10 tipů na zmírnění bolestivé menstruace

Bolestivá menstruace je stále velký fenomén, a děje se velkému procentu žen. Bolest při menstruaci není normální a tělo vám říká, že ho něco trápí.

35-95 % žen či dívek, zažívá bolestivou menstruaci, podle studie z roku 2016. 40 % těchto žen má takové bolesti, že to narušuje jejich každodenní život.

Dysmenorrhea

Bolestivá menstruace neboli dysmenorrhea, se dělí na hlavní dvě skupiny. Primární dysmenorrhea je bolestivá menstruace, která pravděpodobně zažila každá z vás. Objevuje se po příchodu první mesntruace a v čase, kdy se učíme ovulovat. Primární dysmenorrhea se objevuje 12-72 hodin předtím, než začne krvácení. Postupně se tato bolest oslabuje věkem a vymizí, může se však stát, že žena, která bolesti dříve neprožívala, má najednou bolesti větší, a může za to převážně nedostatek mikronutrientů, případně hormonální nerovnováha.

Sekundární dysmenorrhea se objevuje v druhé až čtvrté dekádě života ženy, to znamená dvacátý až čtyřicátý věk, kdy jsou ženy nejvíce reprodukční. Bolest se objevuje před menstruací, v čase menstruace, ale i po ní. Bolest se zde zhoršuje, zesiluje časem a značí zásadní problém.

Projev bolestivé menstruace

Bolestivou menstruaci doprovází křeče, dyskomfort v oblasti dělohy a páveního dna, bolest zad, bolest hlavy, nevolnost či časté močení. Tyto bolesti mohou doprovázet oba typy dysmenorrhey, ale u primární dysmenorrhey stačí změna životního stylu, u sekudnární dysmenorrhey se musíme zabývat problémem více a zjistit, co se v těle děje.

Dnes se budeme převážně bavit o primární dysmenorrhee, protože ta trápí většinu žen a stačí zde udělat pár změn, které vám změní celý cyklus.

Co způsobuje bolestivou menstruaci?

V děloze se nachází endometrum neboli sliznice, kterého se zbavujeme v čase menstruace. Abyste se zbavily výstelky, která nebyla využita na uchycení plodu, tak se výstelka musí dostat z těla ven.

V těle se nachází skupina látek (prostaglandiny), které se podobají hormonům. Tyto prostaglandiny se ve vašem těle vyskytují při zánětu a signalizují problém. Prostaglandiny dělíme do dvou skupin, ty, co podporují zánět a ty, co odbourávají zánět. Obě tyto skupiny jsou pro vás důležité, ale jde o to, v jakém poměru se ve vašem těle vyskytují a na jakém místě.

Když krvácíte, tak se v těle detekuje „rána“ a tělo signalizuje, že se něco děje. Prostaglandiny dokáží vytvořit kontrakce hladkého svalstva ve vaší děloze a tím se začnou kousky vaší sliznice odlupovat.

Zvýšené hladiny prostaglandinů způsobují, že chodíte častěji na stolici, máte nafouklé břicho, máte vyšší kontrakce a cítíte bolesti. Je tedy velmi důležité, aby měly zdravý poměr, protože jakmile ho mít nebudou, budou vás trápit bolesti. Ženy s dysmenorrheou mají prostaglandinů až sedmkrát více.

Léky na bolest

Teď tedy víte, co se děje ve vašem těle a asi se ptáte, co s tím máte dělat. Většina žen sáhne po nějaké tabletce, ale není to řešení, které by vyřešilo váš problém. Jedná se o protizánitlivé léky, které potlačují zánět a uleví vám od bolesti, je však dobré vědět, že tyto léčiva narušují trávení, způsobují pálení žáhy a podporují nádýmání. Nesou tedy rizika, jako je například i problém s kardiovaskulárním systémem či potlačení ovulace.

Proto bych chtěla vyzdvihnout, že toto není správná cesta a měly byste hledat jiné řešení. Samozřejmě je vše na vašem uvážení, ale určitě tyto medikamenty neberte jako lentilky první pomoci.

