Dnes se budeme věnovat tématu „chybějící menstruace po porodu“. Proč se to děje, jak dlouho období trvá, kdy se vrátí menstruace, jaký je proces a vše důležité, co bys potřebovala pro toto období vědět.
Na dnešní téma jsem se opravdu těšila, protože se jím dostáváme velmi blízko k mému milovanému oboru, a to je antropologie. Vím, že se nebudu moci dostat moc daleko a do úplných detailů, protože bychom tu byly moc dlouho, takže si mnoho věcí nechám na příště. Dnes se budeme věnovat hlavně laktační amenorii. Jak dlouho trvá a vše s ní spojené.
Laktační amenorea nastává, když žena otěhotní a ztrácí menstruační cykly.
Proběhla úspěšně ovulace a úspěšné početí, čili se začíná prodlužovat naše luteální fáze a my zhruba po 18 dnech už tušíme, že jsme těhotné. Děláme si těhotenské testy, kdy zjišťujeme, že i menstruace je pravděpodobně zpožděna a zjistíme, že tam jsou najednou dvě čárky.
Naše tělo přestává menstruovat, protože výstelka, které by se za normálních okolností ztrácela, zůstává v našem těle, aby se tam mohlo uhnízdit naše budoucí miminko, a aby mohlo růst a prospívat. Za to vděčíme hlavně hormonu progesteronu, který udržuje tuto výstelku pohromadě. Ten je velmi důležitý právě pro začátek těhotenství a tvoří se díky žlutému tělísku, které způsobí každý náš menstruační cyklus, pokud jsme ovulovaly.
Poté náš progesteron začíná tvořit. Přestáváme menstruovat, čili přestáváme krvácet. Může se samozřejmě při tom zahnízdění stát, že budeme například špinit, nebo máme slabší krvácení, ale není to silná menstruace. Žena tedy ztrácí ovulaci, protože není důvod ovulovat.
Je velmi důležité si uvědomit, že když jsme těhotné, tak jsme ve velmi dlouhé luteální fázi, která začne extremizovat. To znamená, že naše hladiny hormonů, zejména jako je estrogen a progesteron, se začnou výrazně zvyšovat. Jsme v extrémně vysoké hormonální fázi, ještě vyšší než v luteální fázi, a to vše postupně narůstá s množstvím měsíců a s délkou těhotenství, kterou máme. Postupně se navyšuje hormon prolaktin a HCG. Ze začátku je to dlouhá lutální fáze, která je hormonální a poté se všechno znásobí, kdy je hormonů o dost více. Během těhotenství preferujeme jiný druh estrogenu, který používáme, to už je ale chemický detail, který reálně nepotřebujete vědět.
Dnem porodu, kdy žena porodí, dítě se dostává na svět a v našem bříšku už neroste nový život, se žena hormonálně dostává do velmi nízké hormonální fáze. Tato fáze se dá přirovnat k fázi během menstruace, když si to vezmeme z toho cyklického hlediska, ale také i z toho fyziologického.
Hormon estrogen i progesteron jsou velmi nízko. Toto období nízkých hormonů trvá několik měsíců, což samozřejmě hraje roli s tím, co se poté děje v rámci našich menstruačních cyklů. Je to jednoduchá odpověď na to, proč žena nemá po porodu nejbližší týdny, měsíce, případně léta menstruační cykly. Je to proto, protože je v nízkohormonální fázi. Má nízké hladiny estrogenu, což má vliv na naše tělo. Toto je ale naprosto přirozená reakce našeho těla.
Po porodu se výrazně zvyšují hladiny prolaktinu, pokud samozřejmě je podníceno kojením. Pokud žena začne kojit, tak se hormon prolaktin začne zvyšovat. Pokud žena do dvou týdnů nekojí, celková intenzita kojení je velmi slabá nebo nechce kojit, hladina prolaktinu se snižuje . Toto je velmi důležitý faktor, který bychom si měly připomenout na začátek.
