Prakticky o krčku maternice a HPV

Prišli ti výsledky z cytológie pozitívne? Zistili ti HPV? Bolo ti odporúčané sa očkovať proti HPV? Alebo ani netušíš o čom hovorím? Ak si na jednu z týchto otázok odpovedala áno, zostaň so mnou ďalej a ja ti prezradím viac v nasledujúcich riadkoch. V dnešnom článku sa budeme venovať téme zdravia krčka maternice, HPV a ako minimalizovať riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

Podrobnejšie informácie ako a kde sa nechať otestovať, či sa nechať zaočkovať, aké vakcíny existujú a akú liečbu by si mala dostať v prípade nálezu zistíš u svojho gynekológa.

Krčok maternice a jeho funkcia

O túto tému článku ste ma prosili už na začiatku mojej tvorby, a tak som rada, že je konečne tu. V ten ideálny čas! 4. februára je medzinárodný deň rakoviny a celý mesiac január je venovaný zvýšeniu povedomia o zdraví krčka (čípka) maternice. Krčok maternice alebo aj maternicový čípok, či v češtine deložní čípek, je časť maternice, ktorá funguje, ako brána medzi pošvou a maternicovým telom. Čípok maternice je ochrannou bránou maternice a chráni ju pred prienikom nečistôt a patogénov. Môžeš si ho nahmatať i ty sama, v pohodlí domova. Len prosím dodržuj hygienické návyky, aby si nezaniesla do vagíny nečistotu.

V krčku sa nachádzajú krypty/kanáliky, ktoré produkujú cervikálny hlien. Ten má hlavne imunitnú funkciu, ale aj je pomocníkom pri prenose spermií k vajíčku v plodnom období ženy. Jeho konzistencia a hlavne pH sa počas menštruačného cyklu mení. Len niekoľko dní v cykle sa stáva spojencom cudzích buniek (spermií) aby ich ochránil pred kyslým pH vagíny. Má schopnosť výživy a transportu. Mimo tieto plodné dni v ňom nie sú spermie schopné prežiť. Krčkom maternice prechádza nielen tento cervikálny hlien, ale i menštruačná tekutina (endometrium, sliznicu, ktorú strácame), či je súčasťou pôrodných ciest pri prirodzenom pôrode. A samozrejme opačným smerom ním prechádzajú spermie, ktoré sa snažia o oplodnenie vajíčka.

Čípok maternice ma dokonca svoj vlastný cyklus. Počas mesiaca sa mení jeho tvrdosť a poloha. V období menštruácie je položený nízko, zatvorený a je pevný, zas v období ovulácie je vysoko, otvorený a mäkší. Pri pohlavnom styku sa ho partner dotýka špičkou žaluďa. Preto ak máš prirodzený cyklus, môžeš si ty i tvoj partner všimnúť, kedy je čípok príjemnejší na dotyk.

Poloha čípka maternice

Čo je HPV?

Čípok maternice dostal od 70. rokov minulého storočia výrazne viac pozornosti. Do pozornosti sa dostal vírus HPV Human papillomavirus, ktorý je najčastejšou príčinou vzniku rakoviny krčka maternice. HPV je sexuálna prenosná infekcia, ktorú ale naše telo dokáže prirodzene odstrániť pri adekvátnej funkcii imunitného systému. Nebezpečný sa stáva v prípade, že v tele prebýva dlhodobo. Príznaky infekcie sú nejasné, preto sa súčasťou vyšetrenia u gynekológa stal cytologický ster, ktorého cieľom je včas objaviť prítomnosť buniek, ktoré môžu viesť až k rakovine, či prípadne objaviť prítomnosť HPV vírusu. Sú to takzvané Pap testy, podľa ktorých sa určí či je potrebné ďalej testovať. V prípade, že ti vyšiel výsledok NEGATÍVNY, žiadny atypický nález sa nenašiel. Pokiaľ vyšiel test POZITÍVNE, bude ti odporúčané urobiť ďalšie vyšetrenia, a to konkrétne na HPV vírusy. Od 15.rokov života máme nárok na pravidelnú ročnú prehliadku súčasťou ktorej je i Pap test. V 35 a 45 roku života sa odporúčajú robiť oba testy Pap i HPV test, i za predpokladu, že cytológia bola negatívna. V opačnom prípade výsledku (pozitívneho) Pap testu nasleduje ďalšie vyšetrenie, bez ohľadu na vek.

