Co by ženy měly vědět o PCOS?

Dnes nás bude zajímat syndrom polycystických ovarií a řekneme si vše, co byste o něm měly vědět. Informace, které se dnes dozvíte, vám pomohou k lepšímu pochopení PCOS a ukážou vám, že váš život nekončí, s touto diagnózou.

Co je to PCOS?

Syndrom polycystických ovarií je skupina symptomů, nejedná se tedy o jeden problém, který vás trápí, ale o jejich soubor.

Mezi symptomy se řadí například silná menstruace, dlouhé fáze krvácení, nadměrná bolest v období ovulace, vysoká hladina androgenů v těle, případně si všímáte doprovodných znaků, jako je akné nebo inzulínová rezistence. Je těžké definovat, jestli dřív nastal problém polycystických ovarií nebo jeden ze symptomů zapříčinil PCOS.

Diagnostika syndromu polycystických ovarií

Diagnostika PCOS probíhá několika způsoby. Jeden z prvních způsobů je ultrazvuk, kde ale často nastává chybné diagnostikování. Je to například v případě, že jste vysadily hormonální antikoncepci, a je zcela přirozené, že jsou vaše vaječníky jiné, ale gynekolog si tento fakt neuvědomuje.

Dále může nastat situace, kdy vám gynekolog sdělí, že máte PCOS, protože zažíváte bolesti. Však u syndromu polycystických ovarií bolest nenastává. Syndrom polycystických ovarií neznamená, že máte v těle cysty, které by vám mohly prasknout a ohrožovat váš život. PCOS je metabolický problém, který se děje uvnitř vás. Cysty tedy bolest ve vašem těle způsobí, PCOS však nikoli.

Kritéria pro diagnostiku PCOS

Existuje mnoho kriterií na diagnostiku syndromu polycystických ovarií. Organizace AE-PCOS stanovuje PCOS jako poruchu vaječníků se zjišteným hyperandrogenismem (zvýšená příromnost mužských hormonů) a s přítomností symptomů hirsutismu (zvýšený růst pigmentových chloupků).

Podle The Rotterdam Criteria for Diagnosing PCOS, je syndrom polycystických ovarií definován jinak. Rotterdamská kritéria mluví o PCOS jako o narušení ovulace či ztrátě ovulace s biochemickým hyperandrogenismem a nálezem na UZ. Kritéria jsou tedy stejná jako u organizace AE-PCOS, ale nastavá rozdíl v tom, že dle rotterdamských kritérií, vás mohou trápit pouze dva symptomy a už máte diagnostikované PCOS.

Problém nastává v tom, že podle rotterdamských kritérií máte diagnózu, která ale nemusí odpovídat realitě, protože můžete trpět například hypotalamickou amenoreou nebo můžete být po vysazení hormonální antikoncepce, kdy jsou vaše vaječníky přirozeně jiné.

Syndrom polycystických ovarií znamená, že máte zvýšené androgeny v těle, takže podle mého, bychom se měly všechny řídit dle kritérií AE-PCOS, které zohlední všechny vaše symptomy.

Jak vznikají polycystické vaječníky?

Existují 4 druhy polycystických ovárií. Jedny vznikají právě po zmíněném vysazení hormonální antikoncepce. Je to z toho důvodu, že antikoncepce utlumuje vaše přirozené androgeny, které se po vysazení zvýší. V této situaci bych vám doporučila počkat na to, až se vaše přirozené hormony dostanou do rovnováhy.

Další druh vzniká při užívání určitých léků. Jedná se o medikamenty, které zvyšují vaše androgeny. V ordinaci vašeho lékaře dostanete léky, případně antikoncepci, které vám ale z větší části nepomohou. Jediná složka těchto léků, která by vám mohla zčásti pomoci, je metformin, protože se tato látka používá u lidí s inzulínovou rezistencí. Zjistěte si tedy, jak jste na tom geneticky, jak jste na tom s krevními testy, a až poté začněte řešit vaše problémy.

Poté se bavíme o takzvaném infekčním PCOS, což znamená, že se ve vašem těle vyskytuje infekce. Infekční PCOS má doprovodné znaky, jako je špatné trávení, crohnova choroba, bolest kloubů, únava, exém nebo chronická bolest hlavy.

A posledním druhem je adrenální PCOS. Což znamená, že máte normální hladiny androgenů, ale máte zvýšené adrenalní androgeny, jako je DHEAS (dehydroepiandrosteron sulfát). Znamená to, že hůře zvládáte stres, v dětství jste zažily trauma nebo jste zažily něco, co způsobuje, že vaše adrenální žlázy jedou na plné obrátky a vám se zvyšuje androgen DHEAS.

PCOS vs PCO

PCO jsou polycystické vaječníky a jedná se o nejčastější diagnostiku u žen. Díky ultrazvuku se zjistí abnormální vývoj folikulů ve větším počtu, které mohou tvořit i útvar.

Rozdíl mezi PCO a PCOS je v tom, že PCOS je syndrom polycystických ovarií, což znamená, že je to soubor příznaků, který vzniká při metabolickém problému, kdy cysty nemusí být ani přítomny, za to PCO jsou polycystické vaječníky, které mají abnormální vývoj a jsou zaznamenané na ultrazvuku.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.