Čo hovoria štúdie na zelené superpotraviny?

Ak dobre sleduješ moje príspevky na instagrame, tak ti je jasné, že táto téma mi niečo hovorí. Vzala som kritické myslenie, články a hlavne ten čas. A bokom pozitívne účinky, dobré recenzie, chuť, placebo a všetko možné. Proste napíšem ako som zistila a budem rada za ohlasy, kritiku a ďalšie znalosti pre doplnenie! (prosím hejterské neznalosti si povedz doma pred zrkadlom)


Pod pojmom zelené superpotravinynenájdeme jednotnú definíciu, ale ktokoľvek kto pričuchol k alternatívnej strave a e-shopom, ktoré priam sršia „vedeckými“ podkladmi k tvojmu zdraviu, tuší o čom je reč. Povedzme, že zelenými superpotravinamitohto článku budúspirulina, chlorella a zelený jačmeň.

Na mnohých blogoch, stránkach o zdravej výžive, alternatívnej výžive a pod. sa dozvieme toľké múdra o jačmeni, chlorelle alebo spirulíne. Keď dočítaš jeden z týchto zdrojov, ver mi chceš si to kúpiť ak trochu myslíš na svoje zdravie alebo chceš byť „super-človek“. Asi to bude „choroba“ z povolania, ale úprimne ma zaujíma odkiaľ tieto informácie majú. Sú to relevantné zdroje, overené štúdie, platné štúdie, či podplatení vedci spoločnosťami, alebo výroky vegánov a vegetariánov (nemám nič proti tomuto stravovaniu, ale povedzme si pravdu, vedia byť až extrémne ortodoxný vo svojom smere)?

Čo nám sľubujú?

-posilnenie imunitného systému
-podporuje detoxikáciu

-urýchľujú metabolizmus

-podpora regenerácie buniek

-liečia zápaly

-znižuje sa hladina cholesterolu

-zmierňujú stres

-zlepšujú spánok

-zlepšujú trávenie

-udržujú zásadité pH

Je toho viac než dosť a je to všetko krásne, ale čo ma štve najviac, že si nedajú námahu tam priložiť zdroje. Vlastne čokoľvek nemá zdroje je pre mňa skôr „bulvár“ než niečo relevantné. Túto kritiku ma naučila škola, ale neboj aj ja som tomu kedy všetkému hneď verila.

Paradoxom týchto účinkov ale zostávajú nežiadúce účinky, ako sú tráviace problémy, bolesť hlavy, nespavosť alebo podráždenie pokožky. Rizikamipri týchto rias je kontaminácia toxickými látkami (ťažké kovy z vody, kde rastie), spirulina nie je vhodná pri fenylketonurii nakoľko obsahuje aminokyselinu fynylalanin a chlorella pre svoj obsah vitamínu K zvyšuje zrážanlivosť krvi, čo pri užívaní warfarínu znižuje účinnosť lieku.

Ale veď to sama piješ.“

Áno, takže sa na to pozrime z moje strany.

Ja osobne som sa k tomu dostala od známych a nejak sme to začali doma všetci používať. Nejak asi v zmysle, že to prospieva zdraviu, veď to poznáte aké to je doma. Nikdy som (našťastie) netrpela nejakým ochorením, ktoré by mi vďaka týmto zelenáčom pomohlo k lepšiemu zdravotnému stavu. A to som účinkov a pozitívnych ohlasov počula nespočetne, aj z domu. Dokonca extrém jednej pani, ktorá mala problémy so zubami a po pití mladého jačmeňa ich má „ok“ a zubárka vraj sama nechápala.

Osobne pijem mladý jačmeň už 6 rok ráno alebo po tréningu. Osvieži ma a zostalo mi to aj z obdobia rastlinnej stravy. Chlorofyl je dôvod prečo to pijem, ale o ňom neskôr.

Tak sa na tie zelené „potvorky“ pozrime

Spirulina

Výskumy ohľadom užívania tejto modrozelenej riasy väčšinou nepíšu o významných účinkoch na ľudské zdravie. Avšak pár sa ich našlo ako štúdie, kde sa preukázali znížené triglyceridy u ľudí s metabolickým syndrómom (diabetes, nadváha), efektívne zníženie alergií a dráždenie dýchacích ciest, zníženie systolického a diastolického tlaku u nehypertonických jedincov, vyliečenie rakovinových lézií o 44% (avšak používali sa aj medikamenty) a zníženie tuku v pečeni po 3 mesiacoch užívania spiruliny.

