Téma bolestivého sexu je velmi tabuizované. Proto jsem se rozhodla otevřít toto téma a zvýšit povědomí o bolestivém pohlavním styku. Dnešní článek bude hlavně o tom, proč vzniká bolest, jak je častá, co za bolestí stojí a jaké je řešení.
Začala bych tím, že bolest během sexu není normální. Mnoho žen nepřizná, že je pro ně pohlavní styk nepříjemný.
Všeobecná data nám říkají, že tři ze čtyř žen, zažívají bolest při pohlavním styku, v oblasti pánevního dna. Důvodů, proč se to děje, je spousta. Velký vliv na stav, pánevního dna, má doba, v které nyní žijeme. Velmi dlouho sedíme, máme méně pohybu, jsme pohlcené stresem nebo máme extrémní výdej energie.
Jestli se nacházíte v situaci, kdy bolest není pravidelná a přijde sem tam, je to pravděpodobně z toho důvodu, že nerespektujete svůj menstruační cyklus. Kvůli tomu není pánevní dno dostatečně uvolněné a tím pádem nedochází ani k spravné sekreci cervikálního hlenu. Ženy, které mají absenci menstruačního cyklu, často zažívají pocit sucha a jejich libido je velmi nízké.
Libido bude samozřejmě nejvyšší v období ovulace. Ovulace je čas, kdy se vaše tělo chce reprodukovat, proto je převážná část žen, v tomto období, sexuálně aktivnější. Po ovulaci může nastat pocit sucha a i chuť k sexu může opadnout.
Dalším důvodem, bolestivého sexu, je krátká předehra a nedostatečné uvolnění pánevního dna, před pohlavním stykem. V této situace je důležitá komunikace mezi partnerem a partnerkou. Sedněte si společně a proberte, jak byste mohli předejít bolesti během sexu.
Mnoho žen může být pod nátlakem, který pramení z okolního světa. Může se jednat o práci, kariéru či rodinné problémy a žena zkrátka nemá chuť k sexu či jakékoli jiné intimitě. Dochází tedy k tomu, že libido je nízké a přichází bolest, protože se žena nedokáže dostatečně uvolnit a není přítomna postačující lubrikace.
Sexuální aktivita je ovlivněna tím, jak žijete, jakou máte menstruaci či jestli je vůbec přítomna, dále hladinou estrogenu v těle, protože pokud nedochází k dostatečné lubrikaci, může za to nízká hladina estrogenu. Vaginální suchost se vyskytuje samozřejmě i v menopauze a už žen, které mají absenci menstruačního cyklu.
Předtím než začnete hledat určitý problém ve svém těle, podívejte se na to, jak aktuálně žijete. Jak už jsem zmiňovala, jestli se vaše tělo cítí v nebezpečí, v nepohodě nebo napětí, vzrušení nepřijde.
Bolest s fyzickým podtónem, se projevuje bolestí vnějších orgánů, v oblasti vulvy. To znamená, že už vstup do vagíny či dotyk, je bolestivý. Druhou možností, je bolest při hluboké penetraci, která je odrazem toho, co se děje ve vniřním těle.
Pokud se bavíme o bolesti vnějších orgánů, může se jednat o vaginismus (mimovolné křečovité sevření svalstva pánevního dna), vulvodynii (nevysvětlitelná bolest v oblasti genitálu, která znemožňuje ženě pohlavní styk) nebo o vestibulodynii (bolest způsobená tlakem na vstupu do pochvy). O těchto problémech se velmi málo hovoří a je vhodné je řešit se svým fyzioterapem či gynekologem.
Do druhé kategorie řadíme bolest při hluboké penetraci. Hluboká penetrace v jednoduchosti znamená klasický pohlavní styk, kdy se mužské orgány spojují s ženskými. Nejčastějšími důvody této bolesti, jsou gynekologické problémy, jako endometrióza, adenomyóza, záněty páveního dna, dysfunkce pánevního dna, benigní tumory dělohy, prolapsy, cysty, PCOS nebo záněty močového měchýře.
Bolest může nastat i u žen, které mají velmi mnoho stresu, trauma, zkušenost s neužíváním nebo mají za sebou těžké dětství.
Vždy je vhodné najít odborníka, který vám vysvětlí, co se ve vašem těle děje a jaká jsou možná řešení či léčba. Začněte hledat a nebuďte ticho. Rozhodně je zapotřebí vše komunikovat se svým partnerem a nastavit si hranice tak, aby vám to obou vyhovovalo.
Bolestivý styk se může objevit i během těhotenství, protože se mění vaše biomechanika, která se přizpůsobuje vývoji plodu.
Ne pouze v období šestinedělí, ale i po něm, můžete zažívat bolest při sexu. Vaše tělo je v tu chvíli vyčerpané, máte nízké hladiny hormonů, kojíte, staráte se o dítě. To vše hraje roli v tom, jak bude probíhat intimní život s vaším partnerem. Po těhotenství mají vaše hormony přirozeně nízkou hladinu a to je důvodem, proč nastává vaginální suchost nebo nemáte chuť k sexu.
Pokud jste v situaci, že vaše libido je nízké, bolí vás pohlavní styk nebo nemáte zkrátka chuť, nevyčítejte si to. Dejte svému tělu čas a prostor, řešte problémy s vhodnými odborníky, komunikujte se svým partnerem, ale nebičujte se za to, že to necítíte tak, jak ostatní nebo váš partner.
Bolestivý pohlavní styk neboli dyspareunie, je téma, které fyzioterapie v dnešní době více řeší. Zaměřuje se především na pánevní dno, svaly, které se okolo pánevního dna vyskytují, svěrač, hráz nebo na hormonální stav ženy.
Ženy po porodu jsou na tom velmi podobně s hormony, jako ženy v menopauze. Jejich estrogen má nízkou hladinu, tím pádem je sliznice lehká, citlivá a křehká. Při nastřihnutí hráze při porodu, vznikne hypertonus, který není pouze v povrchových strukturách, ale i v hlubších vrstvách pánevního dna. Díky fyzioterapii nebo pak, případně gynekologii, s tímto faktem můžete pracovat a ulevit svému tělu.
Fyzioterapie vám prozradí, jestli se jedná o problémy s pánevním dnem, se svaly okolo páveního dna nebo o kyčel. Specializované fyzio se zaměřuje také na postzánětlivé stavy, špatnou diagnózu od lékaře nebo na následky znásilnění.
Není pouze jeden přístup, jak váš problém řešit. Fyzioterapie vám pomůže uvolnit svaly, dokáže pracovat s jizvou, která vznikla v průběhu života či při po porodu, pomůže mobilizovat a uvolnit měkké tkáně.
Doporučuji vyhledat tento způsob řešení při vašich potížích, protože v praxi vidím, kolika ženám to pomohlo. Obecně hledejte odborníky, na váš individuální problém a nechte si pomoct, protože bolest při pohlavním styku, není normální.
V určitých případech vám mohou pomoci i napářky, které najdete na našem e-shopu https://www.bagniaristore.cz/znacka/naparky-cz/. Nebo také kroužky OHNUT https://www.bagniaristore.cz/ohnut-krouzky/, které zpříjemní vaše intimní chvíle.
Z podcastu #134