Krása nebo ženské zdraví?

Rády se staráte o své nehty, make-up, vaše koupelna je přeplněna kosmetickými přípravky nebo jste ještě nepřešly na ekokosmetiku? Připravila jsem si pro vás článek, který se vám možná nebude líbit, ale je důležité si uvědomit, že určitá kosmetika ničí vaše zdraví.

V 60. letech už přišlo na svět upozornění, že vliv chemikálií, které se nachází ve vodě, vzduchu nebo vaší domácnosti, má negativní vliv na lidské zdraví a je právě na vás, co s tím uděláte dál.

Udělejte první krok

Možná jsem začala zhurta, ale pouze vás chci uvést do problematiky, která má těžkou povahu. Dnešní téma jsem si vybrala, protože velmi velké množství žen okolo mě, používá velké množství kosmetiky a neuvědomují si následky svých činů.

Mluvíme stále o menstruaci, suplementech, cykličnosti, ale jedním z velkých faktorů, který ovlivňuje vaše zdraví, jsou právě zmíněné kosmetické produkty.

Sama se musím přiznat, že nemám vše podchycené a pro člověka, který nemá například dostatek peněz, je náročnější vyvarovat se všemu. Změnilo se ale u mě mnohé, a já bych vám chtěla dnes ukázat, jak na to a kde všude byste měly být obezřetné.

Nechci teď po vás, abyste změnily všechno hned, ale začaly pomalu, po malých krůčcích. Možná ty kroky neuvidíte hned, ale časem určitě ano.

Velkým zdrojem toxinů je právě vaše domácnost. Toxiny se objevují v nábytku, kosmetice, čistících prostředcích a tak dále. Z toho vyplývá, že vzduch u vás doma, je více znečištěný než vzduch venku, protože žijete na málem nekoncentrovatelném místě.

Těžké kovy

Pokud jste byly těhotné, nebo jste, tak jste se určitě setkaly s tím, že se máte vyhýbat pojídání ryb. Je to kvůli tomu, že ryby obsahují těžké kovy, což je nebezpečné pro plod. Je důležité, že je toto téma čím dál tím více diskutované a řeší se tématika těžkých kovů a toxinů, protože mají neblahý vliv na vaše zdraví.

Výzkumy zjistily, že v 80 % rybách, které se vám objevují na talíři, se vyskytuje velké množství léků nebo produktů, které se používají na kosmetiku. Toto je realita, s kterou nic moc neuděláme. Ale pokud budete číst dál, rozebereme si, co může udělat každá z vás.

Chemická zátěž

Změnit své jednání kvůli sobě je jedna věc, ale samozřejmě vaše činy pomohou následujícím generacím. Skupina vědců z  Environmental Working Group analyzovala krev z pupečních šňůr novorozenců, které byly staré pouze několik hodin, a zjistili, že v krvi dětí bylo zjištěno 287 enviromentálních chemikálií, které dítě získalo z krve matky, v období těhotenství.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, zjistilo, že všichni lidé, kteří se zúčastnili výzkumu, měli v těle všech 212 chemikálií, buď v krvi, nebo v moči. 100 % lidí má v krvi chemikálii BPA, 90 % z nás má měřitelné hladiny dioxinů.

Chemickou zátěž, kterou každá z vás nese, nazýváme tzv. tělesnou zátěží.

Neuvědomujete si, že i nepatrné množství známých toxinů, mohou mít vliv na vaše zdraví. Jednotlivé chemické látky se ve vašem těle spojují a vytvářejí nové sloučeniny, které nikdy nebyly prozkoumané. Staly jsme se doslova chodícími laboratořemi.

Toxiny jsou všude okolo nás

Protože se zde bavíme o ženách a ženském zdraví, pojďme se podívat, jaký dopad má toto vše právě na nás.