 Myslíš si, ale opak je pravdou

Čo sa ale týka spirulíny tak nenájdete stránku, kde sa nehovorí o kvalitnom zdroji vitamínu B12 pre vegetariánov a veganov. Pravdu o B12 majú, ale iba čiastočnú. Žiadny rastlinný zdroj sa zatiaľ nepreukázal ako dostatočný zdroj, ktorý by tento vitamín nahradil. Je to totiž iba pseudovitamín, ktorý je inaktívny v organizme.

Alebo predsa?

Konzumácia čučoriedok, špenátu alebo spiruliny u potkanov obmezovala ischemické poškodenie mozgu.

Strava obohatená spirulinou vykazovala neuroprotektívne pôsobenie u potkanov s modelom Parkinsonovej choroby.
Spirulína má aj protektívne účinky po navodenom genetickom poškodení cyklofosfamidom  u myší.

Štúdia u netrénovanyých ľudí naznačuje, že preventívna suplementácia spirulínou obmedzuje poškodenie ksoterného svalstva a pravdepoobne i posúva nástup vyčerpania pri cvičení

Chlorella

U chlorelly (tiež modrozelená riasa) bolo zistených ešte menej účinkov na ľudské telo. Nepreukázalo sa žiadne zlepšenie pri poškodenej DNA, redukcii tuku, srdečného tepu, či  zníženie hmotnosti. Mierne pozitívny vplyvy sa preukázal pri znížení risku anémie, proteinurie u tehotných žien, zvýšeného krvného tlaku a zlepšenie imunity.

 Ani chlorella…

American cancer society ale nepotvrdzuje chlorellu ako prevenciu alebo terapiu proti rakovine.
Ohľadom B12 sa tak ako u spirulíny ani u chlorelly nemôže hovoriť o kvalitnom zdroji B12.

Aminokyselina tryptofan, ktorá je bohato obsiahnutá v chlorelle? Áno, je tam, ale povedzme že denná dávka chlorelly (3g- 15 tabletiek-35mg tryptofanu) oproti 9g nepražených tekvicových semienok je drahšia asi tak 5 násobne?
Chlorella má antioxidačné účinky a obsahuj oxidant 2“-O-GIV (2“-O-glykozylizovitexin), avšak zas, aj ked je tento antioxidant silnejší než vitamín E, je kopec lepších a dostupnejších zdrojov. Navyše vitamín E je rovnao dôležitý aj ked’je možno „slabší“. Príkladom dalšich schopnejších antioxidantov sú kurkumin (kurkuma), gingerol (zázvor) alebo polyferoly (hrozno) asi tak o 200 x silnejšie.
Vápnik v chlorelle taktiež nájdeme, znovu sa ale prikláňam k lacnejším zdrojom než je chlorella. Vitamín C je síce v chlorele viac zastúpený než napríklad v pomaranči, ale 100g chlorelly nezjeme oproti hmotnosti koľko naopak pomaranču.
Betakarotén z chlorelly, no vieš ako, už len 50 g mrkvy ma v sebe viac betakaroténu než tie 3g chlorelly denne.

Ale aby som chlorellu stále neposielala… máme aj nejaké pozitívne účinky.

Dajme jej šancu

Metylortuť prijímame z kontaminvaných rýb a mäsa a chlorella práve bola spojená s pozitívnymi účinkami jej odstránenia z tela močom (ale štúdia bola na myšiach). Zheijang University SCIENCE B – Biome- dicine & Biotechnology preukázala chemoprotektívne účinky chlorelly na potkanoch. Humánna štúdia publikovaná v Clinical and Experimental Hypertension sledovala 12 týždňov pôsobenie chlorelly na vysoký krvný tlak a výsledky vyšli v prospech chlorelly, ktorá znížila krvný tlak .

