Pocení je pro velmi mnoho žen citlivé téma, i když většina žen nezažije extrémní pocení, jako například sportovkyně nebo ženy, které jsou dlouhodobě v nízkohormonální fázi života.
Téma pocení, zápach v intimních partiích nebo ochlupení, jsou velmi tabu témata, na které se chce mnoho žen zeptat, ale neví jak. Je potřebné si uvědomit, že každý z nás vnímá subjektivně velmi mnoho věcí a máme potřebu se porovnávat, protože máme očekávání nebo jsme si něco přečetli. Tlačíme na sebe, že bychom určité věci na svém těle měli mít jinak, však uvědomte si, že každý z nás je variabilní. Může za to fyziologie našeho těla či rodu. Každý z nás má jinou pigmentaci, která ovlivňuje ochlupení nebo barvu vlasů.
Každý z nás je tedy jiný a mohou za to geny. Můžete být ve stavu, že se holíte každý den, protože chloupky rostou rychle nebo máte chlupy na netradičních místech. Druhá strana žen, nemusí mít chloupky vůbec a holí se jednou za měsíc. To vše je přirozené, stejně jako silnější pocení, které můžete vnímat jako atypické.
Změny pocení jsou normální, protože se stále měníme a vyvíjíme. Změny můžeme pozorovat v pubertě, když máme jinou hladinu estrogenu či progesteronu, před porodem, po porodu, v průběhu těhotenství, když kouříme nebo také, když je toho na nás zkrátka moc.
Naše tělo se přirozeně chce ochlazovat, aby si udrželo svoji teplotu těla, která je nastavená přibližně na 37 °C. Tělo se snaží nepřesáhnout tuto teplotu a chce teplo udržet v našem jádru. To také znamená, že energie, kterou denně zkonzumujete, se bude přetvářet, aby si tělo udrželo svoji bazální teplotu a teplota nepřesahovala do teplot, které jsou kritické či nebezpečné. I čas vašeho bazálního metabolismu bude hrát roli, tak, aby se tělo udržovalo ve správné teplotě.
Během dne je velmi důležité pít tekutiny, protože právě tekutiny mohou za ochlazování těla a za proces pocení. Když se tělo přehřeje například při sportu nebo jsme vystaveni silnému slunečnímu záření, tak se tělo začne ochlazovat. Teplota, která se nachází uvnitř našeho těla se pomocí krve, která obsahuje tekutiny, dostává do krevního řečiště, které dostává teplotu co nejblíže naší pokožce nebo k našim orgánům. Nastává tedy pocení, teplo se začíná vypařovat a my se tímto procesem chladíme.
Čím více se potíme, tím víc snižujeme objem krevního řečiště a hlavně plazmy. Sníží se tedy objem, což způsobí, že je i menší objem v krevním řečišti. Další věcí je, že když snižujeme objem tekutin v naší krvi, tak naše srdce začne pracovat více, protože máme nízký tlak a hustota krve je o dost hustější.
Protože se změní objem v krvi, tak se zvyšuje bazální teplota těla. To znamená, že když se začneme nadmíru potit a nepijeme dostatek tekutin, tak jsme unavení, máme nižší výkon a může dojít k závrati.
Tělo okolo 40 °C začne alarmovat a panikařit, v tom, že začne vypínat určité funkce, aby se tělo nepřehřívalo ještě více. Je to něco jako kdybyste byli nemocní a měli horečky, nebude vám dobře, dokud se nevypotíte, protože tělo není dostatečně ochlazené.
I naše hormony mají vliv na to, jaký máme objem naší plazmy, na teplotu jádra čili bazální teplotu, ale i na vstřebávání sodíku.
Rozdíl je především v tom, jak ženy a muži redukují svoji teplotu. Všeobecně se ženy potí méně než muži, máme zředěnější pot a méně potních žláz, které jsou u žen nejvíce v oblasti paží, ale muži jich mají nejvíce v oblasti trupu.
Ženy se začínají potit déle než muži. Mužské pohlaví se potí téměř hned, co sedne například do auta nebo vyjde ven, nám ženám to však trvá delší dobu.
Ženské tělo prvně začne rozšiřovat cévy, což je proces vazodilatace, a až poté se začneme potit. Tím, že ženy jsou cyklické a hormonálně se mění, tak i schopnost zbavování se tepla se mění. V luteální fázi je naše teplota a průtok krve nižší, to znamená, že jsme méně citlivé na měnící se teplotu našeho jádra.
Když je žena v luteální fázi (zde je nutné poznamenat, že ne všechny ženy ji mají, protože pro ni platí, že ovulujeme), tak svoji teplotu zvyšuje díky hormonu progesteron. Tím pádem se mění naše parametry, na které začneme reagovat. V lutální fázi neboli vysokohormonální, tělo začne reagovat na velmi nízký objem krevní plazmy. To znamená, že ženská potřeba pít je utlumena, protože žena nemá potřebu přijímat tekutiny a nepociťuje sucho v ústech. To vede k dehydrataci, hlavně pokud sportujeme nebo je období léta.
Možná jste ve fázi, kdy vnímáte zvýšené pocení v noci nebo se intenzita pocení po dobu cyklu mění. Je to tím, že hormony v období před menstruací razentně spadnou a jsou v nízkohormonální fázi, a to hlavně hormon estrogen. Proto se například i ženy v menopauze potí o dost více, protože si zvykají na nízkou hladinu estrogenu. Může zde nastat i pocení, které je podobné tomu mužskému.
Ženy berou jako standard potit se méně, a když se někdo potí více, tak to může okolí připadat nechutné a mužské. Což bych chtěla vyvrátit a označit to za nevkusné, protože pocení, i větší míra pocení, je zcela normální a odpovídá cykličnosti našeho života.
Pot má neutrální zápach, to, co způsobuje ale finální zápach jsou bakterie, které se vyskytují na vrchu potních žláz. Můžete si všimnout, že vůně potu se taktéž mění po dobu našeho menstruačního cyklu. V období ovulace je zápach příjemnější, protože si přitahujeme k sobě okolí ferohormonami.
To jak se potíme a jaký je zápach našeho potu, ovlivňuje oblečení, hygiena přes den, počasí, kouření, narůstající stres, kofein nebo pití alkoholu.
Extrémnímu pocení se dá předejít, ale chtěla bych, abyste si uvědomili, že pocení k našemu životu patří a je zdravé pro naše fungování tady na zemi. Zbavujeme se díky němu toxinů, proto berme pocení pozitivně, nikoli negativně. Mějte po ruce vždy vodu, jiné oblečení a hygienu, abyste se cítili co nejvíce ve své kůži.
Jak předejít nadměrnému pocení se dozvíš na bagniari webinářích, které najdeš zde: https://bagniari.com/domov/webinare/