Laktační amenorea je efektem po porodu a jejím hlavním nebo dost významným faktorem je hormon prolaktin. Jeho úkolem je, abychom tvořily dostatek mléka, čili potravy pro naše dítě. Zároveň co dělá tento hormon je, že zastavuje tvorbu hormonů jako je folikulostimulační hormon a luteinizační hormon, které jsou zodpovědné za to, aby se podpořila ovulace. Prolaktin dokáže zastavit ovulaci nebo zabraňuje spuštění ovulačních cyklů.
Vysoký prolaktin mohou mít také ženy, které nejsou kojící nebo těhotné, většinou se jedná o dočasný stav. Je to z důvodu, že žena zažívá extrémní stres, případně se tam děje něco jiného.
Délka laktační amenorie, čili ztráty menstruace jako přirozeného procesu po porodu, je velmi variabilní. Může trvat po dobu třeba šestinedělí, může trvat několik týdnů, několik měsíců, a dokonce jsou ženy, které jsou v laktační amenorei dokonce roky. Obecně ji znáte hlavně tím, že nemáte menstruační cykly. Co je ale důležitější, že neovulujete a nejste plodné.
Nemusíte ani vědět, kdy vám laktační amenorea končí, protože se může stát, že přijde ovulace, vy teoreticky nemáte chráněný styk a otěhotníte dříve, než vám přijde první menstruace po porodu. A to z prostého důvodu. Menstruačnímu krvácení by měla předcházet ovulace, není to však stoprocentní pravidlo u každé ženy. Znám ženy a mnohé byste mi to potvrdily, které jste to zažily nebo máte někoho v okolí, které otěhotněly dříve, než přišla menstruace. To může být právě tím, že jste se cítily plné energie, měly jste chuť na pohlavní styk, měly jste pocit vlhka nebo se objevil hlen, a to jsou doprovodné znaky právě ovulace. Vy se můžete cítit, že jste připravené, a to může být signálem toho, že se vám vrátila ovulace, ale vy jste menstruaci nedostaly, protože jste znovu otěhotněly.
Na laktační amenoreu se nespoléhejte stoprocentně. Pokud kojíte a nemáte menstruační krvácení neznamená hned, že jste neplodné.
Je nutné vědět, že bude vše záviset na tom, zda po porodu kojíte, jak intenzivně kojíte, jak náročné pro vás to kojení je, jaké máte intervaly kojení, nebo už přikrmujete nebo jak probíhá výživa vašeho dítěte. Na tom vše závisí, co se bude dít s vašemi cykly.
Pokud jsi žena, která plně kojí, to znamená, že kojíš do šesti hodin v minimálních intervalech každé dvě, tři hodiny, jsi v kategorii plně kojících žen. V tomto případě by měla trvat neplodnost zhruba 10 týdnů po porodu. Však většina žen, která převážně živí dítě svým mlékem může být neplodná až šest měsíců.
To je jeden z příkladů, kdy můžeme říct, že laktační amenorea způsobuje, že nejsme plodné. Samotné kojení však není metoda, jak se chránit. Prolaktin, který se v našem těle tvoří, mění svoji hladinu. Čím dál od porodu budeme, jeho hladina se bude snižovat a měnit, protože my se budeme postupně přizpůsobovat samotnému procesu, který se v našem těle děje a zvykáme si na to, jak fungujeme, tvoříme mléko a doháníme své energetické deficity. Nemůžeme se tedy stoprocentně spolehnout na prolaktin, že nás bude chránit do té doby, než skončíme kojení.
Je důležité zmínit, že jsou tam samozřejmě podmínky – žena plně kojí s přestávkami mezi kojením, kojí maximálně do šesté hodiny večerní a zatím nekrvácí. To znamená, že stále přetrvává amenorea. Žena by měla být také dostatečně informovaná a mít přehled o svém cyklu. To znamená, že nepozoruje hlen, špinění nebo krvácení. Je také možné být v kontaktu s někým, kdo se věnuje ST metodě, aby ji zkontroloval, že je v pořádku.
