8 vecí, ktoré by každý začiatočník mal vedieť

Každý sme niekde začínali. Niekto začína teraz, netuší čo je zdravý životný štýl, čo znamená „januárové šialenstvo“, alebo sa tento kolotoč opakuje. Mylím, že tieto základe body ti dostatočne pomôžu na štart, ktorý neznačneš viackrát ale budeš pokračovať ďalej!

Tak poď do toho! Máš na to!

Postupne a pomaly

Ak niečo skutočne chceš uskutočniť a neskončiť po prvom týždni, rob zmeny postupne. Zmeniť živto zo dňa na deň nejde, ak si študent, pracuješ pre firmu alebo máš deti. Preto si implementuj zdravé návyky do tvojho súčasného režimu. Vyber si časť dňa, ktorej sa daný týždeň venuješ a zlepši ju. Napríklad ráno. Pôjdeš skôr spať aby bolo ráno jednoduhšie, ak nestíhaš už večer si nachystáš raňajky alebo jedlo do práce/školy a skúsiš vystúpiť z MHD o pár zastávok skôr alebo pôjdeš pešo. Ak si na tento zvyk  navykneš, prejdi na ďalší. Zmeniť komletne svoj deň, týždeň či akúkoľvek časť tvojho režimu hneď a v jeden deň vedie k častému „failu“. Január nie je kúzelný mesiac. Ale každý do konca roka. Rozlož si prácu na 6-12 mesiacov.

Naozaj nie je pravda tvrdenie, že čo funguje niekomu, funguje aj tebe

Je úplne jedno ako sa stravuješ. Stravuj sa tak aby to tebe sedelo a zdravie bolo tvoje druhé meno. Byť vegán, vegetarián alebo paleo lovec len preto, že to je zdravý trend daného roku alebo tvojej kolegyne, môže viesť k zhoršeniu zdravia, či výkonu, aj keď pravdepodobne schudneš. Každý sme jedinečný.

Ak to nedordžím 100% nemá to zmysel

Nie každý vie byť 100% (respektívne si povedať, robil som všetko čo som mohol a darí sa mi) a veľa ľudí bere na seba bremeno toho, že pokiaľ si dám dnes šalát ale zajtra čokoládu, tak už je to koniec. Alebo vynechani tréningu, sklz času v práci, zmeny plánov, čokoľvek čo zmení naše plány. Či emocie, hlava alebo okolie. Ak zlyháte, vždy to môžete napraviť ďaším jedlom, dňom, zostalnejaký čas na seba večer, či nasledujúce 3 dni budem mať na seba viac čas. Ideálne to zlepšiť čo najskôr, ale nie trestať sa, len pokračovať. Nebyť ani alibista ani „sčráč“. Pravidlo 80/20 je skvelé pre začiatoč, či človeka, čo si chce dopriať aj svoje pôvodné zvyky. Daj 80% svojho maximálneho výkonu, 20% si dopraj iný režim a vychutnávaj si výsledky.

Je to maratón, nie šprint

Tvoja cesta je maratón. Čokoľvek čo chceš mať dlhodobo, vedieť či konať, musíš opakovať niekoľko tisíckrát. Čokoľvek robíš, behaj maratón, neber skratky a nešprintuj. Ver mi, že nie každý vie maratón zabehnúť, nech je aj bez behu.

Skratky nevedú k cieľu

Povieš si “ Ale veď za 7 dní schudnem!“.  Ale otázka je skôr, ako dlho ti efekt vydrží, ako sa budeš chovať po 7 dňoch a aká skutočná tvoja motivácia je? Ak chceš zavrieť ústa kolegyni, že sa do minuloročných šiat nezmestíš a inak ti 364 dní „fuk“ ako na tom fyzicky si, tak do toho. Ale ak ťa štve , že nevyjdeš schody, zmeškáš bus a musíš prešívať svoje obelčenie, či ťa otravuje neustále návštevy doktora asi by bolo vhodné popremýšľať, či to ako žiješ nemôžeš zlepšiť dlhodobo a neriešiť „problém“ každý rok alebo mesiac.

Nie je to ľahké, ale stojí to za to

K tomuto len jedno.  nájdi si príbehy úspešných ľudí. Všetci ti povedia, že to bolo ťažké, ale naozaj, stálo to za to!

Aj negatívne myšlienky sú súčasťou tvojej cesty

Každý deň sa s dobrou náladou budiť nebudeš, nebude sa ti chcieť vstávať o hodinu skôr ani chystať jedlo dopredu na pár dní. Jednoducho nie každý deň to bude ako ten prvý. Namiesto „zabalenia to“ sa pýtaj prečo také pocity máš, čo to spôsobuje a ako to môžeš zmeniť. Brokolica ti prestala chutiť? A čo brokolicové pyré? Vo fitku je otravný chlap? Sú ďalšie fitká, vezmi kamoša so sebou alebo mu to jednoducho vysvetli. Čel svojim strachom ale aj počúvaj keď niečo nie je „ok“.

Nájdi si zdravšiu alternatívu tvojich obľúbených jedál

Snaď si nemyslíš, že všetci budeme jesť to isté! Ani náhodou. Vypíš si jedlá, ktoré zbožňuješ a potom zneužiť výdobytok tejto doby – internet!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.