Vítám vás u dnešního článku, který bude věnován zvykům a návykům, které si můžete osvojit pro to, abyste dosáhly svých cílů, dostaly se na vysněnou školu nebo prosperovaly v práci.
Chci vám dnes ukázat, že si nemusíte dávat každý rok předsevzetí. Ukážu vám, jak být konzistentní a jak si můžete udržet, řekněme rutinu, která vás přiblíží k vašim cílům.
Existují body, které vnímám, že jsou nejen hlavními body pro naše zdraví, ale také jsou pilíři pro to, abychom dosáhly svých cílů. To čemu věřím, zejména já se svým Honzou, tak je to, že změna musí přijít zevnitř. Pokud budete pořád hledat naplnění venku, tak ho nikdy nenajdete. Myslím si, že body, které vám tu dnes povím, budou nejen kombinací hledání těchto odpovědí zevnitř, ale také body, které prospějí vašemu zdraví jak po fyzické, tak po psychické stránce.
První bodem je parasympatikus. Co to je? Parasympatikus a sympatikus jsou součástí vegetativního (autonomního) nervstva. Autonomní nervový systém funguje jako autopilot. Řídí dýchání, trávení, mrkání, polykání a tak dále.
Jak jsem řekla, tak autonomní nervový systém je rozdělen na parasympatikus a sympatikus. V sympatickém nastavení žije většina naší populace. Sympatikus je aktivní, když se něco děje, například když zažíváte strach, stres, zkrátka je aktivní v čase boje. Parasympatikus je pravý opak sympatiku. Jde mu hlavně o odpočinek, relaxaci, kompenzuje všechny těžké věci, které jste během dne zažily. Parasympatikus není tak aktivní v našich životech, protože omezujeme spánek, žijeme velmi rychle a něvědomě, jsme v naustálem stavu napětí a ohrožení, protože máme neustálý pocit, že se něco děje.
Stresující vyčerpávající životní styl, kdy se neustále za něčím honíme, musíme vše stihnout a k tomu všemu se přidávají myšlenky, kdo si co myslí a co bychom měly a neměly dělat, způsobují to, že nežijeme zdravě.
Je možné žít uvolněný život, i když chcete dosáhnout výsledků, ale důležité je, nastavení vaší mysli. Takže moje rada zní: Stůjte nebo buďte co nejvíce ve svém parasympatickém nastavení. A způsob, jakým to můžete udělat je, upřednostnit spánek, zvážit, kolik kávy za den vypijete, jestli si ji vůbec dáte každý den, kolik spánku si dopřejete a jestli máte dostatečně dobrou spánkovou hygienu.
Jsou různé systémy, jak pracovat se svým parasympatikem. Pokud ho zapnete, tělo začne dostatečně regenerovat. Když je tělo ale nastaveno na sympatikus po většinu svého času a života, tak je v zánětlivém stavu, protože je v akutním stresu a napětí.
Díky parasympatiku je tělo v protizánětlivém nastavení, kdy se může zregenerovat a dát se dohromady.
Je vhodné provozovat zejména dýchání do oblasti břicha a brániční dýchání či různé dechové techniky.
Když cvičíte začněte vědomě dýchat a dýchat dostatečně do oblasti bránice. Díky tomu aktivujete celý svůj stabilizační systém v rámci svých možností. Můžete zkusti jakékoli techniky, které uznáte za vhodné a budou vám vyhovovat.
Během dne se několikrát zastavte a pozorujte své dýchání. Uvědomte si, jestli dýcháte více do břicha, do hrudníku, zvedáte ramena nebo se vám špatně dýchá.
V rámci dne vám dýchání také pomůže dostat se do parasympatiku. Nechcete mělké a rychlé dýchání, protože to vás opět dostane zpět do sympatiku.
Budujte svaly, protože to je něco, co vám nejenom vynahradí ty hodiny sezení, ale také posílí vaše zdraví a slouží jako prevence před různými chorobami.
Ženy do 30 let jsou schopné vybudovat slušnou svalovou hmotu, po třicítce to jde hůře a je to trochu náročnější. Takže pokud tady mám ženy, kterým ještě není 30 let, opravdu na sobě pracujte, abyste si vybudovaly svalovou hmotu. Nemusíte být obrovské, o tom to vůbec není. Jde pouze o to, abyste jste pravidelně lehce trénovaly. Abyste měly dostatek kostní svaloviny, protože ta je velmi důležitá pro vaše ženské zdraví.
Po 30. roku, svalová hmota rychle ubývá pokud se nebudete hýbat a je mnohem těžší ji nabrat. Neříkám, že to nejde vůbec, ale člověk tuto změnu zásadně pocítí.
Jedná se i o prevenci osteoporózy kvůli úrazům a samozřejmě dalším metabolickým procesům v těle. Pohyb obecně má velký přínos. Zlepšuje kvalitu spánku, sexuální život a celkové vnímání.
Budování svalové hmoty je velmi důležité právě proto, zejména pro nás ženy, abychom předešly vzniku osteoporózy ve velmi mladém věku, což je velmi typické pro tuto dobu.
