Dnes nahlídneme do tématu, jak žít cyklicky bez cyklu. Jedná se o otázku, na kterou se ptá mnoho žen, proto si myslím, že je čas říct si, jak na to.
Důvodů proč my ženy nemáme menstruační cyklus může být několik. Ten přirozený důvod nebo důvody, které se dějí na základě změn fyziologie jsou například těhotenství, kojení, období před pubertou nebo už nám skončila naše reprodukční fáze života a my přecházíme do takzvané post menopauzy čili přechodu. Během našeho života začínáme jako ženy s tím, že nemáme menstruační cyklus a končíme také tím. Během života máme zhruba čtyřicet let svého reprodukčního života, který je typický tím, že žena dostává menstruační cykly, to je signálem toho, že je plodná. Je to forma takzvaného estrusu – estrus je cyklus nebo takzvaná říje pro živočichy. Obecně ho máme pravidelný, na základě pravidelných měsíčních bází. Někteří živočichové mají menstruační cyklus méně pravidelný. To znamená, že ho mají třeba jednou až dvakrát ročně, pokud máte doma kočku nebo psa, tak to dobře víte.
Abych se dostala k tomu, proč se může stát, že žena nemá svůj cyklus během reprodukčního života, tak jsou dva ideální důvody neboli dvě příčiny. Za prvé to nastává, když je žena těhotná nebo za druhé, když je žena po porodu a kojí. V obou případech se bavíme o laktační amenorei, to znamená, že žena nemá menstruaci z přirozeného důvodu.
Trendem posledních sto let je to, že ženy začaly užívat hormonální antikoncepci, což vede k tomu, že jsou necyklické. Výsledkem poté je, že žena nemá pravé menstruační krvácení. Žena na antikoncepci dostává pouze takzvané zbytkové krvácení, které vyvolávají syntetické hormony, které se dostávají do těla. Co se týká pohlavních hormonů, tak ty vůbec nefungují a jsou maximálně utlumené.
Za posledních 50 let užívání antikoncepce vzniklo to, že chceme ženám snížit počet cyklů, protože si myslíme, že ten velký počet cyklů, který máme, který je až trojnásobně vyšší, než měly naše prababičky a podobně, je příčinou různých gynekologických problémů a je zdrojem rakovin gynekologického typu, což není úplná pravda.
Druhým důvodem, proč ženy nemají tolik cyklů nebo ideálně jich mají jen pár, je aby případně otěhotněly. Jsou však i ženy, které vůbec nechtěly otěhotnět a tak berou hormonální antikoncepci stále, protože je to zažité dogma, že pokud nechcete otěhotnět, tak menstruační cyklus nepotřebujete, což je velká lež.
Druhý důvod, proč žena nemá menstruační cyklus je reakce těla, která je přirozená a „zdravá“. Upozorňuji však na to, že menstruační cyklus je opravdu potřebný mít pro zdraví našeho těla. Nazývám ho v uvozovkách zdravou reakcí jen kvůli tomu, že tělo vyhodnotilo, že není vhodné se nyní reprodukovat. Mít menstruační cyklus, a hlavně ovulační cyklus, není pouze o krvácení, to není to nejdůležitější, nejdůležitější pro nás ženy je ovulovat.
Tělo tedy vyhodnotilo, že nyní není stoprocentně schopno pokrýt své energetické potřeby. To znamená, že máte buď velmi nízký energetický příjem, nebo máte velmi vysoký energetický výdej. Může nastat také druhá část, kdy se tělo necítí v bezpečí a je nastaveno v takzvaném nouzovém režimu a snaží se přežít. Důvodů, proč chce tělo přežít je opravdu mnoho obzvlášť díky variabilitě, kterou nabízí dnešní doba.
