Jak si nastavit svůj cyklický plán?

Chci, abyste si dnes odnesly jednu zásadní věc, a to je, vrátit se jako žena k sobě a ke své cykličnosti. My ženy, v sobě neseme výjimečnost, která se nazývá menstruační cyklus.

Svět je patriarchálně nastavený, to znamená, že v našem světe vládnou muži. Kvůli tomu je i věda a pracovní pozice, takto nastaveny. Samozřejmě se to mění, ale stále musíme myslet na to, že jsme cyklické.

Ozývá se nám spousta žen, které neměly dlouhou dobu cyklický život, který nyní mají, že se zlepšila kvalita jejich života, že jim to obohatilo jejich partnerský život a mají pocit, že se vrátily domů. Mnoho z vás se možná hledá, nejste ukotvené, tápete a nevíte, kdo jste. Buďte cyklické a najděte opět tu sílu v sobě samé.

Plán

Možná jste taky jedna z těch, kterým plánování nevydrželo moc dlouho. Zapisovaly jste si, do diáře či plánovače, své aktivity, ale jednoduše jste u toho nevydržely.

Dříve to pro mě bylo také těžko uchopitelné a vadilo mi, že jsou dny stále stejné.

Já vám prozradím, proč nám tento systém dlouhodobě nefunguje. Jednou z příčin je, že dny jsou stále stejné, jediné co se mění je, jméno toho, kdo slaví svátek. Ženy mají tendenci zaplňovat prázdné místa, i když je například víkend nebo svátek. Ideální stav je, mít to přeplněné, abychom věděly, že jsme toho udělaly mnoho.

To vede k prokrastinaci a mnoho žen se ptá proč. Jedna z věcí je, že tyto diáře a plánovače nezohledňují vaši cykličnost. Proto je nyní na vás, abyste změnily přístup. Nejlepší je k tomu měsíční plánovač, kde vezmete v úvahu vaši cykličnost. Nemusíte si pořizovat nový diář, nemusíte utrácet spoustu peněz za nové plánovače, pouze si svůj plán nastavte v souladu s vaším cyklem.

Každá z vás fungujete jinak, každá z vás má jinak dlouhé menstruační cykly, to znamená, že musíte brát své plánování individuálně.

Co můžete udělat je, že vezmete svůj diář a napíšete si tam, kdy vám začíná menstruace až do doby, kdy vám začíná menstruace další. Postupně si budete rozdělovat měsíc, podle toho, v jaké fázi svého cyklu se nacházíte. Je to z toho důvodu, abyste si zvědomily, jaké aktivity jsou pro vás vhodné a jak se vaše tělo asi tak cítí.

Ideální kalendář nikdy nenajdete, protože ten se ukrývá ve vás.

Pokud se nacházíte v období, kdy nemáte menstruační cyklus, tak používejte lunárí kalendář. Řiďte se tím, jak se mění čtyři fáze měsíce během 28 dní.

Každé ráno se podívejte, v jaké fázi se zrovna nacházíte a co vás čeká. Pomůže vám to cítit se lépe a zvědomíte si, kde se právě nacházíte.

Zohledněte svoji cykličnost

Neměníme se pouze po té emoční stránce, ale i po stránce fyzické. To, o čem vám dnes píšu, je pouze projevem vaší fyziologie. Mění se hladiny estrogenu, progesteronu a současně se mění i to, jak se chováte, protože tyto hormony mají vliv na funkci vašeho mozku.

Ženy si díky cyklickým plánům odpovídají na to, proč jsou někdy méně nebo více výkonné, proč mají změny nálad, chuti nebo proč se někdy nedokáží soustředit na svoji práci. Je to vše chemická reakce, kterou není potřeba si vysvětlovat. Vám stačí to, že máme 4 fáze, které nás ovlivňují.

Je mnoho článků a vědeckých výzkumů, které říkají, že pokud budete zohledňovat váš menstruační cyklus a celkovou cykličnost, tak se změní váš celkový výkon.

Zjistilo se, že ve folikulární fázi je větší potenciál na růst svalové hmoty a na zvýšení výkonu. Zatímco v luteální fázi musíte zvolit jiný přístup ke cvičení, abyste neztrácela svalovou hmotu.