Prolaktin má velmi velkou schopnost v prvních 6 měsících. Dalším faktorem, který k tomu přispívá, je to, že například začnete kojit méně a netvoří se vám dostatek mléka, těch faktorů je ale více. Například si začnete všímat, že se vám objevuje hlen, máte pocit vlhka, začínají se objevovat příznaky jaké jste znaly při menstruaci. Případně jste začaly špinit nebo přišlo první krvácení. I kdybyste byly 6 měsíců od porodu, nemůžete se spolehnout na to, že jste stoprocentně neplodné.
Je nutné sledovat svůj cyklus, jak před těhotenstvím, tak po porodu. Znám také spousty žen, které začaly krvácet po zhruba osmi až deseti týdnech, i když plně kojily. Takže proto chci poznamenat, že to není stoprocentní jistota. Jednoduše pozorujte své tělo a zkoumejte ho. Je třeba si uvědomit, že je toto pouze jedna z možností.
Nemůžeme se spolehnout na teorii toho, že prolaktin zastavuje ovulaci a pokud kojíme, tak máme proaktivní dostatek. To prostě nestačí. O to víc se budeme bavit o tom, že je třeba extrémně zpozornět, pokud přemýšlíte o tom, že budete chtít dítě odstavit, přikrmujete dítě, už nepotřebuje tolik kojit, nebo dítě déle spí během noci. Dalšími faktory, které k tomu přispívají, jsou nároky na vaše tělo.
Mnoho žen popisuje, že mají pocit sucha v rodidlech nebo celkový útlum libida. Na druhé straně se může začít objevovat hlen, pocit vlhka v rodidlech nebo mokra, máte více chuť na pohlavní styk či kontakt se svými a partnerem. Některým ženám se vytvoří hlen hned po šestinedělí, tím pádem neprožívají období sucha. Nečekejte na první menstruaci, ale pozorujte každé změny. Pozorujte hlenový příznak, který vám naznačí, že už se něco děje. Poté je samozřejmě důležité chovat se tak, jak jste naučené. To znamená například chránit se nebo sledovat své menstruační cykly.
Cykly po porodu jsou velmi zajímavé a celkově vás mohou ujistit v tom, zda opravdu už nastoupilo plodné období. Neočekávejte, že budete mít stoprocentně tytéž menstruační cykly jako jste měly před porodem, že budete mít stejný hlen nebo hlenový příznak. Je možné, že váš hlenový příznak bude intenzivnější nebo slabší, bude jiný a možná bude i jiná menstruace, jiný průběh a délka vaší menstruace. Je to velmi individuální.
Tím, že kojíte tedy nejste neplodné a nemáte zajištěnou „antikoncepci“.
Je to velmi variabilní, žena od ženy. Jsou ženy, které dostanou menstruaci nebo vůbec začnou mít ovulační cykly a být plodné, už opravdu po šestinedělí. Jsou ženy, kterým to trvá rok, dva, klidně tři. Když se podíváme na ženy v tradiční společnosti, tak návrat jejich menstruace trvá velmi dlouho nebo jsou dlouho neplodné. A to z toho důvodu, že mají velmi vysoký energetický výdej nebo nedostatečný příjem.
Než se pustíme do druhé části článku, ráda bych připomněla dvě věci, které můžeš udělat ještě dnes, aby ses mohla přiblížit ke své plodnosti a k ovulačním cyklům i po porodu.
První věcí, kterou můžeš udělat a bude velmi efektivní je to, že začneš žít cyklicky i když nemáš menstruační cyklus. Jak to uděláš se dozvíš v minulém článku, kde ti prozradím, jak žít cyklicky i přesto, že nemáš menstruační cyklus. Čím dřív začneš žít cyklicky, tím dříve se ti navrátí tvoje plodnost.
