Tento článek je částečně tvořen vámi a já vám za to moc děkuji, protože jsem dostala mnoho otázek, které mi byly zaslány prostřednictvím stránky podcastu. A dnes si jednu z nich rozebereme.
Věřím, že z toho vznikne zajímavý článek, protože jsme se tady tomuto tématu ještě úplně nevěnovaly a myslím si, že to může být užitečné nejen teď, ale i do budoucna.
„Dobrý den, je normální, že se menstruace vrací během kojení? Mému synovi bylo půl roku a menstruace se mi vrátila. I mnoho žen tvrdí, že když kojí, tak mají menstruaci. Je na tom něco pravdy? Děkuji za odpověď.“
Možná než se dostaneme k samotné odpovědi na tuto otázku, tak bych ráda zmínila, proč žena nedostane menstruaci hned po těhotenství.
Dokud žena kojí a stále má kontakt s mléčnou žlázou a reflexem sání, mozek dostává signál, aby neposílal gonadotropní uvolňující hormon, který by způsobil menstruaci.
Gonadotropní uvolňující hormon, je vysílán v impulsech z hypotalamu. Jestliže impulsy nejsou vysílány, tak folikulostimulační hormon (FSH), který zvětšuje folikul v našem vaječníku, klesá a nepodporuje folikul, aby se zvětšoval. Takže nemůžete ovulovat a také se snižuje luteziační hormon, který má vliv na to, jestli ovulace vůbec proběhne.
První možnost tedy souvisí se signály z mléčných žláz, kde dochází ke zvýšenému přijímání železa. Tyto žlázy produkují mléko, což vyvolává uvolňování hormonu prolaktinu. Vyšší hladina prolaktinu v těle má za následek přirozené potlačení ovulace.
To, že ženy obvykle nepociťují menstruaci ihned po těhotenství, je způsobeno také nedostatečnou energetickou dostupností, o níž jsme již mnohokrát hovořily. To znamená, že váš energetický výdej nepokrývá vaši energetickou spotřebu a to může mít různé příčiny. Tyto příčiny mohou zahrnovat stravovací návyky, nadměrnou fyzickou aktivitu, vaši konkrétní váhu, energetické požadavky související s péčí o dítě, což může být pro vás novým a náročným úkolem.
Kdy se menstruace po porodu vrátí, není pevně stanoveno, protože každá žena je jiná. Pokud však uvažujeme o dvou extrémech, ženy, které nekojí vůbec, kojí jen krátkou dobu, nebo kojí velmi málo a musí dítě brzy odstavit, mohou menstruaci dostat zpět mnohem rychleji.
Poté je druhý extrém, a to zejména u žen v určitých společnostech, jako jsou například Papua Nová Guinea nebo některé kmeny lovců a sběračů v Africe. Tyto ženy mohou dostat menstruaci až několik let po porodu. Tyto ženy potřebují zajistit dostatečnou energetickou dostupnost, aby se staly opět matkami.
Proč zmiňuji tyto dva extrémy? Protože je důležité si uvědomit, že se nacházíme spíše mezi nimi, alespoň většinou. Moderní západní společnost nám poskytuje hojnost potravin, energie a rozmanitost stravy. Máme také k dispozici pohodlí, které nám usnadňuje život, například nemusíme chodit daleko pro vodu – stačí otočit kohoutkem.
Je důležité poznamenat, že v tradičních lovecko-sběračských společnostech, a v minulosti obecně, kdy nebyla dostatečná dostupnost energie, kdy ženy byly fyzicky vyčerpané, nebo jejich denní rutina byla náročná, tak byl prodlužován porodní interval.
Důvodem k tomu, proč ženy ve sběračských společnostech mají delší porodní intervaly, je jejich způsob života. Ženy obvykle rodí pouze jednou za 3-4 roky, a to i s tím, že nově narozené dítě nosí stále u sebe. Většinu času ho nosí na zádech, což přidává další váhu. Kromě toho chodí ven pro potravu a nosí s sebou jak dítě, tak potravu a vodu. Ve věku 2-3 let může žena nosit přibližně 12 kilogramů.
