Měsíc březen je ve znamení zvýšení povědomí o Endometrióze. Věděla jsi, že endometriózou trpí 1 žena z 10? Postihuje ženy v reprodukčním věku a její diagnostikování trvá v průměru 7 až 10 roků, což je alarmující. Onemocnění endometrióza nemá jasnou příčinu. Sice ji ovlivňuje působení estrogenů, ale nezpůsobuje ji. Její původ se spíše označuje jako celotělové-zánětlivé onemocnění, které má možná příčinu mikrobiálního původu.
Co to však znamená v praxi? Že hormonální léčba není nejšťastnějším řešením, i když hormonální antikoncepce dokáže ulevit od symptomů endometriózy. Je to však nepochopený mechanizmus a budoucnost vyžaduje imunitní přístup k léčbě endometriózy. Víc si poslechni v nové epizodě #127 O endometrióze v kocke #endomarch v rámci podcastu Bagniari radio.
To je jedna část onemocnění endometriózy. Je však důležité, aby ženy věděli, kde a jakou pomoc vyhledat, a vyhledat ji včas. V tomto článku najdeš praktické informace a také odkazy na stránky, které se touto problematikou zabývají podrobně. Mohou se hodit tobě, nebo tvé kamarádce.
Pojďme si o endometrióze říct něco bližšího. Endometrióza je ve zkratce problém s děložní sliznicí, která se běžně reabsorbuje a částečně odlupuje během menstruace. U endometriózy tento proces není úplně takový a sliznice vzrůstá do okolní tkáně. To se může stávat také v oblasti střev. Nejčastěji se však tento proces děje v děloze, na vaječnících a vejcovodech.
Jejím typickým příznakem je silná bolest, která velmi obtížně pomíjí, a to hlavně během menstruace. Prakticky, abyste si to uměli představit, běžně žena utlumí bolest menstruace jedním Ibalginem, žena s endometriózou je bohužel v tomto neúspěšná i po 3x zvýšené dávce léku. Bolest ji omezuje, není schopná běžných aktivit a průběh menstruace je opravdu jeden velký trest.
Bolest nemusí být jen v oblasti dělohy, ale i nohou, střev, rekta, měchýře či oblast pánve. Dokonce i během ovulace a sexu (myslíme nesnesitelnou bolest, mírná bolest se vyskytuje i u žen bez endometriozy).
Jak je na tomto jasně vidět, nejedná se jen o problém s cyklem či ženskými orgány, ale celé tělo bojuje. Samozřejmě se mluví i o genetických predispozicích k endometrióze (je vysoce pravděpodobné, že ji máte pokud ji má sestra či mamka), ale momentálně se zdroje přiklánějí k tomu, že příčinou endometriózy je selhání imunitního systému.
V případě podezření, že by se endometrióza mohla týkat i tebe, VYHLEDEJ GYNEKOLOGA a začni tuto situaci řešit.
Alternativní přístup nabízí dlouhodobější efekt na tělo.
Největší zásluhu o zvýšení povědomí o endometrióze má organizace ENDOTalks.cz, z.s.. Na jejich stránkách najdeš užitečné informace. O endometrióze nejen mluví, ale také propojují odborníky napříč obory, aby se pacientkám dostalo co nejlepší péče.
ENDO talks také tento rok organizuje ENDOMARCH. Je to mezinárodní happening, který odstartoval v roce 2014 v USA. Poprvé také proběhl 26.3.2022 pochod Prahou.
Po celý březen probíhají přednášky online k tématu endometriózy. Všechny si můžeš přehrát i ze záznamu.
Kromě ENDOMARCH se tento měsíc konala Konference pro zdraví ženy v Praze. Pokud bys měla zájem o záznam přednášek, je možné si ho dokoupit.
Proběhne také Konferencia pre zdravie ženy na Slovensku, a to v Košicích a Bratislavě. Na bližší informace se můžete podívat zde: Informace k konferenci na Slovensku. A najdete tam i článek se mnou: Žádná žena nepotřebuje opravit.
Další informace získáš při poslechu podcastu se mnou a s Evou Kejíkovou, které byla diagnostikována endometrióza a na jejím blogu www.evazenam.cz se dočteš spoustu zajímavých informací nejen o endometrióze, ale také o tom, jak se jí daří žít s ní v remisi.
Být informovaná je důležité, ať už v pochopení fungování svého těla nebo v komunikaci s lékařem. Máš podezření, že se toto onemocnění týká tebe, nebo už ti bylo diagnostikováno? Mohly by ti být nápomocné webináře Endometrióza a Bolestivá menstruace, kde se věnuji podrobnějšímu pochopení těchto problémů, příznakům a také faktorům, které je mohou ovlivnit.
Tento článek pro tebe do češtiny přeložila Katy G.