Druhý krok, který můžeš ještě dnes udělat, je přidat se na čekací list. Když se přidáš, dostaneš nejnovější informace o tom, kdy se spustí program a informace o návratu menstruace. Tento program, „6 kroků k návratu menstruace“, tady je přes 3 roky a pomohl stovkám žen navrátit si plodnost a menstruační cykly.
Mimo energetickou dostupnost je také důležité kolik dětí už máte, kolikrát jste rodily, jak jste schopné si zařídit život po porodu. Velký vliv má také váš životní styl a věk, protože čím starší budeme, tím pomaleji se nám může plodnost vracet. Záleží tedy i na tom, jestli rodíte ve dvaceti třech letech nebo po třicítce.
Dalšími faktory jsou například genetika, naše predispozice, jak tělo reaguje na návrat menstruace, na plodnost. Také naše historie ve stravování, například určitá porucha příjmu potravy, dále hypotalamická amenorea anebo případ, kdy jste otěhotněly hned poté, co jste si navrátily menstruaci.
Dostatečná nebo vůbec celková energetická dostupnost pro ženu, zejména po porodu, je velmi velkým tématem.
Z antropologického pohledu se zajímáme o to, jak ta žena žije, nebo co se s ní děje. Tedy jestli žije v moderní době západní civilizace, nebo v tradiční společnost.
Energetická dostupnost je velmi velkým hýbatelem toho, co se děje v našem těle a odpovědí na to, jak je možné že tvoje kamarádka nebo známá měla menstruační cyklus hned po šestinedělí a ty, která plně kojila, dostala menstruaci až po dvou nebo třech letech.
Jestli se mě teď ptáte, kdy se vám vrátí menstruace, je důležité se podívat zpět, na své menstruační cykly před těhotenstvím. Hmotnost není jediným ukazatelem, jestli je tělo správně vyživené. Jde o to, jak jste sportovaly, jestli jste měly cykly jako hodinky, či nikoliv, jaké způsoby stravování jste měly, jakou máte predispozici ke ztrátě menstruace, jak na to reagujete.
Kojení je pro ženu obecně energeticky náročnější než samotné těhotenství. Všichni si myslí, že když se podívají na ženu, která tloustne, protože je těhotná, že je to velmi energeticky náročné období, právě kvůli tomu, že má větší hmotnost. Žena může nabrat zhruba 10, 12 kilo, ale i 20, 30. Toto velmi záleží na dalších možných faktorech.
Žena v prvním až druhém trimestru nepotřebuje až tak moc zvýšit své energetické zásoby, nebo respektive nemusí až tak moc navýšit svůj příjem. Chci tím říci, že pokud vaše tělo je schopno otěhotnět, už je to první signál toho, že vaše tělo má nadbytek energie pro reprodukci, protože si pokrývá svůj bazální metabolismus a celkově výdej, který máte během dne v rámci vašeho životního stylu.
Jakmile se ženě podaří otěhotnět, dějí se procesy změny, vše se mění a bere se více energie ze stravy. Samozřejmě, může se vám stát, že budete mít větší hlad, budete mít signály, že se máte víc najíst, nebo se vám stane, že možná pár kilo zhubnete, nebo se přetransformuje energie do jiných částí těla.
V prvním a druhém trimestru žena nepotřebuje tolik energie jako potřebuje v tom třetím. Když půjdeme do velmi velkých detailů, tak se bavíme o tom, že žena v prvním trimestru potřebuje zhruba denně o 90 kalorií více než kdy předtím. V druhém trimestru zhruba o nějakých 200 až 300 kilokalorií více, ale ve 3. trimestru potřebuje zhruba o nějakých 470 kalorií až 500 kalorií více než když byla těhotná.
