Si to, čo ješ

„Než začnete niekoho liečiť, spýtajte sa ho, či sa vzdá vecí, kvôli ktorým je chorý.“ Hippocrates

Ja síce lekár nie som, ale verím, že strava je zdrojom zdravia ale aj choroby. O tom sa presviedčam denne nie len sama na sebe a okolí, ale aj na mojich klientoch. Je super jesť podľa „potreby“ všeobecne stanovených rovníc, ktoré sú stále iba rovnicami a nie ľudským telom. Nechcem sa priklánať, že kalórie sú mýtus, je mi to úprimne jedno, dôležitejšie je pre mňa či ten klient je skutočne zdravý.

Katy, ale ja chudnem. Takže to funguje a som zdravá.

To, ako človek vyzerá nie je vždy ukazateľ zdravia. Percento tuku, hmotnosť, veľkosť oblečenia, váhová kategória či tváre sociálnych sietí sú len médiom, ktoré určuje spoločnosť aký máme byť. Nezohľadujú nič čo sa týka teba osobne. Výška, pohlavie a vek? Na začiatok sú to prínosné data. O zdraví vedia ale nič.

Prečo ale tento článok začínam takým citátom? Pretože by som sa chcela zamerať na niečo oveľa podstatnejšie než to, akú hmotnosť či veľkosť oblečenia je „vhodné“ mať a tým pracovať na cestu k problémom. Zdravie. Vieš ako vôbec vyzerá? Pamätáš si ten pocit? To nie sú fľaky na pokožke, opar, hnačka, horúčky, záder na nechte, slabá imunita a ten zoznam by mohol pokračovať. To v jednoduchosti nie je stav tela, kedy sa psychicky či fyzicky necítiš plný energie, ba naopak ťa niečo trápi. A je jedno či v hlave, na koži či v žalúdku. Často (ak nie vždy) zdrojom akéhokoľvek stavu „ne-zdravia“ je stav tvojho tráviaceho systému. Nedostatok žalúdočnej kyseliny, nafúknutie, kŕče, zápcha alebo alergická reakcia. To mi nepríde ako normálny stav, pri ktorom si treba dať liek a utlmiť to. „Haló, rozprávam na teba“ – tvoje telo. Zatváraš mu takto svoje „ústa“. A vieš sám dobre aké to je, keď v sebe dusíš názory, emócie alebo čokoľvek čo je potrebné povedať. Telo pošle ďalšie a ďalšie signály a ty si myslíš, že to máš po mamke, babičke, veď to ma dnes každý, je to moderná choroba,…

Vždy sa pozri najprv do seba

A to je jedno či máš fyzický alebo psychický problém. Tam to ale začína, vnútri teba. Make up, maste, lieky alebo oblečenie to nevyriešia, možno dočasne. Do tej doby, kým to už nezakryješ a snaď nebude neskoro. Namýšľať si ale symptómy a „umierať“ podľa doktora googla je tiež extrém a rozhodne sa poraď s niekym kompetetným. Ak to nevyrieši, hľadaj ďalej.

Zdrojom väčšiny ochorení je problém s gasrointestinálnym traktom- tvoje trávenie. Môžeš si sledovať reakcie po jedle, aké kombinácie jedla sú pre teba nevhodné, množstvo na jednu porciu, akú máš stolicu (áno sme v 21. storočí ale stale sme „len“ organizmus), urobiť si krvné testy, sledovať zmeny na tele a neustále pátrať a tak si vyriešiť svoj problém. 

Čo mám teda zmeniť?

To, čo dávaš do seba. Od jedla, tekutín, cez emócie, stres a psychický stav. 
V jednodnoduchosti je krása. Jedz nebaléné, nespracované a čo najkvalitnejšie potraviny. To nie je biely rožok, ano chleba. To je (ideálne lokálne) ovocie a zelenina, mäso, vajíčka a mliečne výrobky od farmára, kvalitné oriešky a semienka. Pi čistú a nezávadnu vodu (už sa nepsoliehajte, že SR alebo CR máme čistú vodu, filtrujte), ak kávu tak kvalitnú a nie instatnú, čaje bylinkové (vrecúško s tým nemá nič spoločné). Snaž sa aby takáto strava tvorila tvoj jedálniček aspoň z 80%. Tých zvyšných 20 % telo zvládne a časom pochopíš, že ani tých 20% ti nestojí za to, pretože na nás vplýva toľko škodlivín, že ani nevieš, či to je len 20 alebo viac % aj keď konzumuješ kvalitnú stravu (zdroj pokiaľ nemáš z vlastných rúk tak nikdy i nemôžeš byť istý). 
„Stres má dnes každý predsa. Takže s tým nič neurobím.“ Naozaj? Nájdi si svoj spôsob ako ho eliminovať. Plánovaním, zapisovaním, meditovaním, dlhším spánkom, kvalitnou stravou, pohybomv prirode a na vzduchu, cvičením, ktoré ťa posilní a nie zničí a podobne. 
Psychický stav je dosť založený na sile vôle a pohľade na seba. Ak si v tom slabý, začni trénovať. Deštuktívne pocity, myšlienky, či pesimizmus nikam nevedú. Ani k peniazom ak ti ide o ne viac, než o seba.

Základné piliere zdravia som spomenula, ale môžete si podporiť (nie nahradiť) silu stravy aj doplnkami stravy, ktoré sú na prírodnej báze.

Naša zdravotná starostlivosť bude možno lepšia v tom, že potom ako urobíš týchto pár základných zmien, nebudú mať doktori zbytočných pacientov a budú riešiť problémy, ktoré stravou nevyriešiš ako sú autonehody, genetické záležitosti, geriatria, pôrody či pravidelné kontroly.

To by si musel začať ale sebou.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.