Vnímejte i svou stravu a to jak je vyživen váš mikrobiom a trávicí systém. Protože se jedná o velmi důležitou součást toho, jak funguje mozek, jak fungují pohlavní hormony, jak se v podstatě cítíte, jestli vám to myslí. Výživa mikrobiomu má obrovský vliv nejen na imunitu, ale i na hormonální zdraví a vždy se vyplatí ho dostatečně živit. Nedívejte se na to, kolik kalorií sníte, ale spíš hleďte na to, jak vyživujete své tělo a jestli mu dodávate to, co doopravdy potřebuje. Tím chci říct, že vyživování vašeho mikrobiomu není o superproteinových tyčinkách a jakýchkoli doplňcích stravy nebo jakýchkoli potravinách s vysokým obsahem bílkovin. To neznamená, že bílkoviny nejsou důležité a rozhodně je jezte, ale nestavte svůj jídelníček na těchto potravinách, které z velké části obsahují nemalé množství chemických látek a sladidel.
Tento bod vás možná překvapí, ale je důležité o něm mluvit. Pokud nevíte co si máte představit pod nestarostlivostí o svou lymfu, tak se jedná o dreny, zadržuje se voda ve vašem těle, je přítomna celulitida, potřebujete masáže a máte tak velké kotníky, že ani nejdou vidět.
Pokud se budete dostatečně starat o svou lymfu, tak samozřejmě můžete drasticky snížit tyto příznaky, a to tím, že si dopřejete pravidelné cvičení, o kterém jsme se tady už zmínily. Budete vyživovat svou lymfu pitím velkého množství tekutin a tekutin, které jsou bohaté na minerály. Můžete tomu pomoci i saunou, studenými sprchami či masážemi.
Péče o lymfu je zásadní, protože se tělo potřebuje zbavovat odpadních látek ze svých orgánů a k tomu slouží právě lymfa.
Pravidelný orgasmus a vzrušení mají velký vliv na ženské zdraví, dokonce i pokud jde jen o zdraví kardiovaskulárního systému nebo naší lymfy.
Mou další specialitou je přerušení samotného sezení. Mám pocit, že se stále musím někam posouvat, a snažím se sezení přerušovat, jak jen to jde. Já osobně neumím sedět, přiznám se, že už od dětství mi to prostě nějde.
Ideální je, abyste po určité době, řekněme každou hodinu, udělaly alespoň nějaký pohyb, třeba si můžete dojít na záchod nebo se protáhnout.
Já jsem začala dělat to, že chodím pravidelně ráno na procházky, během sezení se protahuji nebo, když mohu stát, tak si stoupnu a pracuji ve stoje. Ani pro naši lymfu není zdravé sedět stále v klidu.
Během dne potřebujete uvolnit svaly, rozhýbat břicho či zpevnit záda. Proto na vás apeluji, abyste přerušovaly sezení různými malými pohyby.
Dalším významným bodem je, začít si sledovat svůj menstruační cyklus. Vnímám to jako základ pro poznání sebe sama jako ženy a pochopení toho, co se s vámi děje. Stačí tak málo, abyste změnily svůj život.
Možná víte, kdy dostanete menstruaci, protože máte aplikace, které vám to řeknou. Druhá věc ale je, sledování svého cyklu každý den, zapisování si příznaků nebo sledování bazální tělesné teploty nebo toho, jestli se tvoří nebo netvoří cervikální hlen. Zásadní také je, abyste si byly vědomé přechodů mezi folikulární a luteální fází.
Tohle vám může pomoci v rámci vašeho podnikání, v rámci vaší produktivity, v rámci vaší snahy o ochranu nebo naopak zvýšení početí. Může vám to pomoci pochopit, proč právě teď reagujete tímto způsobem. Dejte tomuto pozorování 3 měsíce a zaručuji vám, že se budete cítit lépe. Na začátku toho možná bude hodně, ale poté už to bude přirozené a vy budete vědět, co máte zkoumat.
Můj další oblíbený bod je spánek. Jsem ráda, že se v poslední době věnuje spánku více pozornosti. Spánek je pro nás velmi důležitý a má vliv na všechny aspekty našeho života. Pokud jste unavené, nemáte dlouhodobě dostatek spánku, tak se snižují vaše kognitivní funkce, nejste tak pozorné a vaše tělo postrádá energii.
Rutina před spaním vám může pomoct v mnohém a je za mě důležité zařadit ji do svého života. Spěte 7 – 8 hodin denně, eliminujte večer modré světlo, nekoukejte hned po probuzení do telefonu a uvidíte, jak se kvalita vašeho života změní.
Toto téma se naštěstí dost otevírá a věnuje se mu hodně pozornosti. Proč ale vlastně dělát pravidelné digitální detoxy? Online život může narušit třeba sexuální život. Máme tady různé formy pornografie, kde se můžete koukat na dokonalá, nahá těla, které poté zkreslují realitu.
Díváte se na životy lidí, každý den, a napadají vás otázky typu „Proč jsem nešla taky studovat?“ „Jaktože má tak fit tělo ve 30?“ „Proč nemůžu mít taky takový barák?“ Sociální sítě mění realitu, lidé tam vytváří určitou představu o sobě, i když se nemusí vůbec jednat o jejich skutečný život. Ukazují vám pouze to, co chtějí, abyste viděly.
Osobně doporučuji vyčlenit si určitý čas, kdy budete aktivní na telefonu, aby sociální sítě neměly šanci vás pohltit. Je fakt super se nerušit, protože už jenom, když otevřete telefon a kliknete na určitou aplikaci, tak vás to rozptýlí, už nejste stoprocentně soustředěné, a úplně vás to zničí.
Z podcastu #126