Každý den se mě ženy ptají, jak se mají stravovat s diagnózou PCOS. Na začátek bych chtěla zmínit, že strava při této diagnóze je klíčová a nestačí jí pouze jeden článek či podcast. Mnoho informací se můžete dozvědět na webinářích (https://bagniari.com/domov/webinare/pcos/) nebo v členství (https://bagniari.com/domov/bagniari-membership/), kde se stravě věnuji více dopodrobna. Pokud chcete více informací na toto téma, najdete je právě tam.
Já vás dnes alespoň navedu a sdělím vám, jak začít.
Mnoho žen, při různých diagnzózách, si myslí, že existuje speciální jídelníček či potravina, která je spasí. Pokud vám toto někdo vštěpuje do hlavy, tak od toho dejte ruce pryč, protože by to mohlo ještě více ublížit vašemu tělu.
Nejdůležitější v tomto případě je, váš vztah k jídlu. Musíte vědět, jestli jste schopné jíst pravidelně, vyvážená jídla a vychutnat si je v klidu. Mnoho žen vynechává jídlo, jí velmi málo nebo nestíhají jíst v klidu u stolu. Tyto ženy mohou trpět i obezitou a točí se stále v jednom kruhu, z kterého neví jak ven. Jediné, co jim společnost říká, je, že musí přidat kardio a omezit kalorie, ale kvůli těmto informacím se prohlubuje jejich špatný vztah k jídlu.
Ženy s PCOS mohou trpět různými formami poruchy přijmu potravy. Jedná se například o záchvatovité přejídání či bulimii. Zamyslete se nad tím, jestli netrpíte hladem během dne nebo jestli neodcházíte z domu hladové. Večer může v tomto případě docházet k tomu, že se přejíte.
V dnešní době je trendem stravovat se ve fastfoodech, v kantýnách, jídelnách či nákupních centrech. Řekněme si upřímně, že pokud se takto stravujete každý jeden den a jídlo, které do sebe dostáváte, je nevýživné a plné velmi zpracovaných potravin nebo nezdravých tuků, tak jdete proti svému tělu a zdraví.
Zmapujte si to, co jíte. Je důležité, abyste ve svém jídelníčku měly co nejméně zpracovaných potravin, jedly dostatek ovoce a zeleniny a měly pokryté všechny makroživiny, jako jsou sacharidy, tuky a bílkoviny.
Jak z toho ven? Vařte si. V dnešní době si čím dál tím méně žen vaří a tím pádem nejsou zvyklé ani na teplá jídla. Já bych vám doporučila nachystat si každý den snídani, u které budete vědět, co obsahuje. Následně si můžete připravovat i obědy a večeře, do školy či práce, a vyhnete se tím nekvalitnímu zdroji potravy, ale také stresu z toho, že vlastně nemáte tušení o tom, co do sebe dostáváte.
Dalším tématem je kofein a různé svačinky. Jestli se od rána dopujete kávou nebo sladkostmi, a máte potřebu stále uklidňovat svoji nervovou soustavu, tak je jasné, že se nebudete cítit ve své kůži a ani nepomůžete symptomům PCOS. Není to absolutně o tom, že si nemůžete dát kávu nebo kousek dortu, ale jde o to, s jakým záměrem to děláte. Je to proto, že nejíte dostatečně a vaše tělo se necítí syté nebo si pouze chcete užít chvilku pohody nebo čas se svojí přítelkyní? Zamyslete se nad tím.
Vláknina je kamarád! Ne pouze ženy s PCOS, ale my všichni, vlákninu potřebujeme. Vláknina vám pomáhá zbavovat se odpadních látek z vašeho těla a navíc podporuje hormonální systém.
Vaše nervová soustava často přepíná do sympatického systému, což je systém, který se zapíná hlavně, když chcete přežít nebo vykonáváte určitou aktivitu. Na druhé straně stojí parasympatikus, který vám pomáhá trávit, spát a regenerovat, ale je aktivní velmi málo.
Ženy, které jsou neustále ve stresu, vypětí nebo jsou vyhořelé, musí ještě více hledět na vyživenost nervové soustavy. Zde musíte najít způsob jak, zastavit. Můžete zkusit meditaci, více spát, redukovat činnosti, které vás přivádí do stresu, procházky nebo najít odbornou pomoc.
Doplňky stravy vám mohou být velmi nápomocné. Zmíním zde ty nejdůležitější, které bych vám doporučila.
Na našem e-shopu, najdete velmi kvalitní korejský ženšen https://www.bagniaristore.cz/reborn-deluxe-cerveny-zensen/, který obsahuje adaptogen pro vaše zdraví. Namísto ženšenu můžete také zkusit například ashwagandu, která zmíněný adaptogen obsahuje také.
Dále zmíním YUNU https://www.bagniaristore.cz/yuna-sada/, o které už jste určitě slyšely. YUNA je harmonizační sada, která pomáhá ženám s problematickými menstruačními cykly. Obsahuje například vitamin B, hořčík, ashwagandu, berberin a další důležité minerální látky a vitaminy.
Vitamin B, je velmi zásadní pro ženy s PCOS, stejně jako například jód.
Z podcastu #165