Jak si na sebe udělat čas ?

Nemám na sebe čas, nemám čas na určité aktivity, nemám čas si zacvičit nebo číst knihu. Kdo z vás se v těchto větách poznává? Těmito výroky nedáváte pouze najevo, že nemáte čas na sebe, ale i to, že nejste samy pro sebe prioritou. Chcete podvědomě od ostatních, aby vás brali jako prioritu, například vaši partneři, děti, kolegové, ale vy samu sebe nedáváte na první místo.

Nejste sobecké

Toto se děje často ženám po porodu, které mají miminko a jejich priority se mění. Jde o přirozenou biologickou vlastnost ženy, kdy zkrátka upřednostňuje blaho svých potomků, než aby upřednostnila to své.

Však mnoho žen nedává samu sebe na první místo už předtím, než jsou vůbec těhotné nebo mají dítě. Je to kvůli tomu, že nás naše rodiče ani okolí neučí mít samu sebe jako prioritu. Věnovat se sama sobě se občas bere jako sobectví, však pojďme si toto tvrzení dnes vyvrátit a ukázat si, jak je důležité o sebe pečovat.

Ženské zdraví a jeho vliv na okolí

Když matka pohlíží na své zdraví, tak se zvyšuje kvalita života zbytku rodiny a okolí. Opačná situace má devastační dopad na mentalní ale i fyzické zdraví všech zmíněných.

Mnoho článku, knih a studií, se zabývá matkami, které jsou součástí určité komunity a zkoumají, jestli ženy hledí na své zdraví. Je potvrzené, že děti, které vyrůstají v rodině, kde je otec alkoholik, mají negativní zážitky z dětství a má to na ně neblahý vliv. Však když je matka alkoholička, děti to prožívají mnohem více a dopad na jejich život je až devastační.

Na tomto příkladu můžete krásně vidět, jak je důležité dbát na své zdraví. Jsme ženy, manželky, přítelkyně, matky, babičky, sestry a díky našemu mozku, který je odlišný od toho mužského, máme schopnost zalarmovat okolí ještě předtím, než se něco stane. To znamená, že máme přirozený instinkt, ale hlavně jsme více všímavé a chráníme své okolí.

Nastavte si hranice

Mnoho z žen se vymlouvá, že kvůli někomu jinému nemají čas na sebe. Většina ze situací jde změnit, a neměly byste se přesvědčovat o tom, že by to ostatní bez vás nezvládli, protože zvládli. Pokud se budete starat samy o sebe a dáte sebe na první místo, bude se tím inspirovat i vaše okolí, rodina, partner.

Nejde zde o to, že chcete někoho měnit, pouze ukazujete, že se o sebe staráte, máte zdravé hranice a povíte NE, když to tak cítíte. Nastavujete si pravidla podle sebe tak, abyste se zachovaly v plné síle. Protože samy dobře víte, že v sobě máte neuvěřitelnou sílu a moudrost, díky kterým vy a vaše domácnost prosperuje.

Nebuďte tvrdohlavé, nevštěpujte si, že nemáte čas a že je toho mnoho. Zkrátka jednejte tak, jak vám říkají vaše pocity a emoce.

Pokud vám záleží na sobě a na vašem okolí, tak je na místě začít se starat a pečovat o sebe.

Svět a jeho přístup k ženskému zdraví

Zdraví žen je velmi důležité a ohledně tohoto tématu by byla zapotřebí větší osvěta. Abych vám ukázala, jak moc důležité ženské zdraví je, zmíním zde určitá fakta, která vám přiblíží jádro problému.

Všeobecně víme, že reprodukční a ženské zdraví žen je historicky nedostatečně řešené. To, co se dozvídáte u Bagniari, jak ze článků nebo z podcastů, není norma ve většinovém světě. Mnoho žen nemá přístup k těmto informacím a tyto informace, které se zde dozvídáte, jsou tady velmi krátkou dobu. Takže vše, co se zde dozvídáte o ženském zdraví může pomoct například i vašim matkám a můžete jim pomoc zkvalitnit jejich život.

1,5 miliardy žen nemá přístup k adekvátní doktorské péči a to se bavíme pouze o rozvinutějších státech světa.