Největší dopad toxinů, pozorujeme hlavně na dysfunkci štítné žlázy, ale ovlivňují i vaše kognitivní vlastnosti neboli funkci mozku. Může dojít k tomu, že dívky dostanou menstruaci už okolo šestého roku života nebo mají velmi brzo období puberty. Kvůli toxinům ženy mohou trpět endometriózou, PCOS, neplodností či předčasným selháváním vaječníků a rakoviny prsou.

Vystavení toxinů nastalo po druhé světové válce, kdy například vaše babičky byly těhotné. Ukázalo se, že vystavení se toxinů v minulosti, ovlivňuje i vaše geny neboli další dvě následující generace.

Vezeme si jako příklad DDT (dichlordifenyltrichlorethan), jestli této látce byla vystavena vaše babička jako dítě, může to často vysvětlovat, proč my nyní bojujeme s příznaky, které vám, ani vašim lékařům, nedávají smysl.

Pesticidy, herbicidy, těžké kovy nebo plasty, ovlivňují vaše ženské zdraví. Pronikají do vzduchu, vody, půdy, potravy, oblečení, nábytku, kosmetiky a elektronických zářízení a vy jste s nimi neustále v kontaktu a vaše tělo je absorbuje. Narušují buňky vašeho imunitního, hormonální i nervového systému a mají vliv na tenké tkáně, jako je například štítná žláza.

Nyní platíme daň za všechny technologické pokroky, které vznikly například v čase druhé světové války.

Tyto chemikálie přežijí v životním prostředí několik let, nezůstávají na jednom místě. Tyto toxiny se našly tisíce kilometrů od místa, jejich původního použití, přenášejí se vzduchem, vodou, migrujícími zvířaty či potravinami, které se přepravují po celém světe.

Bez ohledu na to, kde žijeme, nejsme imunní vůči jejich vystavení. Tyto chemikálie jsou tak trvalé, že pesticidy, které se používaly v 70. letech minulého století, se stále dostávají do vašich potravin prostřednictvím půdy a zvířat. Přežívají hlavně v tucích, kde se jejich koncentrace může zvětšit až o 70 %.

Věřím, že nyní už chápete, jak zásadní vliv mohou mít chemikálie na ženské zdraví.

Studie

Ženy mají všeobecně více tukové tkáně, jak muži. Tyto toxiny se u nás tím pádem více hromadí. Ženská náchylnost na onemocnění štítné žlázy, úzce souvisí s přirozenými tukovými zásobami, které ženy potřebují pro správné fungování.

Na základě rozsáhlého výzkumu, zjistila významná biologička, že krmení mateřským mlékem, má mnoho negativ, a to hlavně z toho důvodu, že mléko obsahuje mnoho toxinů, které mohou ublížit narozenému potomkovi. O to větší váhu má poté prenatální výživa, která má hlubší význam.

Studie, která probíhala v New Yorku, zjistila, že ženy v plodném věku měly vysoké množství rtuti v těle. Toto množství přesahovalo normu a zásluhu mohla mít vetší konzumace ryb. Studie dále zjistily, že ženy, které pojídaly produkty s rýžovým sirupem (např. energetické tyčinky, cereálie), měly vysokou hodnotu arzenu v těle.

Dívky ve věku čtrnácti až devatenácti let v Americe, jsou kontaminované chemickými látkami, které se běžně užívají na výrobu kosmetických produktů.

Studie z minulého roku prozradila, že vlasové produkty, které jsou vyrobeny na žehlení vlasů, mohou způsobovat rakovinu dělohy.

Chemické látky nemají vliv pouze na ženské zdraví. Mužské zdraví je ohroženo také a toxiny mají vliv na tvorbu, kvalitu a vitalitu spermií.

Ať chceme, nebo nechceme, tak jsme zodpovědné za následující generace. Myslete na budoucí generaci, tím, že se budete věnovat tomuto tématu a uděláte první krok.