Jačmeň

Jačmeň už modrozelená riasa nie je. Je to zelená tráva s množstvom vitamínov a minerálnych látok. Zdravotné benefity zeleného jačmeňa podľa viacerých zdrojov zahŕňa zlepšenie ulceratívne kolitídy (zápal sliznice hrubého čreva a konečníka), jačmeň ako prevenciu a liečbu rakoviny, posilnenie imunitného systému, regeneruje bunky a tkanivá v tele, zbavuje tela voľných radikálov a celkovo zabezpečuje homeostázu v tele. Štúdia na myšiach preukázala antidepresívne účinky jačmena.

Neznie to všetko tak skvele?Ďalší prameň života!Čo jeden, rovno tri. Treba však hľadieť na to, že väčšina týchto výskumov sa robila na potkanoch, myšiach a málo z nich na ľuďoch. Niektoré z nich (trebárs na tému rakovina) sú štúdie, počas ktorých sa prijímali aj iné lieky k liečbe. Hrá svoju rolu aj placebo efekt, nech už brali aj samotnú podávanú látku. U nadváhy by som to povedala jednoducho, tam skoro akákoľvek malá zmena urobí obrovský efekt (aj keby pridáš 150g mrkvy denne tak to spraví svoje).  Takže sa na to pozeraj vždy s nadhľadom a vyskúšaj si to sám. Čo je ale dôležité vypichnúť je, že  všetky tri vyššie spomenuté rastlinky obsahujú spoločného kamoša, chlorofyl. Tak sa pozrime ešte naň.

Chlorofyl 

Chlorofyl je zelený pigment všetkých rastlín, ktorý zabezpečuje absorpciu svetla zo slnka. Toto svetlo sa nakoniec vďaka chlorofylu prekonvertuje (zmení) na použiteľnú formu pre ďalšie využitie vo fotosyntéze –  jedlo. Zaujímavá je teória, že chlorofyl je podobná molekula hemoglobínu, ktorý je súčasťou našej krvi. Rozdiel je len v centrálnom atóme – železo pre hemoglobín a horčík pre chlorofyl. Čiže v tekutej forme sa chovajú dosť podobne.

Pozrime sa ale na zdravotné benefity. Výskumy, ktoré sa tiahnu už od 30.rokov minulého storočia potvrdzujú priaznivé účinky chlorofylu na krvotvorbu a tým prevencie anémie. Samozrejme účinkov sa uvádza viac, ale treba si uvedomiť, že to všetko sa práve spája s jedným základom – dostatok červených krviniek, čiže viac kyslíka v krvi, lepšie prekrvenie tkaniva, zlepší sa imunita, trávenie a pod. A to ej aj môj dôvod prečo volím doplnit stravu o zelené doplnky.


Tak som z toho debil…

Ak som ti po tomto dlhočiznom článku zamotala hlavu, skús to nechať bokom a opäť sa na to pozrieť po nejakej dobe. Možno siahni sám po niečom z týchto potravín a vyskúšaj skôr než uveríš. Samozrejme keď to budeš do seba sypať ako niečo hnusné, asi to tiež nebude najlepšie.  Moje odporúčanie – vlastná skúsenosť. Mňa osobne z nič nevyliečilo, resp. o tom neviem, viem, že ma nápoj osvieži ráno, po tréningu možno funguje chlorofyl, možno si namýšľam, že mi robí dobre. Rozhodne to nepreháňam a kebyže idem preč a nemám tieto zelenáče so sebou, neumriem. Nikomu netlačím do hlavy, že ťa niečo z tohto spasí, môže pomôcť, doplniť vlákninu, nejaké tie vitamíny a minerálne látky naviac, ale rozhodne nehovorme o najprirodzenom zdroji, keď to rastie na konci sveta. V štúdiach len pozor na kom, ako a koľkých testujú.

Nie každému chutí pitie zelených doplnkov stravy, ale v Blendea.cz majú tento chutný doplnok. Je s príchuťou mäty, takže jačmeň či chlorellu moc necítiš. Tak to skús 🙂 Zdroje viatmínov a minerálnych látok treba obmienať a navyše občas máte chuť na niečo osviežujúce. Tak prečo nie. Veriť, že nejaká potravina vás vylieči je skvelé placebo, občas ho použite, ale pozor na vysoké dávky. Buď rozmuný 🙂

Ďakujem, ak si to dočítal/a dokonca a nechaj nejaký názor na instagrame.

@bagniari


Zdroje:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.