Někdy ženy, v těchto kmenech, opravdu nemají menstruaci celé roky. V případě žen, které rodí své poslední dítě kolem 40. roku v těchto společnostech, se může stát, že se menstruační cyklus již nemusí obnovit. To znamená, že mohou vstoupit do menopauzy daleko dříve než my.
I když může být energetický příjem pokrytý, energetická dostupnost nemusí být konstantní kvůli fyzickému zatížení. To samotné může vést k tomu, že ovulace přichází později.
V těchto loveckých a sběračských společnostech, i v našich společnostech v minulosti, existovalo takzvané „poporodní tabu„. Toto nebyla pouze teorie, ale praktikovaný zvyk. Během tohoto období po porodu, byly ženám zakázány sexuální aktivity, aby se minimalizovalo riziko ohrožení zdraví a celkového vývoje nově narozeného dítěte.
Když se podíváme na realitu ve společnosti, ve které žijeme, je důležité si uvědomit, že v našem těle máme mnohem vyšší hladiny pohlavních hormonů než ženy, například v loveckých kmenech. Toto je především způsobeno tím, že máme více energie a více možností, a naše tělo je lépe zabezpečeno.
I když některé z vás mohou tvrdit, že cvičíte hodně, je rozdíl mezi tím, cvičit na určený čas a být fyzicky aktivní celý den, zajišťovat jídlo a starat se o domácnost v podmínkách, které si možná ani nedokážeme představit.
Tímto jsem chtěla pouze poukázat na to, o čem se možná příliš nemluví, a věřím, že to může otevřít nový pohled. I když jsme v moderní společnosti, kde je možné mít děti téměř okamžitě po těhotenství, osobně bych doporučila, aby si ženy daly čas.
Je zásadní mít delší časové rozestupy mezi jednotlivými těhotenstvími, protože to má vliv nejen na zdraví matky, ale také na kvalitu potomků, kteří se mohou narodit. I přesto, že žijeme ve společnosti s dostatečnou výživou, není každá žena automaticky v dobrém zdravotním stavu, a mnoho z nich potřebuje alespoň rok nebo dva, aby se zotavily a přizpůsobily se novému životnímu stylu.
Tělo potřebuje čas, aby se zase srovnalo, a každé tělo reaguje jinak. Neexistuje jednotný časový rámec, ve kterém se menstruace obnoví. Někomu to může trvat tři roky, někomu déle. Každé tělo je jedinečné, a jen vy samy víte, jaký je váš aktuální stav.
Cyklus se obnovuje u každé ženy v různém čase, a není třeba si vyčítat, že to trvá déle. Pokud kojíte a staráte se o miminko, děláte to nejlepší, co můžete. Menstruace se vrátí, až tělo vyhodnotí, že je to správný čas. I když byste chtěla uměle zvýšit šanci na otěhotnění nebo obnovení menstruace, což není doporučovaná cesta, jedinou možností by bylo odstavit dítě. Nicméně, není to opatření, které by stálo za to, protože kvalita je důležitější než kvantita. Zdraví dítěte, ať už již narozeného nebo budoucího, je vždy na prvním místě.
Pro západní ženy, je důležité vědět, že zhruba 80 procent žen neobnoví ovulaci nebo menstruaci během období, kdy kojí své dítě, až do doby, kdy přestanou kojit a začnou dítě odstavovat, a začnou ho krmit běžnou stravou. Pouze zhruba 20 procent žen je schopno obnovit ovulaci nebo menstruaci během kojení.
Během kojení jsou ženy, které kojí déle než rok, nebo dokonce až 18 měsíců. Ženy, které kojí méně než 12 měsíců, jsou v menšině a mají větší šanci na teoretickou možnost otěhotnění.
Dá se z toho logicky odvodit, že tradiční antikoncepční metoda, kdy žena kojí a očekává, že je v té době neplodná, už v západní civilizaci, konkrétně v moderní době, není tak spolehlivá. Pojem „kojící amenorea“ není v naší společnosti tak běžný, protože naše energetická dostupnost je vyšší nebo je lépe zajištěna ve srovnání s jinými společnostmi.