Kdybych to měla shrnou, tak v podstatě to, co může naše tělíčko řešit jsou například poruchy příjmu potravy, může to být nízký energetický příjem kvůli tomu, že jste vrcholová sportovkyně nebo jste sice hobby sportovkyně, ale přeháníte to a prostě cvičíte příliš mnoho na to, že si nepokrýváte svůj příjem a držíte nějakou dietu, omezujete se ve stravě – obecně je bohužel naučené v naší společnosti, že by ženy měly jíst málo. Pak další důvod, proč menstruace nepřichází, může být případně i nízkosacharidová dieta. Takže nejen omezování energie, ale také případně konkrétních makroživin.
Dalším důvodem je pocit bezpečí. Neboli stres, který vám dokáže oddělovat a posouvat cykly nebo natahovat délky menstruačních cyklu. Může se také stát to, že se dostanete do takzvané hypotalamické amenorie z důvodu závažnějšího stresu. Stres se spíše pojímá v rozsahu traumatu nebo velmi negativního zážitku, což může být i sexuální zneužívání, náročné psychické vypětí při rozcházení rodičů, úmrtí někoho blízkého z rodiny, případně cokoli ve spojitosti, kdy vy vnímáte, že jste v nebezpečí.
Každé tělo ženy reaguje na vypnutí cyklu úplně jinak. To znamená, že můžeme zde mít ženy, které mají třeba nižší energetický příjem, ženy, které mají nižší procento tuku nebo hmotnost, ženy, které žijí v extrémně vyhrocených situacích a stále jsou schopny se reprodukovat. Souhrně řečeno velkým faktorem je vaše individualita.
Pokud tělo ukazuje, že dokáže ovulova, znamená to, že je v bezpečí. Je dostatečně vyživeno a vše funguje tak, jak má.
Reprodukce neboli ovulace přichází pouze z nadbytku. Tělo potřebuje pokrýt své základní potřeby bazálním metabolismem plus samozřejmě něčím navíc.
Pokud tedy jste v nadbytku nebo tělo prosperuje, ukazuje se to tím, že vám chodí pravidelně nebo v nějakých intervalech váš ovulační cyklus. Je to vaše zdravotní karta, která vám říká, že vše funguje. Výsledkem poté je, že vám budou růst hezky nehty, vlasy, metabolismus bude optimální a neměl by se zbytečně ukládat tuk, který nepotřebujete, který by vedl k nadváze nebo obezitě. Měly byste mít plno energie, měly byste se cítit dobře, prosperovat mentálně i fyzicky a tak dále a tak dále.
Řekněme si teď o tom, jak zrovna žít cyklicky bez cyklu, protože se to dá a já vám chci ukázat jak na to.
Cyklickou podstatou ženy nebo tou celkovou podstatou cyklického života ženy neurčí pouze její menstruační cyklus nebo samotná fyziologie, kterou jsme si tu popsaly. Cyklická je i ta realita, ve které žijeme – příroda kolem nás, roční období, cyklické jsou i například fáze měsíce nebo koloběh života. Ženy, které jsou v dlouholetém vztahu mi jistě potvrdí, že cykličtí jsou i naši muži. I když ten partner se může trošku lišit a je velmi variabilní, má také nějaké své cykly, které si možná neuvědomuje, ale my je občas vidíme a víme, kdy je lepší se stáhnout pryč.
V našem životě je období, kdy je cykličnost méně přítomna, a to je právě třeba v období, kdy nemáme menstruační cyklus. Může to být období těhotenství, po porodu, při ztrátě menstruace z důvodu hypotalamické amenorii, při nízkém energetickém příjmu nebo při traumatu, stresu nebo by to mohlo být období samotné menopauzy, kdy už i produkce samotná skončila. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé etapy neboli období života, kdy nejsme cyklické a jak tedy cykličnost vrátit zpět, protože když se vrátíme zpět, tak podstatou cykličnosti je, že máte určitou délku svého menstruačního cyklu. A váš cyklus lze rozdělit na 4 fáze.
Rozdělujeme tedy období, v té emoční stránce, na čtyři roční období. Jaro, léto, podzim, zima. Zima reprezentuje menstruaci, jaro období po menstruaci před ovulací, léto je období ovulace a podzim je premenstruační fáze. Toto je hlavní rozdělení, o kterém se budeme bavit i dneska resp. vždy, protože je to za mě nejjednodušší a nejvíc uchopitelné. Tato období jsou typická různými reakcemi na dané situace nebo tendencemi k nějakým aktivitám, činnostem, které naopak nechceme dělat nebo se jim vyhýbáme.