Menstruační pomůcky

První tip, který vám může ulevit od bolesti je změna menstruačních pomůcek. Dobře zvažte, jaké menstruační pomůcky používáte. Bolest může vyvolávat špatný typ menstruační pomůcky, který vám zkrátka nevyhovuje, například se může jednat o tvrdý kalíšek nebo moc velké tampony. Hleďte také na to, z čeho jsou pomůcky vyrobeny. Vagína je sliznice, která má funkci absorbce, takže cokoli do ní dáte, to se vsákne do vašeho těla, proto si vybírejte kvalitní menstruační pomůcky, které vám neublíží chemickými látkami a bělidly, které jsou v nich obsaženy.

Menstruační kalíšek, který je kvalitní a vyrobený z kaučuku, můžete najít také na našem e-shopu: https://www.bagniaristore.cz/fair-squared-kalisek-menstruacni-m-z-prirodniho-latexu-s-latkovym-sackem/.

Ricinový olej

Ricinový olej se používá v různých formách a je velmi užitečný při ženských bolestech. Stačí si ho mazat na podpříšek nebo se jim nahřívat.

Pohyb

I když se to někdy nezdá, tak pohyb vám pomůže v mnohém. Nejde o to, abyste jely HIT cardio nebo bušily dvě hodiny v posilovně. Pouze stačí vyjít na čerstvý vzduch, projít se nebo se krátce protáhnout.

Díky pohybu prokrvujete vaše tělo a tělo se lépe zbavuje bolesti a navíc působí protizánětlivě.

Endokrinní disruptory

Endokrinní disruptory se chovájí jako naše hormony, jsou to látky, které se vyskytují okolo nás a podobají se hormonům a dokážou tělo ovlivnit stejně tak, jak hormony nám vlastní.

Endokrinní disruptory se vyskytují v kosmetice a drogerii a ovlivňují vaše tělo různými směry. Mohou být spouštěčem zánětu v těle a zvyšují hladinu estrogenu. Vyhledávejte tedy eco friendly produkty a dávejte si také pozor na to, co obsahuje vaše strava.

Mléčné výrobky

Zkuste na dobu jednoho až tří cyklů vyřadit ze své stravy kravské mléčné výrobky. Tyto výrobky jsou častou složkou našich jídelníčků a nedoporučují se, protože obsahují kasein typu A1, který podporuje zánět v těle u většiny lidí. Je to způsobeno tím, že kravské výrobky pochází z krav, které mají sníženou imunitu a jsou přešlechtěné.

Kasein typu A2, který pochází od šťastných jednobarevných kraviček, které se vyskytují v Aplách, není tak škodlivý.

Histaminová intolerance

Pokud tu mám ženy s histaminovou intolerancí, tak buďte důslednější ve svém stravovacím protokolu, protože intolerance pouze podporuje bolestivou menstruaci.

Ženám, které touto intolerancí netrpí, doporučuji hledět na potraviny, které mají vysoký histamin a omezit je ve svém jídelníčku.

Mikronutrienty

Za mě nejúčinější látky, které vám pomohou od bolesti jsou hořčík, zinek a omega3. Pokud tyto látky zařadíte do svého jídelníčku, menstruace se zlepší. Tyto látky je nejlepší samozřejmě konzumovat pomocí stravy, ale protože žijeme v době, kdy strava není tak bohatá a kvalitní, určitě můžete sáhnout po doplňcích stravy.

Bylinky

Určitě znáte mnoho bylinek a čajů, které vám mohou pomoci od bolesti. Dneska se chci konkrétně věnovat konopí, které obsahuje CBD. Tato bylinka se používá už tisíce let a je potvrzeno, že pomáhá při bolestivé menstruaci.

V našem těle se vyskytují kanabinoidní receptory, které reagují na hladiny estrogenu v těle. Proto může být konopí velmi účinné při bolestech pánevního dna nebo například i při špatném trávení či při migrénách. CBD snižuje zánět v těle a zvyšuje relaxaci svalstva.

Péče o své tělo

Péče o své tělo je nesmírně důlěžitá a je zapotřebí, abyste daly svému tělu to, co potřebuje. Hýbejte se, jezte kvalitní suroviny, mějte kvalitní spánek a vnímejte signály vašeho těla. Žijte cyklicky a vnímejte své potřeby.

Cirkadiální rytmus

Spánek je zásadní a jsem ráda, že se mu přisuzuje čím dál tím větší váha. Je nutné mít dobře nastavený cirkadiální rytmus, aby se vám tvořila dostatečná hladina melatoninu. Tělo regeneruje, odpočívá a spánek podporuje také ovulaci, která je pro nás ženy tak důležitá.

Z podcastu #102

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.