Zdroj: LOONO.CZ

Čípok nemusí vždy postihnúť iba HPV vírus ale môžu nastať problémy ako dysplazia krčka maternic, zápal krčka maternice (cervicitída), cysty, polypy, fibroidy (rôzne zrasty) na krčku, či dokonca pri komplikáciach v spojitosti s tehotenstvom (placenta previa,insuficiencia krčka).

Ako zabrániť rozšíreniu infekcie?

Každopádne mojim cieľom nie je ťa ešte viac vystrašiť. Naopak, vnímam, že i v tomto smere je informovanosť veľmi slabá. A jediné riešenie, ktoré sa ponúka je očkovanie proti HPV vírusu, ktorých ale je toľko, že i keby, tak nás neochráni pred všetkými jeho variantami. A pozor, i očkované ženy sa musia naďalej testovať a nie sú 100% chránené pred vznikom rakoviny krčka maternice. Preto vnímam za dôležité si povedať ako sa o seba starať aj inou formou. Rozhodnutie sa nechať očkovať je vždy na každej z nás, preto toto riešenie, ktoré moderná medicína ponuka nebudem ďalej rozoberať. Navyše táto téma patrí do rúk lekárov.

Toto sú úplné základy starostlivosti o seba a úprava životného štýlu, ktoré vedú k zníženiu vzniku rakoviny krčka maternice.

I keď sprievodné syptómy nie sú jasné, určite medzi prvotné prejavy môžu patriť práve tieto. Do pozornosti by som dala akékoľvek mimomenštruačné krvácanie.

Existujú však i ďalšie kroky k zdraviu krčka maternice a k redukcii vzniku rakoviny krčka maternice. Sú 4 základne piliere, na ktorých to stojí. Výživa, zápalové reakcie v tela a oxidačné poškodenie buniek, stres a imunita, a vaginálny mikrobióm. Tieto piliere som podrobnejšie rozobrala v členstve PSC v našom februárovom obsahu. V tomto článku si povieme viac o posledných dvoch.

Stres a imunita

Stres má enormný dopad na imunitnú funkciu tela, takže redukcia stresu a starostlivosť o seba dostávajú ešte hlbší význam a dôvod, prečo by sme fakt s tým stresom niečo mali robiť. Nielen, že sa zvýši imunita, ale i sa zníži zápal v tele. Ak si žienka, ktorá je neustále na nohách, v behu, či hlavou stále v práci a starostiach, o to viac vyzdvihujem pozornosť tomuto aspektu života. Fakt ten stres za nič nestojí… fakt… Ja sama mám jasne danú podmienku v mojom podnikaní ale i osobnom živote, a to, že pokiaľ v niečom nemám ľahkosť a pohodu, a spôsobuje mi to opakovane stres, preč s tým. Ja sa tu snažím o pohyb a dobré stravovanie, adekvátny spánok, zmysluplné vzťahy a stres mi to všetko pokazí? To hlavné? Moje zdravie? Rozhodenie nie. Príliš drahé jedlo pre niečo, čo mi ani neslúži. A nezabudnime na to, že stres sa “živí” pohlavnými hormónmi. Áno, pretože telo v strese preferuje tvorbu kortizol pred estrogénom, či progesterónom z ich spoločného základu, cholesterolu. Čo je logické, v nebezpečí telo nechce ohroziť budúceho potomka, či ženu otehotnením. A tak je načase nájsť to, čo nás ukľudňuje, vyčistí hlavu, zníži srdečný tep a dá nám spať. Čo to je? To vieš iba ty. Meditácia niekoho stresuje ešte viac a potrebuje čas na ňu dozrieť, či si nájsť ten správny typ. Pohyb niekto preháňa, a tak namiesto pohody je z toho stres. A tak nech tvojim pomocníkom nie je zoznam činností, ktoré znižujú stres, ale začni si všímať a počúvať svoje telo. Čím sa ti podarilo ukľudniť? Čo je naopak zdrojom stresu, dôvodu prečo nemôžeš zaspať? Kedy sa cítiš uvoľnená? Čo by si robila keby si nemusela riešiť peniaze alebo svoj status? A aby si skutočne dostala odpovede, zastav sa na chvíľku…