Z antropologického hlediska je důležité si uvědomit, že to, kdy se menstruace vrací, může být ovlivněno mnoha faktory, včetně váhy, výživy, fyzické aktivity a náročnosti péče o dítě.
Vždy je třeba brát v úvahu celý kontext, a já neříkám, že máte mít dlouhé období mezi těhotenstvími, ale je důležité si uvědomit, že matka po porodu potřebuje čas na to, aby se o sebe postarala. Alespoň bych doporučila 2 roky.
Dejte si čas, dejte si ten prostor. To, co bych doporučila, je kojit co nejdéle, případně začít přikrmovat dítě až po nějakém čase, kojení má obrovský přínos. Má to spoustu výhod pro vás jako pro ženu.
Původní intervaly mezi porody jsou v některých společnostech velmi dlouhé, což může mít různé důvody. Často jsou tyto dlouhé intervaly spojeny s kulturními normami a tradicemi, které odrážejí to, co lidé v dané kultuře považují za vhodné a bezpečné. Některé společnosti mohou zakazovat nebo považovat za nevhodné otěhotnění ženy, která stále kojí. To může být způsobeno obavami o zdraví ženy a již narozeného dítěte.
Dostat menstruaci zpět po těhotenství závisí na dostatečné energetické dostupnosti. Pokud jste prošla alespoň rokem těhotenství a přemýšlíte o dalším dítěti, ale stále nemáte menstruaci, je důležité, abyste byla v pozitivní energetické bilanci. Pokud si myslíte, že těhotenství bylo energeticky náročnější než kojení, jste na omylu. Kojení je pro matku energeticky náročnější než samotné těhotenství. Během těhotenství potřebujete asi o 300 kilokalorií navíc denně, ale během kojení potřebujete minimálně o 500 kilokalorií více, protože stále kojíte a vytváříte mléko.
Jak jsem zmínila, omezte fyzickou aktivitu, zejména pokud se snažíte vrátit menstruaci, protože chcete otěhotnět znovu. Pro maminky, které kojí, určitě nedoporučuji extrémní běhání nebo zbytečné běhání, pokud není nezbytně nutné. Osobně bych doporučila, pokud kojíte nebo jste nedávno porodila, začít chodit. Buďte stále v kontaktu s tím miminkem a klidně se věnujte obyčejné chůzi. Můžete jít i více než 10 000 kroků denně, ale nepřetěžujte se běháním, je mnohem náročnější a může do těla přinést další stres, který už tak nepotřebujete. Relaxujte, praktikujte jógu a jiné pomalé pohyby, posilujte svaly, a pracujte s pánevním dnem.
Zvýšení šancí na otěhotnění spočívá v tom, že budete přijímat více energie, dostatečně odpočívat a tím, že dáte svému tělu potřebné zdroje.
Vaše tělo potřebuje čas na regeneraci, a nemusíte se přejídat nebo zcela přestat cvičit. Stačí si být vědomi toho, že vaše tělo prochází náročným obdobím, a můžete se o sebe starat odpovídajícím způsobem.
Abyste mohla znovu otěhotnět, nebo abyste alespoň chtěla vrátit menstruaci, je samozřejmě důležité brát v úvahu také svou váhu, která se často po porodu mění. Pokud jste kojila nějakou dobu, váha se často sníží pod hodnotu, kterou jste měla před porodem. Dbejte na to, aby vaše váha byla alespoň na úrovni váhy před těhotenstvím, ideálně o něco vyšší.
Nakonec bych ráda zodpověděla druhou část otázky, a to, zda je menstruace nevhodná pro ženu, která stále kojí. Osobně jsem se s tímto názorem nebo tvrzením nesetkala v literatuře. Co se týče sexuální aktivity, v některých kulturách existují určitá sociální nebo kulturní omezení, která mohou bránit sexuální aktivitě během těhotenství a během období kojení. Tyto omezení jsou založeny na obavách o zdraví nebo život, již narozeného potomka. Některé společnosti preferují odstavování dítěte kolem 4. nebo 5. roku věku, což může být považováno za nepřijatelné ve společnostech, kde matky odstavují děti ve 2 letech.
Z podcastu #106