Dalším faktem je, že se poslední dobou v evropských státech řeší zákaz potratů, což znamená, že se reguluje naše reprodukční schopnost. U Bagniari na instragramu https://www.instagram.com/bagniari/?hl=cs , se toto téma už řešilo. Mnoho žen nebo spíše dívek bylo znásilněných, je jim třináct, šestnáct let a nemají možnost se dítěte vzdát. Takže se jedná o ženy, které jsou například neplnoleté, mají trauma a nejsou stabilní. Stát je nepodpoří, protože je zákaz potratů a dívka, která žije ve špatných životních podmínkách, si dítě musí nechat. Jsou to zkrátka ženy, které nejsou dobrovolně těhotné a přijde mi nevhodné, abychom my nebo stát, rozhodovali o tom, jak ony naloží se svým potomkem.

Výzkumy na prenatální život ukazují, že dítě v našem břiše vnímá vše. Toto období je veice zásadní, protože dítě si je vědomo toho, že se například s někým hádate, že se necítíte dobře nebo si procházíte těžkým obdobím. Má na něho vliv jestli kouříte, berete drogy nebo užíváte alkohol, toto vše patří do jednoho tématu a tím je volba potratu.

Ve Velké Británii se prováděl výzkum, který odhalil, že 1 ze 4 žen nerozumí svému menstruačnímu cyklu. A 1 z 6 žen, si myslela, že menopauza je pouze absence cyklu a nevěděly, jak se mění jejich tělo.

Do 90. let minulého století, byla většina studií, na ženské zdraví, prováděna bez účasti žen, proto máme nedostatek informací o ženském zdraví.

Na závěr také připomenu, že moderní medicína nemá stále dostatek informací o léčbě žen a má neadekvátní starostlivost vůči pohlaví.

Situace se nezmění kvůli nám, těm, kteří se zabývají ženským zdravím. Situaci změníte vy samy, když bude samy sebe dávat na první místo a budete o sebe pečovat. Každý jeden malý hlas přispívá ke zkvalitnění ženského zdraví.

Nikdo jiný neupřednostní vás před sebou. Neočekávejte, že to udělá váš manžel, partner či dítě. Pokud nezačnete u samy sebe, nikdo jiný s tím nezačne jen tak.

Žijte cyklicky

První věc, kterou můžete udělat, je přistupovat k sobě a ke svému času cyklicky. Je to hlavně z toho důvodu, že rozvrhnete své síly, plán a energii na celý menstruační cyklus. Každá z vás má individuální cyklus, na základě kterého byste k sobě měly přistupovat. Musíte pochopit, že vaše tělo hlavně před menstruací a během menstruace potřebuje více klidu a ticha. Po menstruaci a během vaší ovulace jste naopak aktivnější a máte více energie, takto k vašim aktivitám musíte i přistupovat.

Pokud se budete hnát stále dopředu, vaše tělo vám to vrátí. Nebude se cítit dobře. Díky tomu, že budete žít cyklicky a budete si na sebe dělat čas, toto pomine.

Nemusíte jet 24/7 denně, celý rok a každý den dělat vše na výkon. Ani mužům tento systém nefunguje, natož nám ženám. Takže myslete na to, že nejste stroj a poslouchejte své tělo.

K tomuto vám pomohou naše kartičky https://www.bagniaristore.cz/psc/ nebo naše členství. Díky kartičkám a členství pochopíte svůj cyklus, nebudete na to sama a budete mít vědecky podložené informace, které vám pomohou najít i malou chvíli ve vašem dni, kdy si na sebe uděláte čas.

Ukliďte po sobě

Druhá věc je „čistka“. To znamená, že si uděláte výpis aktivit, kterým se věnujete. Vypište si věci, kterou vám berou čas, věci, které způsobují, že nemáte čas na samu sebe. Nehodnoťte, co tam napíšete, je to pouze vaše věc, ale napište tam vše. Následně si projděte tyto aktivity a dejte k nim smajlíka. Usměvavý smajlík k aktivitám, které vám dávají energii a smysl. Smutný smajlík dejte k aktivitám, které vám tu sílu berou. Projděte si tento seznam a všiměte si, jací smajlící mají převahu. Pokud máte u určitých aktivit smutného smajlíka, zamyslete se, jestli tato aktivita nejde změnit, jestli ji nemůže dělat někdo jiný nebo ji vypusťte úplně. Schválně zhodnoťte, co vše je nepotřebné a kam byste místo určité aktivity daly samu sebe.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.