Pojďme si říct, jak cykličnost do našeho života vnést, i když není podmíněna hormonami, ale je v podstatě utlumena nebo v alternativním stavu.
Začala bych těhotenstvím, kdy samotné těhotenství je největší projev toho, že najednou nemáme menstruační cykly. Je to přirozená reakce našeho těla na to, že v těle se dějí významné změny. Jeden folikul dosáhl až do ulace a spojil se s tou vítěznou spermií a máme tu úspěšné početí, čili rodí se v nás další život, další člověk, který se dostane na tento svět. Navíc toto vajíčko nebo celkově vůbec toto spojení spermie a vajíčka musel projít nekompromisní fází, která rozhoduje zda spermie a vajíčko si rozumějí a zda je jejich spojení geneticky a biologicky vhodným spojením pro zdraví maminky i samotného dítěte. A to je fáze luteální, která se natahuje až donekonečna, ale důležitých je těch 18 dní, abychom věděly, zda vůbec těhotenství prošlo, zda máme pozitivní test, nepřišla menstruace a je potřeba vyčkat 12 týdnů, kdy čekáme na to, jestli se těhotenství udrží.
Každopádně počítejme s tím, že těhotenství vyšlo a zažíváme jednotlivé trimestry a vše probíhá tak jak má. Sice víme, že těhotenství se dělí na 3 trimestry. Poslední dobou se však konečně mluví o takzvaných 4 trimestrech, s obdobím po porodu, které je pro nás ženy velmi důležité. Opět se setkáváme s naši magickou čtyřkou.
První trimestr, který je pro některé ženy velmi náročný, obsahující dny nevolnosti, únavy nebo neznáma, kdy netušíme, co se vůbec děje a vůbec nevíme, jestli se už máme radovat, je ale zároveň krásným ekvivalentem jara a nového začátku. Jaro má vždy pomalý náběh ze zimy a je opatrné. Zvykáme si na to, co je nového a jsme zvědavé a odvážné. Zároveň se budí postupně naše energie, jsme možná ještě trošku stažené v pozadí, kdyby náhodou někde něco, zvykáme si na nový život. Proto je první trimestr takzvané jaro. Příprava a plány, co by asi mohlo být a zároveň i po té fyziologické stránce se jedná o přípravu.
Druhý trimestr se nám vrací síla, pokud jsme ji tedy v prvním trimestru neměly. Větší nevolnosti častokrát už mizí pryč a máme pocit, že jsme nabraly nový dech, máme energii a pocit, že dokážeme vše, i když možná už začínají první projevy těhotenství, jako například větší prsa nebo bříško. Přesto máte pocit, že máte dostatek energie a jste vitální, chcete se setkávat s lidmi nebo jste naprosto nadšené a těšíte se. Bříško roste, vnímáte to jako radost, a to, co se plánovalo nebo to co jste předtím chtěly se začíná zhmotňovat. Takže je to opravdu takovou oslavou. Začínají první pohyby neboli první kontakty s vaším vlastním miminkem.
A nakonec přichází na řadu třetí trimestr, který je ukončením těhotenství a je ekvivalentem k podzimu. Třetí trimestr je krásnou ukázkou toho, že se žena stahuje postupně zase zpět k sobě, zpomaluje, soustřeďuje se na detaily, hnízdí, zařizuje domácnost a výbavičku pro dítě, připravuje se na velmi důležitou transformaci v životě, a to je porod . Obzvlášť pokud jste prvorodička po té emoční stránce jste emotivnější. Náročnější bývají třeba jednoduché záležitosti, jako je třeba koukání na seriál nebo cokoliv, co děláte běžně, ale nyní to nezvládáte. Všechno je dojemnější a zároveň možná přichází i více strachu z neznáma, která vás čeká.