V posledních letech jsme byli svědky velkého nárůstu alergií, onemocnění autoimunitního systému a astmatu. Mnoho z těchto onemocnění pochází z našeho prostředí. Toxiny okolo vás ovlivňují vaše děti, vás, případně vaši plodnost a kojení.

EVG odhaduje, že většina z žen má stovky environmentálních kontaminantů ve svém těle. Další studie zjistily, že se děti rodí s chemickou zátěží, které obsahuje 300 toxických látek v jejich těle a mateřské mléko je plné environmentálních škodlivin.

Ftaláty a težké kovy

Skupina chemických látek, nazývaná ftaláty, jsou spojené se sníženou hladinou hormonů štítné žlázy, už u tříročních dívek. Ftaláty se nacházejí například v měkkých plastech jako jsou nádoby, nábytek, kuchyňské doplňky či podlahy.

Zjistilo se, že těžké kovy ohrožují nervový systém, ale způsobují také úzkost, nespavost, ADHD, autismus, alzheimer nebo stařeckou demenci. Můžeme se vyhnout většímu pojídání ryb, ale těžké kovy se vyskytují také například v zelenině.

Endokrinní disruptory, které jsou v plastech a pesticidech, ovlivňují vaše hormony, což vede k PCOS, onemocnění štítné žlázy, cukrovce nebo neplodnosti.

Více environmentální chemie také znamená více tuku. Respektive, čím více máte tuku, tím lépe se chemikálie udržují ve vašem těle. Toto můžete redukovat tím, že si budete udržovat určitou zdravou hmotnost, ale není to 100% řešení.

Všechno atypické, co nelze dobře řešit, například fibroidy, endometrióza, neplodnost, PCOS nebo předčasná menopauza, způsobují chemické látky okolo nás.

Začněte postupně

Doufám, že se nyní necítíte tak, že se rozpadá váš svět. Berte to tak, že teď máte tyto informace, můžete s tím něco dělat, je to finančně dostupné a každá z vás může udělat malý krok.

Každá jedna z vás může mít EKO domácnost, jde o to, že chcete žít zdravějším způsobem života a udělat další krok k tom, abyste se v šedesáti, sedmdesáti cítily dobře.

Je v pořádku dát si čas a začít dělat vše postupně. I já se zlepšuji postupně, není vše hned. Musíte taky dospět osobnostně a nebičujte se za něco, co jste neudělaly nebo udělaly jinak. Začněte tam, kde jste teď a pomalu. Pomalu budete ulevovat vašemu tělu od toho, co jste za poslední roky nastřádaly.

Řešení

V průběhu několika dní, dokážete odstranit mnoho toxinů z vašeho těla a velké množství z nich snížit. Proto se vážně vyplatí udělat pár kroků proto, abyste svému tělu odlehčily.

Jednu z prvních věcí, kterou můžete udělat je, zařadit více zelených potravin do svého jídelníčku a podpořit svoji funkci jater. Tímto bych začala.

Dalším bodem je pocení. Je to skvělá a přirozená cesta k odstranění toxinů. Pocení může probíhat buď v podobě sportu nebo sauny.

Dalším faktorem jsou květiny v domácnosti. Rostliny a zeleň, u vás doma, mají mnoho benefitů a jedním z nich je čistější ovzduší. Samozřejmě můžete taky zvolit čističku vzduchu.

Poté můžete také začít filtrovat svoji vodu. Filtrací vody z kohoutku se zbavíte dalších chemických látek. S tím úzce souvisí bio potraviny, které jsou v dnešní době cenově dostupné a mají mnoho benefitů.

Postupně poté můžete vyměňovat kosmetiku, kterou máte nyní doma za ecofriendly náhradu. Začněte s tím, co používáte nejčastěji. Například prvně aviváž, poté prostředky do koupelny a takto budete pokračovat.

Změnit můžete také samozřejmě kuchyňské prostředky, nábytek či hračky pro děti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.