Proč mají ženy vysoký prolaktin, i když nekojí nebo nejsou těhotné? Co se děje v ženském těle? Jak se narušuje ovulace a proces celkové menstruace? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Vysoký prolaktin neboli hyperprolaktinémie, je stav, charakaterizovaný zvýšenou hodnotou prolaktinu v krvi. Pokud nejste těhotné nebo nekojíte, tak byste vysoký prolaktin mít neměly. Vysoká hladina prolaktinu není stav, který by ohrožoval váš život, ale ukazuje na zdravotní problém nebo ho může sám způsobit.
Najčastějšími indikátory, vysokých hodnot prolaktinu, jsou změny v menstruačních cyklech, snížené libido, ztráta ovulace, případně nejsou ženy schopné otěhotnět.
Abychom potvrdily nízké hladiny prolaktinu v našem těle, musíme si zajít na hormonální testy k našemu gynekologovi. První příznaky můžeme však vypozorovat samy na sobě. Jedná se o zmíněnou ztrátu ovulace, zkrácení či vymizení vašich cyklů nebo mohou nastat velmi silné předmenstruační stavy a dochází k tomu, že tělo nemá dostatek progesteronu ani estrogenu.
Nedoporučuje se chodit na hormonální testy, jestliže nepozorujete vaše menstruační cykly a nemáte o nich přehled. Je to z toho důvodu, že nevíte, jak se chová váš bazalní metabolismus, nevíte jaký máte cervikální hlen či jakou máte intenzitu menstruace. Může dojít následně k tomu, že přijdete k lékaři v nespravnou dobu vašeho cyklu a vy poté z výsledků nebudete nic vědět a nepochopíte celý kontext, protože neznáte svoji menstruaci.
Prolaktin by se měl testovat na začátku vašeho cyklu, což znamená třetí, čtvrtý den menstruace. Není vhodné měřit prolaktin v druhé fázi cyklu, protože je v tuto dobu prolaktin přirozeně vyšší.
V čase testování, byste měly být klidné a uvolněné. Když přijdete vystresované nebo po náročném víkendu či zkoušce, hodnoty prolaktinu pak přirozeně vystoupají. Vliv na testování může mít i stimulace dělohy, proto se nedoporučuje, v den testování, provozovat pohlavní styk.
Prolaktin je hormon, který podporuje růst prsních žláz a produkci samotného mléka. Zabraňuje v době těhotenství a kojení vzniku ovulace, která v tomto období není žádoucí. Fylozofická hyperprolaktinémie v čase kojení a těhotenství je přirozeným procesem vašeho těla.
Pojďme si ale nyní říct důvody, které nastávají u žen, které nejsou těhotné a nekojí.
Důvodů je hned několik, však nejčastějším, který trápí většinu žen, je stres. I když si možná myslíte, že nezažíváte chronický stres, vaše tělo to cítí jinak. Subjektivně můžete zhodnotit jak vám je, můžete si myslet, že vše zvládáte, ale realita je jiná. Proto se zamyslete, jestli na sebe moc netlačíte, netrpíte perfekcionismem nebo nechcete být stoprocentní ve všem, co děláte.
Mezi chronický stres patří například trauma, které jste mohly prožít už před delší dobou. Můžete se nacházet v toxickém vztahu, pracujete s dětmi, máte špatné vztahy v rodině nebo se svým partnerem. To vše ovlivňuje váš život, a i když to možná necítíte, jste vystaveni stresu, který má vliv na vaše zdraví.
Zamyslete se nad tím, jak zabránit stresovým situacím nebo obecně vzniku chronického stresu ve vašem životě. Anovulace či amenorea (chybějící menstruace), je indikátor, který vám říká, že vaše tělo není v bezpečí a tím pádem nejste ani schopny reprodukce.
Další příčinou vysokého prolaktinu je nález na hypofýze. Nálezem na hypofýze může být cokoli, co ji utlačuje. Dochází k tomu, že se prolaktin nadměrně vytváří ve vašem těle, díky mechanické síle, která tlačí na hypofýzu. V tomto případě by vás měl váš gynekolog poslat na vyšetření jako je magnetická rezonance nebo ultrazvuk a následně řešit, jak odstranit daný nález.
Léky, které užíváte také ovlivňují vaši produkci prolaktinu. Převážně se jedná o léky jako jsou antidepresiva, psychofarmaka nebo léky na vysoký tlak.
Medikamenty mají vliv i na orgány, jako jsou ledviny, štítná žláza nebo játra. Štítná žláza má vliv na to, jaké máte hodnoty estrogenu a jaké jsou vaše menstruační a ovulační cykly. Je proto vhodné zjistit, jak na tom vaše štítná žláza je a jak jsou na tom její hormony.
Je nutné ještě připomenou, že na vysoké hodnoty prolaktinu má vliv i větší příjem alkoholu, nevhodná doba měření hladiny prolaktinu, nedostatečná energetická dostupnost či samotná amenorea.
Jak už jsem zmiňovala, tak nejlepší pro snížení hladiny prolaktinu, je péče o samu sebe.
Samozřejmě, když se nacházíte v situaci, kdy máte například zmíněný nález na hypofýze, řeší se to odstraněním či případně medikamenty.
Co ale pro sebe můžete udělat vy sama je odbourat chronický stres z vašeho života, věnovat se sama sobě, sledovat své menstruační cykly, dostatečně jíst a být emočně a fyzicky stabilní.
Kartičky, „přeprogramuj svůj cyklus“, tu nezmiňuji poprvé. Právě tato pomůcka, kterou najdete na našem e-shopu https://www.bagniaristore.cz/psc/, vám pomůže poznat váš cyklus, pomůže vám mít ráda samu sebe takovou jakou jste a hlavně vám odhalí cestu k tomu, jak brát menstruaci jako dar.
Na kartičky navazuje naše členství, které vás naučí zvýšit povědomí o vašem cyklu. Poskytne vám edukaci o tom, jak prakticky žít s různými fázemi cyklu, jak pracovat se stresem, jak zkombinovat práci se svým cyklickým životem, jak předejít vyhoření a mnoho dalšího.