Ve třetím trimestru máte, dá se říct, hotové děťátko, co se týče kostry a orgánů. Poslední tři měsíce těhotenství dítě nabírá tuk, zvětšuje svůj tvar, proto se děti rodí „buclaté“. Je to extrémně tlustý primát a je to z mnoha důvodů. Za prvé energetická dostupnost pro dítě prvních 3 až 6 měsíců po porodu. Jedná se o termoregulaci neboli termo ochranu, protože v reálném světě bude přeci jenom větší zima než v tom vašem bříšku. Dalším důvodem, hlavně zajímavým z antropologického hlediska, je, že se děti chtějí zalíbit své matce a svému okolí. Protože naše dítě, a v tom jsme výjimečné, se nechává vychovávat více lidmi.
Lidské mládě je specifické v tom, nebo i matka jako homosapiens, že se musela naučit nebo dokonce přijala koncept výchovy, že se o dítě stará někdo jiný, protože máme velmi energeticky náročného potomka, který potřebuje velmi mnoho energie.
Téměř žádná matka ve třetím trimestru neschová, že je těhotná. Okolí, které je kolem ní má extrémní potřebu se o ni starat, dávat na ni pozor, nosit jí více jídla, ptat se jí, jestli chce dobroty, něco speciálního navařit, napéct a totéž jsme dělali i tisíce let před touto dobou.
Celý kmen, celá komunita se starala o ženu, která byla hlavně ve 3. trimestru, protože už samozřejmě zpomalovala a byla u ní menší fyzická aktivita.
Co vidíme v dnešní době je, že žijeme v rodinách, které jsou daleko od svých nejbližších. Žijí v jiných městech, státech nebo na jiném kontinentu. Žena je závislá na tom, že muž přináší finance a ona zůstává čistě sama doma s dětmi. Celá výchova zůstává na ní a je to něco, co se vytvořilo několik let dozadu a není to něco, co je přirozené. Začalo se i nevhodně mluvit o tom, že se k tomu přičinili někteří mužští antropologové.
Lidské mládě, když to budu takto nazývat, je vychovávané muži, ženami, babičkami, sestřenicemi, sestrami. Výchovu přebralo skoro až dalších 12 až 15 lidí kolem nich. A není to tak, že bychom byly na děti samy, protože ani ta matka s tátou dohromady nejsou schopni dát dítěti energeticky vše, co potřebuje, aby tak pokryli i své potřeby. Proto jsme byli odkázáni na to, abychom žili v tlupách, v komunitách. Proto jsou zde babičky, které jsou velkým zdrojem energie pro dítě, aby zvýšilo své kvality a svůj život.
Když to zjednoduším, tak během 9 měsíců těhotenství se dítě sžije s tělem matky a je závislé na jejím metabolismu. Jenže přijde okamžik, kdy dítě přestává prosperovat, a to je na konci devátého měsíce, respektive na konci čtyřicátého až čtyřicátého druhého týdne. V tomto okamžiku dítěti nestačí metabolismus matky. Dítě potřebuje více energie na svůj růst a nachází tedy chvíle porodu. To znamená, že porod přichází ve chvíli, kdy potomek už neprosperuje a chce se dostat do externího světa. Žena začne kojit a tím pádem dá dítěti o dost více energie, kterou potřebuje. Samozřejmě zde záleží také na tom, jak velkou máme pánev a jaký je mozek nebo velikost hlavičky dítěte.
Protože opravdu je, ale mnoho žen si to neuvědomuje. Myslí si, že už je dobře. Vrací se jim předešlá postava, mají pocit, že už tam není takový pocit zadýchanosti, ale to je všechno tím, že už nejste pod vlivem tak vysokých hormonů. Sice ano, nemáte hmotnost navíc, se kterou se musíte hýbat, nezadýcháváte se, protože vás nic netlačí, nemáte uzavřený prostor a dýcháte plně a volně. Zažíváte ale stres, například nespíte, honíte se, máte všude nepořádek, musíte vše uklidit, postarat se a pečovat o děti a neuvědomujete si, že máte nízký energetický příjem nebo moc vysoký výdej.