Určite sa pýtaš, či existujú nejaký pomocníci, ktorý by ti nazačiatku, či v ťažkých chvíľach pomohli. Sú a niekoľko. Jedným z nich sú adaptogény, ktoré pomáhajú telu lepšie zvládať stres a telo ukľudňujú. Medzi ďalšie patria aj vybrané bylinky, ktoré určite poznáš, ako je levanduľa alebo harmanček. Tie ďalšie sme vložili do bylinnej tinktúry MOODY, ktorá nielen pomáha pri pred menštruačnej fáze od PMS a jej symptómov, ale je využiteľná práve v náročných chvíľach pre uvoľnenie tela, mysle a zníženie stresu. Nájdeš ju u mňa na bagniaristore.cz

Vaginálny mikrobióm

Druhý bod, ktorý si dnes rozoberieme je vaginálny mikrobióm. Ten sme v členstve rozoberali taktiež dohĺbky práve preto, že jeho optimálne zdravie je esenciálne nielen, ako prevencia zápalov, kvasiniek, svrbenia alebo i zdravia krčka maternice. Na začiatok je dôležité povedať, že vaginálny mikrobióm je zrkadlom tráviace mikrobiomu. Tam treba začať. A tak nielen vaginálny ale i tráviaci mikrobióm stoja za prevenciou HPV infekcie a zdravia krčka maternice. Vagína je pokrytá užitočnými baktériami, ktoré tvoria vaginálny mikrobióm, ako sú kmene Lactobacillus. Chránia pred patogénami a pohlavne prenosnými infekciami, a to tým, že udržujú kyslé pH, ktoré im proste nevyhovuje. Rozšírenie gram negatívnych baktérii úzko súvisí so zvýšením HPV infekcií. Čo k narušeniu pH prispieva? Strava bohatá na cukry a spracované potraviny, a celkovo nedostatočne pestrá strava. Hygienické či menštruačné pomôcky, ktoré dráždia sliznicu, vysušujú ju alebo obsahujú nevhodné látky. Áno, obyč voda a kvalitné spodné prádlo, ktoré dýcha, či vhodný výber menštruačnej pomôcky môže urobiť túto zmenu. Niet divu, že ženy po skončení menštruácie trápia kvasinky. Ak patríš medzi ne, je načase zvážiť menštruačné pomôcky, ktoré používaš, a prejsť na menštruačné nohavičky či GOTS certifikované vložky a tampóny. Nenechaj sa oklamať názvom Bio, pretože to ešte nehovorí o tom, ako sa s bavlnou narábalo.

Vráťme sa ešte k Lactobacillus. Kde ich zoženieme, ako si prirodzene dodať probiotické kultúry? Skvelý zdrojom sú rozhodne fermentované výrobky všetkého druhu. Stačí ich zaradiť do svojho jedálnička. Lactobacili boli niekoľkokrát overené, ako skvelý pomocníci pre vaginálny mikrobióm, a to konkrétne tieto tri L.rhamnosus, L. reuteri , L. crispatus. Užívanie antibiotík, strava bohatá na cukor či spracované potraviny môže tráviaci trakt prospešných Lactobacillus zbaviť. Určite je vhodné prijímať mikroživiny ale i probiotické kultúry z priradených zdrojov.