Zároveň se chystáte na ten přechod do zimy. Kdy víte, že přijde velká změna a potřebujete se stáhnout zpět k sobě od lidí a soustředit se na sebe, abyste mohly zase začít znovu.
Čtvrtý trimestr, naše takzvaná vnitřní zima, se žena stahuje do zátiší, aby se zregenerovala, ale hlavně dala pozornost tomu nejdůležitějšímu – sobě a novému životu, který je křehký. Někdo mluví o takzvaném období šestinedělí. Myslím si, že se můžeme bavit o tom, že 4 trimestr klidně může trvat následující 3 měsíce po porodu.
Schválně jsem začala těhotenstvím, protože je to dost specifické a cyklus, který jste zažívaly třeba během 30 dní až 35 dní, zažíváte najednou během 40 až 42 týdnů.
Poté vás čeká další rok na to, nebo ideálně dalších 9 měsíců, věnovat cestě zpět k plné síle.
Varianta sekundární amenorei nastává v případě nedostatečného energetického příjmu, vysokého výdeje, traumy nebo menopauzy.
Období, kdy ztratíte menstruaci znamená, že jste velmi nízko hormonálně nastaveny. Může být trošku vyšší testosteron a vyskytuje se velmi nízký estrogen a progesteron. To, co je právě pro ně společné je cykličnost, která se velmi těžko pozoruje, protože máte pocit, že jste v útlumu oproti těhotenství.
Sekundární amenorea se děje z několika důvodů, tak jak jsem psala na začátku. Menopauza je finálním obdobím ženy, kdy reprodukce končí a zastavuje se přirozená reprodukce. Tyto dva stavy jsou velmi podobné a je velmi důležité si připomenout, jak na to reagovat.
Může dojít k tomu, že právě nejsme cyklické a necítíme energii, může dojít k vypětí, pocitu úzkosti nebo podrážděnosti z toho, že nejsme samy sebou a necítíme se úplně dobře. Hlavně v sekundární amenorei, v menopauze je to trošičku jiné, mohou vzniknout pochybnosti, že nejsme samy sebou, máme nízké libido a jednoduše řečeno, chybí nám naše identita. Proto je důležité udržovat si cykličnost, protože vám může pomoci v tom, abyste si daly prostor na období růstu a období odpočinku.
V obou případech se budeme orientovat podle velmi jednoduchého návodu, a to je podle fází měsíce. Je to velmi snadný způsob, stačí se podívat v kalendáři v jaké fázi Měsíc je.
Měsíc je krásným ukazatelem třiceti dní, které v sobě máme a můžeme se na něj naladit, abychom si stihly odpočinout, růst a opět se vrátit do svého komfortního prostředí. Konkrétně to znamená, že na Nový Měsíc je vnitřní zima naše menstruace, kdy se stahujeme a máme se uzemnit v tom, kdo jsme. První čtvrtina měsíce je vnitřní jaro, kdy se máme připravovat. Následuje úplněk, kdy Měsíc září a je v plné energii, to je naše vnitřní léto, neboli naše ovulace. Poslední čtvrtina měsíce představuje předmenstruační období, kdy se stahujeme zpět.
Výsledkem tohoto článku je, že cykličnost je velmi. důležitá v každé fázi našeho života, protože nám dává prostor na růst a odpočinek, který je přirozený i v přírodě.
Pokud se ve své cykličnosti chcete posunout co nejdál, doporučuji vám kartičky „přeprogramuj svůj cyklus“ – https://www.bagniaristore.cz/psc/. Jsou vytvořené pro každou ženu, která má či nemá cyklus a vyskytuje se v jakékoli etapě svého života. Je to velmi praktický nástroj, který můžete používat celý svůj život i v době těhotenství.
Kartičky vám také napoví, kdy cvičit, kdy odpočívat, proč je vaše libido nízko nebo jak ho zvýšit. Je to taková knížka, která vás bude provázet a vybízet k tomu, abyste něco dělaly a zároveň pracovaly na sobě, protože to je to nejdůležitější – poznávat samu sebe.