýchlejšie uzatváranie rastových chrupaviek ale i zväčšovanie poprsia, zmena tvaru postavy, rozširovanie panvy, ochlpenie či potreba sa páčiť druhému pohlaviu. Taktiež je tento vek rizikový pre vznik porúch príjmu potravy nakoľko zvyšujúci sa estrogén potlačuje i apetít, čo dospelá žena pociťuje napríklad po menštruácii  a naopak sa zvyšuje pred menštruáciou. Zvyšujúci sa estrogén je aj výsledkom fungovania pohlavných orgánov, ktoré svoju funkciu započali prvou menštruáciu. Nasledujúce menštruačné cykly však budú ešte stále bez prítomnosti progesterónu, keďže žena po prvom menarché neovuluje alebo neovuluje ešte pravidelne niekoľko mesiacov. Preto sú i menštruácie bolestivejšie a intenzívnejšie na stratu tekutiny, pretože sa telo doslova učí naskočiť na pravidelnosti, intezite a i na budovaní všetkých fáz a procesov menštruačného cyklu. Bolesť a silné krvácanie často pominie v priebehu nasledovných mesiacov alebo rokov, kedy sa začne k estrogénu pridávať i funkcia hormónu progesterón (ten prispieva k zmierneniu bolesti).

Z toho čo sme si aktuálne popísali je preto normálne pre ženy od menarché do 18-20. roku života zažívať:

 • nepravidelné menštruačné cykly
 • anovulačné cykly
 • krátke luteálne fázy (predmenštruačná)
 • dlhé menštruačné cykly (až 45 dní)
 • silné krvácanie
 • bolestivé menštruácie, kŕče

Ale nie je to nutné pravidlo. Telo sa jednoducho učí menštruovať a ovulovať. Preto folikulárne fázy (kedy sa vyvíja folikul pred ovuláciu) môžu trvať i 35 dní a celá dĺžka menštruačného cyklu sa tak posunie až na 45 dní. Taktiež by som bola opatrnejšia na diagnózy typu PCOS, kedže telo dospievajúcej ženy ešte nie je hormonálne stabilné a zvýšené androgény môžu byť dočasné. V prípade podozrenia na PCOS pre vysoké množstvo “cýst” na vaječníkoch myslite na to, že telo ženy sa učí ovulovať a dokáže mať viac zväčšených folikulov než dospelá žena pred ovuláciou. Je mi jasné, že či v pozícii matky ani samotnej ženy v puberte nechcete, aby boli menštruačné cykly bolestivé a nepríjemné. Tým, že menštruačné cykly pozastavíme a narušíme ich vývoj (a tak i mozgu) nevyriešime to, čo sa deje.

Ako uľaviť od bolesti v tomto veku?

 1. Výber menštruačných pomôcok – komfort a zdraviu prospešnosť je to, čo by mala spĺňať menštruačná pomôcka. Pre mnohé dievčatá je nepohodlné používanie tampónov alebo kalíšku, naopak niektoré to preferujú. Nech je voľba akákoľvek, pozor na to aby pomôcka nespôsobovala bolesť nevhodným zavedením alebo prítomnosťou látok, ktoré môžu dráždiť sliznicu vagíny. Preto odporúčam tampóny certifikované GOTS, ktoré sú vyrobené z kvalitnej bavlny, nie sú ani bielené, ani neobsahujú ďalšie nežiadúce látky v produkte. Tak rovnako by som pristupovala i pri vložkách, ktoré by nemali byť parfemované (narušuje vaginálnu mikroflóru) či neobsahujú plast, ktorý by spôsobil zápach pri vyšších teplotách. Dnešná doba umožňuje krásne a pohodlné menštruačné nohavičky, ktoré umožňujú voľný priebeh menštruácie samotnej a sú skvelým riešením pre mnohé ženy.
 2. Dbať na pravidelný pohyb, ktorý je esenciálny pre zdravie celého tela. 
 3. Dbať na kvalitu potravín a dostatok energetického príjmu. Telo dospievajúceho tela vyžaduje oveľa viac energie než telo dospelej ženy. Preto neporovnávajte svoju veľkosť dospelého tela s telom, ktoré je vo vývoji. Dbajte na kvalitný zdroj potravín. Čo najmenej spracovaných potravín, hlavne vo forme fastfoodu, ktoré telo pripravujú o mnohé živiny. Trúfam si tvrdiť, že problémom dnešnej obezitu u dospievajúcich nie nadmerné “jedenie” ale prijímanie vysokoenergetických potravín, ktorým chýbajú mikroživiny a telo nie je dostatočné vyživené, a tak je v strese. 
 4. Ak je žena v dospievajúcom veku profesionálna športovkyňa dbať na to, aby dostatočne oddychovala a kompenzovala svoj výkon. Jej teloprechádza významným obdobím, kedy sa mení i postavenie tela, čo spôsobí pokles výkonu. Porozumejme telu mladej ženy. 
 5. Skvelými pomocníky pri bolesti je nahrievanie podbruška, dostatočné prijímanie horčíka v streve alebo prípadne pomocou kúpeľov v epsomskej soli, minerálnych vôd či suplementov, ale i dostatočný príjem vlákniny a mikroživín. Obzvlášť v tomto veku dbajte na pravidelné kontroly železa v tele, ktoré môže byť ohrozené pri veľmi silných menštruáciach. Nesuplementujte bez predošlého testovania.
 6. Spoločne zvážte formu ochrany pred počatím, nezabudnite, že existuje mnoho foriem, ktoré nenarušia prirodzený cyklus a dostatočne ochránia. Prevzatie zodpovednosti v tomto veku je veľmi dôležité.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/precocious-puberty/symptoms-causes/syc-20351811
https://www.webmd.com/children/children-no-period-15
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5496723/
https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2015/12/menstruation-in-girls-and-adolescents-using-the-menstrual-cycle-as-a-vital-sign
https://www.cemcor.ca/resources/life-phases/adolescence
https://www.verywellhealth.com/answers-to-your-questions-about-first-periods-3520915

Ďalšie informácie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.