Buďme k sebe úprimné, myslíš na to ? Prijímaš probiotické kultúry pravidelne? Možno áno, možno nie, ale možno to stále nestačí. Preto mam radosť, že v dobe písania tohto článku sú už Probiotika pro Tebe na našom e-shope. Súčasťou zloženia sú práve tieto 3 druhy Lactobacillus, a nielen tie. Tieto probiotiká sme obohatili ešte o D-manózu, prášok z brusníc a bromelaínu, ktoré sa ukázali, ako účinné látky pri zápale močových ciest. Už dnes sa tešíme z prvých recenzií, ktoré prichádzajú už po pár dňoch užívania. Mám fakt radosť, že môžem za ich kvalitou a účinnosťou pevne stáť. Podporujú nielen vaginálny mikrobióm, ale i tráviaci, podporu metabolizmu hormónov a vstrebávanie živín. Proste ak chceme dlho žiť, prosperovať a i byť plodné, bez zdravého čreva to len ťažko pôjde.

Záverom

Poďme si to teda zhrnúť a doplniť o podstatné body. Rakovina krčka maternice je síce na prvých priečkach typov rakoviny týkajúcich sa žien, ale skutočne nerobme paniku a nestresujme ženy. Ale (radšej) adekvátne informujme. Iba veľmi malému % žien spôsobí HPV rakovinu krčka maternice. HPV sa u väčšiny prípadov stiahne do pár mesiacov, a 90% prípadov do dvoch rokov bez akéhokoľvek zásahu. Práve preto, že telo má mechanizmy, ako sa tohto vírusu zbavovať. Rozšírenie infekcie a vytvorenie podmienok pre vznik rakoviny krčka maternice trvá 15-20 rokov u žien s normálnou imunitnou odozvou (Toto % razantne padá pokiaľ má žena autoimunitné ochorenie). Verím, že medzi vami ťažko nájdem tú, ktorá by 15-20 rokov nepodstúpila aspoň raz toto vyšetrenie a naďalej ignorovala pozitívny výsledok. Preto si dovolím na záver tvrdiť, že čo nám viac škodí je strach, ktorý nás obklopuje. Naše telo má funkčné mechanizmy a nie je nedokonalý stroj. Oslabuje ho meniaci sa životný štyl spoločnosti a znečistenie, v ktorom dennodenne žijeme. Dajme telu to, čo si skutočne zaslúži. Starajme sa o seba. A využijme i možnosť pravidene a bezplatnej prehliadky.

