Dnešní článek bude věnován hlavně tématu perimenopauzy a menopauzy. Možná vám první název nic neříká, ale věřím, že ten druhý zná každá z vás. Článek je věnován hlavně ženám, které přesáhly věkovou kategorii 35. Protože po tomto věku přijdou změny, o kterých byste měly vědět.
Na toto téma je pro vás stále přístupný webinář na mých stránkách https://bagniari.com/domov/webinare/, ale i tak chci, aby informace o menopauze a perimenopauze, byly i zde.
Mnoho z vás ví, že menopauza přijde a možná máte strach, že se změní vaše identita, že se ztratí vaše ženskost nebo se bojíte, že budete někým jiným, já vám dnes ukážu, že tomu tak být nemusí.
I když se vás toto téma nyní netýká, je důležité o něm vědět, protože to, jakou menstruaci a menstruační cykly máte dnes, ovlivní i vaši perimenopauzu (období před menopauzou).
Jako první si řekneme, jaký je rozdíl mezi perimenopauzou a menopauzou, protože řekněme si upřímně, že většina z vás se setkala pouze s pojmem „menopauza“.
Perimenopauze je období před menopauzou a může trvat až 12 let. Průměrná doba perimenoupazy je sedm let.
Menopauza je období, kdy žena 12 měsíců po sobě nedostala menstruaci a stále to trvá. Zásadní rozdíl je, že žena v perimenopauze, stále může otěhotnět, má menstruaci, ovuluje, ale připravuje se na přechod.
Průměrný věk menopauzy je mezi 51-52 rokem života. Perimenopauzu můžete odhadnout dle toho, kdy vaše matka vstoupila do menopauzy, pokud vaše matka prošla určitým zákrokem, kdy byla narušena děloha, tak v tom případě pro vás tato informace nebude relevantní.
Perimenopauza je takzvaná druhá puberta, protože když se podíváte na své cykly, která máte předtím, než přejdete do menopauzy, tak se zvyšuje produkce estrogenu, snižuje se produkce progesteronu, můžete mít nepravidelné cykly, velmi bolestivé cykly nebo se objevují různé fyziologické změny.
Možná se ptáte, jestli existuje test nebo diagnostika, jak byste zjistily, že jste v období perimenopauzy. Neexistuje žádný test, který by vás stoprocentně utvrdil v tom, že máte perimenopauzu, ale jsou určité body, které vám řeknou, že toto obodobí, nastalo, a já vám řeknu, jaké to jsou.
O perimenopauze se můžeme bavit u ženy, která přesáhla věkovou hranici třiceti pěti let.
Zde je devět bodů, díky kterým můžete zjistit, že procházíte obdobím perimenopauzy:
Dále máme 4 fáze perimenopauzy, které určují v jakém stadiu se nacházíte.
Jestli chcete zjistit, zda stále nejste v menopauze, dá se změřit hormon FSH neboli folikulostimulační hormon. Kdy byste měly mít nižší hodnotu než 40 IU na litr. Pokud máte hladinu okolo 40 IU na litr nebo vyšší, je pravděpodobné, že už jste v menopauze. U tohoto testu nestačí pouze jedno měření, ale musíte uskutečnit aspoň dvě až tři. Zde upozrňuji, že se nejedná o stoprocentní indikátor.
Primární ovariální insuficience je předčasná menopauza, která se objevuje před čtyřicátým rokem života. Je nárazová a má silnější symptomy. Předčasnou menopauzou trpí jedna ze sta žen, a mají vysoké hladiny FSH.
Primární ovariální insuficience je způsobená genetickou predispozicí, autoimunitními onemocněními, chemoterapií nebo neznámými faktory. 5-10 % žen s primární ovariální insuficiencí jsou stále schopné otěhotnět. Je pravděpodobné, že těmto ženám bude doporučena hormonální léčba a budou je doprovázet velmi nepříjemné stavy.
Jako ženy jsme velmi unikátní tím, že se dožíváme velmi vysokého věku, i když nejsme reprodukčně aktivní. Většina organismů na tomto světě umírá, pokud nemají schopnost reprodukce, ale jako ženy jsme schopné žít déle. Je to hlavně díky tomu, že matky jsou důležité jako podpora pro své dcery, které budou mít potomka.
Menopauza má určitý význam a zbytečně se jí nebojte. Neztrácíte identitu, nejste jinou ženou, pouze kvůli tomu, že se nemůžete rozmnožovat. Ženou jste stále, i když vaše hormony nejsou reprodukčně nastavené.
Menopauza přináší spoustu benefitů, které můžete využít všelijak.
Žena se nemění pouze hormonálně, ale mění se také její tělo. Ztrácí se postupně reprodukční schopnost a mění se i pohlavní orgány. Vulva se zmenšuje, bude méně elastická a bude se odbourávat tuk. Protože se budou měnit hladiny estrogenu, ani lubrikace nebude taková a může se objevit bolestivý sex.
Ztratí se samozřejmě menstruace, ovulace, neměly by se objevovat bolesti v okolí pánevního dna.
Perimenopauza je důležité období, kdy můžete udělat restart. Kvůli tomu, že je to jakoby druhá puberta a vy jste citlivé a mohou přijít různé komplikace, můžete mít pocit, že vás vaše tělo zrazuje, ale není tomu tak. Tělo vám pouze ukazuje, kde je a byl problém, je to období, kdy musíte zpomalit a odpočinout si, abyste měly energii na dalších 30, 40 let.
V období menopauzy, je velmi důležité, aby se ženy začaly starat o své zdraví. Zásadní je stres, který hraje velkou roli v našich životech, proto si v tomto období dejte čas na klid, odbourání stresu, na procházky a rodinu.
V tomto období se můžete setkat s návaly horka, které můžete zmírnit právě odbouráním stresu. Tím se vyhnete i narušenému spánku.
Vyhněte se i stimulantům, pálivému jídlu, kofeinu a přidejte do své stravy více hořčíku a taurinu.
Z podcastu #112