Individualita

Pokud jste někdy hledaly cyklický plán, plán na pohyb, na stravu nebo jste si našly trenéra, zajímalo by mě, jak dlouho jste u toho vydžely. Všimly jste si toho, že vám to vydželo pouze určitou dobu a poté už to nefungovalo?

Často ženy vyhledávají plány a trenéry, které neberou v úvahu jejich individualitu. Ve většině případů se mnoho trenérů a plánu snaží zohlednit vaše potřeby a životní styl. Ale už se tolik nepohlíží na to, zda jste matkou, podnikatelkou, ženou v menopauze nebo studentkou. Je velmi málo profesionálů, které berou v úvahu všechny vaše potřeby, cíle a životní okolnosti. Každá z nás má jiné potřeby, které se mění. Proto uchopte svůj osud do svých rukou a nastavte si vše dle toho, jak žijete, co zažíváte a co od svého těla chcete.

Buďte radikálně upřímné samy k sobě. Dejte si reálné cíle, které pro vás budou snadno udržitelné. Tyto cíle vás poté neskonale posunou. Přijměte svoji nynější roli a berte v úvahu i to, že se měníte a je to přirozené. Myslete především na své potřeby a na své cíle, nejde o to uspokojit někoho jiného nebo mít cíle někoho jiného. Jde pouze o vás. Nezapomeňte na to, kdo jste.

Magie cyklického plán

Diáře nás učí plánovat si čas, učí nás kdy se vzbudíme, kdy máme schůzku, kdy si jdeme zacvičit. Toto je klasický příklad patriarchátu, v kterém žijeme. Určitě to nepůjde udělat bez určité časové škály, ale nedržte se toho času tak striktně. Pokud budete myslet pouze na čas, tak opět budete tlačit na výkon a nebudete se cítit dobře.

Začněte plánovat svoji energii. Vaše energie je odrazem toho, v jaké menstruační fázi se nacházíte. A ta vám bude regulovat to, jak dlouhý či krátky, ten den pro vás bude. Proto nestavte svoje plány pouze na čase a nebuďte otrokem prázdných okýnek v diáři.

Není cílem vyplnit každé políčko ve vašem kalendáři. Vaším cílem je, abyste s ohledem na vaši menstruační fázi, v které se nacházíte, napsaly, co vy a vaše tělo zrovna potřebuje. Pokud vám tam bude svítit, že se nacházíte v luteální fázi, tak vaším cílem není mít deset úkolů za den, které chcete splnit. Jestli se nacházíte v období ovulace, tak si tam toho dejte, kolik chcete, samozřejmě s tím, že to zvládnete.

To, že budete mít v kalendáři napsáno méně aktivit, které chcete splnit, neznamená, že méně děláte. Vy můžete udělat více práce například před menstruací než v době ovulace. V ovulaci můžete být třeba více rozlítané a budete toho mít hodně, tím pádem neuvidíte své výsledky. V době luteální fáze si v klidu sednete a zhodnotíte, co jste vše udělaly.

Když si uvědomíte, že fungujete jinak, přijde ta změna, kdy přestanete soupeřit s časem a se svými úkoly.

Mužský a ženský princip

To, že jsme cyklické hraje velkou roli v tom, jak budete plánovat. Nezapomeňte, že zároveň v naší cykličnosti, se prolínají dva principy. První princip je mužský a ten druhý ženský. Mužský princip, který v sobě máme, je více soutěživý, linearnější a zajímá ho výkon. Ženský princip je cykličtější, flexibilnější, je více zaměřen na proces, je intuitivnější a nepotřebuje hmatatelnost.

Tyto principy od sebe nejdou oddělit. Samozřejmě převážně je jeden v dominanci. Někdo sám neví, jaký princip u něho převládá a může za to i naše výchova a prostředí, v kterém jsme vyrůstaly.

Já jsem tu od toho, abych vás navedla na to, jak principy vrátit k sobě, například díky tomuto článku o plánování, ale v podstatě je pouze na vás, kdy a jak se k tomu vrátíte.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.