Zdroje

  1. SM Garland et al. (2021). IPVS Statement: Moving Towards Elimination of Cervical Cancer as a Public Health Problem; www.HPVWorld.com, 151
  2. https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/rakovina-delozniho-cipku.html
  3. https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/ministerstvo-zdravotnictvi-prosazuje-rozsireni-prevence-karcinomu-delozniho-cipku/
  4. Loono.cz
  5. 1. Mei Z, Li D. The role of probiotics in vaginal health. Front Cell Infect Microbiol. 2022 Jul 28;12:963868. doi: 10.3389/fcimb.2022.963868. PMID: 35967876; PMCID: PMC9366906.
  6. 2. Verhoeven V, Renard N, Makar A, Van Royen P, Bogers JP, Lardon F, Peeters M, Baay M. Probiotics enhance the clearance of human papillomavirus-related cervical lesions: a prospective controlled pilot study. Eur J Cancer Prev. 2013 Jan;22(1):46-51. doi: 10.1097/CEJ.0b013e328355ed23. PMID: 22706167.
  7. 3. Palma E, Recine N, Domenici L, Giorgini M, Pierangeli A, Panici PB. Long-term Lactobacillus rhamnosus BMX 54 application to restore a balanced vaginal ecosystem: a promising solution against HPV-infection. BMC Infect Dis. 2018 Jan 5;18(1):13. doi: 10.1186/s12879-017-2938-z. PMID: 29304768; PMCID: PMC5756375.
  8. 4.Hawes SE, Hillier SL, Benedetti J, Stevens CE, Koutsky LA, Wolner-Hanssen P, Holmes KK. Hydrogen peroxide-producing lactobacilli and acquisition of vaginal infections. J Infect Dis. 1996;174(5):1058–63.
  9. 5. Wagenlehner F, Lorenz H, Ewald O, Gerke P. Why d-Mannose May Be as Efficient as Antibiotics in the Treatment of Acute Uncomplicated Lower Urinary Tract Infections-Preliminary Considerations and Conclusions from a Non-Interventional Study. Antibiotics (Basel). 2022 Feb 25;11(3):314. doi: 10.3390/antibiotics11030314. PMID: 35326777; PMCID: PMC8944421.
  10. 6. Chiu K, Zhang F, Sutcliffe S, Mysorekar IU, Lowder JL. Recurrent Urinary Tract Infection Incidence Rates Decrease in Women With Cystitis Cystica After Treatment With d-Mannose: A Cohort Study. Female Pelvic Med Reconstr Surg. 2022 Mar 1;28(3):e62-e65. doi: 10.1097/SPV.0000000000001144. PMID: 35272335; PMCID: PMC8928039.
  11. 7. Kyriakides R, Jones P, Somani BK. Role of D-Mannose in the Prevention of Recurrent Urinary Tract Infections: Evidence from a Systematic Review of the Literature. Eur Urol Focus. 2021 Sep;7(5):1166-1169. doi: 10.1016/j.euf.2020.09.004. Epub 2020 Sep 22. PMID: 32972899.
  12. 8. Parazzini F, Ricci E, Fedele F, Chiaffarino F, Esposito G, Cipriani S. Systematic review of the effect of D-mannose with or without other drugs in the treatment of symptoms of urinary tract infections/cystitis (Review). Biomed Rep. 2022 Jun 15;17(2):69. doi: 10.3892/br.2022.1552. PMID: 35815191; PMCID: PMC9260159.
  13. 9. Howell AB, Botto H, Combescure C, Blanc-Potard AB, Gausa L, Matsumoto T, Tenke P, Sotto A, Lavigne JP. Dosage effect on uropathogenic Escherichia coli anti-adhesion activity in urine following consumption of cranberry powder standardized for proanthocyanidin content: a multicentric randomized double blind study. BMC Infect Dis. 2010 Apr 14;10:94. doi: 10.1186/1471-2334-10-94. PMID: 20398248; PMCID: PMC2873556.
  14. 10. Müller S, März R, Schmolz M, Drewelow B, Eschmann K, Meiser P. Placebo-controlled randomized clinical trial on the immunomodulating activities of low- and high-dose bromelain after oral administration – new evidence on the antiinflammatory mode of action of bromelain. Phytother Res. 2013 Feb;27(2):199-204. doi: 10.1002/ptr.4678. Epub 2012 Apr 20. PMID: 22517542.
  15. 11. Mori S, Ojima Y, Hirose T, Sasaki T, Hashimoto Y. The clinical effect of proteolytic enzyme containing bromelain and trypsin on urinary tract infection evaluated by double blind method. Acta Obstet Gynaecol Jpn. 1972 Jul;19(3):147-53. PMID: 4587187.
  16. 12. Udani JK. Immunomodulatory effects of ResistAid™: A randomized, double-blind, placebo-controlled, multidose study. J Am Coll Nutr. 2013;32(5):331-8. doi: 10.1080/07315724.2013.839907. PMID: 24219376; PMCID: PMC3856471.
  17. 13. Udani JK, Singh BB, Barrett ML, Singh VJ. Proprietary arabinogalactan extract increases antibody response to the pneumonia vaccine: a randomized, double-blind, placebo-controlled, pilot study in healthy volunteers. Nutr J. 2010 Aug 26;9:32. doi: 10.1186/1475-2891-9-32. PMID: 20796315; PMCID: PMC2939641.
  18. 14.Riede L, Grube B, Gruenwald J. Larch arabinogalactan effects on reducing incidence of upper respiratory infections. Curr Med Res Opin. 2013 Mar;29(3):251-8. doi: 10.1185/03007995.2013.765837. Epub 2013 Jan 22. PMID: 23339578.