Ten stres, který zažíváte, ten spěch, vám dělá ale dobře, protože si myslíte, že jste užitečné a že takhle by to mělo být, jenže tohle tělo nezajímá. Dívá se pouze na to, jestli jste ve stresu či jste v nadbytku a zda je prostor se rozmnožovat. Dáváte mu signál různými směry, že není prostor k reprodukci. Například tím, že máte vysoký kortizol, jste vystresované, ale hlavně tím, že v těle není dostatečná energetická dostupnost. Tělo není schopno se reprodukovat, neboť nepokryje svůj bazální metabolismus.
Pokud se mnoho matek ptá, proč se netvoří mléko nebo není dostatečná tvorba mléka, je to častokrát kvůli tomu, že není dostatečný energetický příjem, protože máme strašně velké stigma v rámci tématu stravování – bojíme se jíst.
Žena, která kojí potřebuje denně zhruba 500 až 600, řekněme blíže k 600, více kilokalorií denně, než když není těhotná, a to pouze z toho důvodu, že tvoří mléko. Máte před sebou dítě, kterému pomáháte díky kojení zvětšovat mozek, který potřebuje velmi mnoho energie. Druhá věc je ta, že dítě potřebuje růst, potřebuje zvětšovat tkáň, kosti, svaly, orgány, takže vašim úkolem je, dát mu pořádnou energetickou nálož, aby se mohlo vyvíjet.
Kdybychom chtěly dítě, které by mělo 50 až 60 procent kapacity jeho mozku (které dosáhne až v dospělosti) vytvořit v břiše, tak bychom ho v sobě musely mít velmi dlouho. To by bylo samozřejmě energeticky náročné a velmi obtížně bychom ho rodily přirozeně.
Jako prvorodička nebo i žena, která má po porodu si musíte uvědomit, že je to energeticky náročné, i když to tak možná necítíte a myslíte si, že jste nesmrtelné. Jako moderní matky si musíte i tak připustit, že je výchova převážně na vašich bedrech. Málokterá z vás má ženu, která vám pomáhá pravidelně s vašimi dětmi, málokterá z vás má partnera, který vám pomůže v tom, abyste mohly mít čas na sebe nebo jít do práce. Málokterá z vás je s dětmi tak málo, jako byly matky v minulosti.
A co bych zde zmínila je, že my ženy, jsme pracujícími ženami. My jsme byly vždy pracující matky, ale někdo nám musel pomáhat s výchovou, a to je to právě to, že jsme měly kolem sebe lidi. To je to, co se zásadně změnilo. Samozřejmě v dnešní době jsme každá v jiné finanční situaci, každá jsme v jiné situaci v rámci stravování v rámci poruch příjmu potravy, v rámci situace, kde se nacházíme. Žijeme například v zahraničí, daleko od rodičů. Každá z vás máte jedinečný příběh, který bude odrazem toho, kdy se vám navrátí plodnost, neboť plodnost je o bezpečnosti. Plodnost je o energetické dostupnosti, je o nadbytku a otázka je, jestli ten nadbytek máte. Samozřejmě bych v tomto tématu dokázala pokračovat dál.
Tím, že se vám vrátil cyklus neznamená, že je všechno v pořádku. Sledujte svůj cyklus. Sledujte, jestli není příliš krátký, příliš dlouhý, jak často krvácíte a každé doprovodné znaky.
Neobviňujte prolaktin, neobviňujte poporodní hormony nebo to, že máte učitou fázi života. Hormony jsou jen nosiči informací a ty informace, které přicházejí a vycházejí jsou ze základní pyramidy a na vrcholu té pyramidy je váš energetický příjem, vaše energetická dostupnost a množství stresu. Z tohoto vycházejte a pak je jedno, jak na tom jsou další hormony, štítná žláza nebo stresové hormony. Podívejte se na vrchol této pyramidy. To je odpověď na otázku, proč jsou vaše cykly takové, jaké jsou.